Интервю на Албена Иванова с Валентин Димитров - кмет на община Генерал Тошево.
Каква е подготовката на община Генерал Тошево за усвояването на европейските средства, предоставени на Местната инициативна група „Балчик – Генерал Тошево“?
За физически и юридически лица има определен фонд от 6 400 000 хил. лв. по трите оперативни програми и която община е по-активна – бизнеса й или хората, тя ще получи повече средства. За самите две общини – Балчик и Генерал Тошево, вече като отделни юридически лица, има отделен финансов ресурс по някои от мерките. В момента и двете общини сме кандидатствали по един проект, по мярка 7.2 от Програмата за Развитие на селските райони, и до 3 януари 2019 г. също двете общини трябва да подадем проекти по мярка 7.5 за туризъм. Разбира се, община Генерал Тошево ще подаде и второто си проектно предложение за Граничната застава, Йовковата застава, както всички я знаят.
Искам да ви върна към първия проект. Каква е неговата цел? С какво ще подобри живота на хората от общината?
Искаме да направим Център за настаняване на възрастни хора от семеен тип в закритата през 2012 година болница. Той ще се помещава на първия й етаж. Чрез Центъра ще добавим още една социална услуга към пакета, който предоставяме на жителите на община Генерал Тошево. След като сградата бъде ремонтирана и обзаведена, едва тогава община Генерал Тошево ще кандидатства пред Министерството на труда и социалната политика, Агенция „Социално подпомагане“ за делегирана от държавата дейност. Чрез нея ще бъдат обгрижвани 15 души. Ориентировъчно сумата е около 250 000 лв. без ДДС. Ако спечелим проекта и подпишем договор с Местната инициативна група, спокойно може да започне самото изпълнение на проекта. Предвиждаме го към края на лятото на 2019-та година.
А има ли потребност от такава услуга в община Генерал Тошево? Достатъчни ли са тези 15 места?
Разбира се, че не са достатъчни. Със сигурност имаме по-голяма потребност, защото все повече са възрастните хора, които са самотно живеещи. Тук е социалната роля на общината, да се грижи за тези хора. А бройката не е достатъчна... Това обаче са правилата на Министерството на труда и социалната политика - такъв център е с 15 места.
А по отношение на туризма – вторият Ви проект? Дали е свързан с местната идентичност, на която се акцентира в тази МИГ?
Проектът изцяло кореспондира с местната идентичност. Община Генерал Тошево в сравнение с община Балчик не развива активно туризма, ние сме изцяло или почти изцяло земеделска община. Чрез проекта се опитваме да развием нови туристически маршрути. Нашите са насочени основно към Йовков и с. Красен, където той е бил учител – там е музеят, прогимназията и всичко свързано с него. Другата посока на развитие на туристическия проект е свързана с Дора Габе и с. Дъбовик, където е родена поетесата. Там е нейният музей.
Искаме да поставим акцент и върху времето, в което Йовков е бил военен кореспондент. До тази застава е била къщата, в която са живели родителите му. Заради това и селото /край заставата/ се казва Йовково. Има специално място, като то ще бъде обхванато в цял туристически маршрут. Може да се измисли и нещо като Чифликът край границата – да бъде нещо като музей на открито, защото там има около 15 дка, които пустеят... и е точно до ГКПП Кардам. Представям си го с табели на открито на български, английски, румънски..., така че и румънски граждани да заповядат в община Генерал Тошево.
Какво е нивото и обемът на туристическия сектор към момента в община Генерал Тошево?
Много е малък делът на туристите при нас. Основно посещават Историческия музей в Генерал Тошево, в който има специален кът, посветен на патрона на общината – генералът от пехотата Стефан Тошев. Другите интересни места са с. Красен и Филиповата кръчма, която е реставрирана. Това е мястото, където Йовков е написал най-хубавите си разкази. Още - прогимназията, където Йовков е учителствал. Имаме също специален музей на Йовков в с. Красен. Идеята ни в момента е Старата мелница от Йовковата „Албена“ в с. Изворово да я реставрираме, бихме кандидатствали на по-късен етап, да я подновим и да стане нова атракция за туристите. Също така има туристически маршрут до яз. Дрян, който се намира на 5 км. от с. Красен по посока на с. Росен. Преди няколко години около Красен бяха разкрити скални ниши. Имаме музей в с. Дъбовик, където е родена Дора Габе през 1888 година. В Житен пък има паметник, който е открит през 2016 – та и се казва „Неовършания харман“. Той е посветен на хората, които са били отвлечени през 1916 г. и не са се завърнали по домовете си.
Защо хората и бизнеса в община Генерал Тошево трябва да бъдат активни?
Призовавам всички да бъдат активни! Така ще влязат свежи пари в бизнеса и ще осигурим повече работни места за хората. Определям 2018 – та като много по-успешна от предходните. Ние вече сме санирани 11 и почти 12-та сграда – енергийно обновени, в Генерал Тошево. Подготвяме процедури по Оперативната програма за развитие на селските райони, също асфалтираме общински пътища... Смятам, че 2019 и 2020 ще бъдат още по-успешни и за двете общини – Генерал Тошево и Балчик.
От 13 януари тролейбусна линия 83 ще обслужва до "Владиславово" спирка "Бл. 407", съобщават от Градски транспорт. След спирка "Детелина" тролейбусите ще завиват по бул. "Св. Елена", надясно по ул. "Янко Мустаков" и ще обслужват двупосочно спирки "Стадиона", "Мусала", "Богдан".
Варна за втори път през седмицата отчита температурен рекорд. Днес термометрите достигнаха до 17,8 °C. Последно най-топло на 10 януари е било през 2016 година, когато са измерени 16,5 °C. Рекорди са отчетени и в Русе, Разград, Силистра, Добрич, съобщават от НИМХ-Варна. Тази вечер обаче температурите рязко ще се понижат. През нощта вятърът от..
МРРБ е предприело всички необходими законови действия за недопускане на бедствени и аварийни ситуации в района на свлачище „Свилоза”. Това уверява служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова - Касабова в отговор на питането относно предприетите действия във връзка с активизирането на свлачището край Балчик,..
Да бъде създаден филиал на Националната спортна академия "Васил Левски" във Варна, предложиха общински съветници от комисията по "Младежки дейности и спорт". Намерението влезе като точка в стратегията за развитие на спорта във Варна за периода 2025-2030 година. Община Варна има нова стратегия за развитие на спорта, физическото възпитание, двигателната..
Три специализирани фирми ще извършват зимното поддържане на пътища, улици и булеварди на територията на петте административни района в община Варна. Договорите за зимната поддръжка са сключени в края на месец декември 2024 г. след проведена обществена поръчка за избор на изпълнител. Това стана ясно днес на среща на общинската дирекция „Инженерна..
2,1 милиона лева е стойността, необходима за довършването на строителството на физкултурния салон на СУ "Найден Геров" във Варна. Експертите са установили конструктивни нередности в сградата и затова трябва да бъде обявена обществена поръчка за нов изпълнител, това съобщи заместник-кметтът по образование и култура в общината Павел Попов. Той..
От днес започна подаването на данъчни декларации за доходите на физическите лица по електронен път, в офисите на приходната агенция, по пощата с обратна разписка или в пощенските клонове. Крайният срок за деклариране на получените през 2024 година доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, и ползването на данъчни облекчения за тези..