Интервю на Албена Иванова с Валентин Димитров - кмет на община Генерал Тошево.
Каква е подготовката на община Генерал Тошево за усвояването на европейските средства, предоставени на Местната инициативна група „Балчик – Генерал Тошево“?
За физически и юридически лица има определен фонд от 6 400 000 хил. лв. по трите оперативни програми и която община е по-активна – бизнеса й или хората, тя ще получи повече средства. За самите две общини – Балчик и Генерал Тошево, вече като отделни юридически лица, има отделен финансов ресурс по някои от мерките. В момента и двете общини сме кандидатствали по един проект, по мярка 7.2 от Програмата за Развитие на селските райони, и до 3 януари 2019 г. също двете общини трябва да подадем проекти по мярка 7.5 за туризъм. Разбира се, община Генерал Тошево ще подаде и второто си проектно предложение за Граничната застава, Йовковата застава, както всички я знаят.
Искам да ви върна към първия проект. Каква е неговата цел? С какво ще подобри живота на хората от общината?
Искаме да направим Център за настаняване на възрастни хора от семеен тип в закритата през 2012 година болница. Той ще се помещава на първия й етаж. Чрез Центъра ще добавим още една социална услуга към пакета, който предоставяме на жителите на община Генерал Тошево. След като сградата бъде ремонтирана и обзаведена, едва тогава община Генерал Тошево ще кандидатства пред Министерството на труда и социалната политика, Агенция „Социално подпомагане“ за делегирана от държавата дейност. Чрез нея ще бъдат обгрижвани 15 души. Ориентировъчно сумата е около 250 000 лв. без ДДС. Ако спечелим проекта и подпишем договор с Местната инициативна група, спокойно може да започне самото изпълнение на проекта. Предвиждаме го към края на лятото на 2019-та година.
А има ли потребност от такава услуга в община Генерал Тошево? Достатъчни ли са тези 15 места?
Разбира се, че не са достатъчни. Със сигурност имаме по-голяма потребност, защото все повече са възрастните хора, които са самотно живеещи. Тук е социалната роля на общината, да се грижи за тези хора. А бройката не е достатъчна... Това обаче са правилата на Министерството на труда и социалната политика - такъв център е с 15 места.
А по отношение на туризма – вторият Ви проект? Дали е свързан с местната идентичност, на която се акцентира в тази МИГ?
Проектът изцяло кореспондира с местната идентичност. Община Генерал Тошево в сравнение с община Балчик не развива активно туризма, ние сме изцяло или почти изцяло земеделска община. Чрез проекта се опитваме да развием нови туристически маршрути. Нашите са насочени основно към Йовков и с. Красен, където той е бил учител – там е музеят, прогимназията и всичко свързано с него. Другата посока на развитие на туристическия проект е свързана с Дора Габе и с. Дъбовик, където е родена поетесата. Там е нейният музей.
Искаме да поставим акцент и върху времето, в което Йовков е бил военен кореспондент. До тази застава е била къщата, в която са живели родителите му. Заради това и селото /край заставата/ се казва Йовково. Има специално място, като то ще бъде обхванато в цял туристически маршрут. Може да се измисли и нещо като Чифликът край границата – да бъде нещо като музей на открито, защото там има около 15 дка, които пустеят... и е точно до ГКПП Кардам. Представям си го с табели на открито на български, английски, румънски..., така че и румънски граждани да заповядат в община Генерал Тошево.
Какво е нивото и обемът на туристическия сектор към момента в община Генерал Тошево?
Много е малък делът на туристите при нас. Основно посещават Историческия музей в Генерал Тошево, в който има специален кът, посветен на патрона на общината – генералът от пехотата Стефан Тошев. Другите интересни места са с. Красен и Филиповата кръчма, която е реставрирана. Това е мястото, където Йовков е написал най-хубавите си разкази. Още - прогимназията, където Йовков е учителствал. Имаме също специален музей на Йовков в с. Красен. Идеята ни в момента е Старата мелница от Йовковата „Албена“ в с. Изворово да я реставрираме, бихме кандидатствали на по-късен етап, да я подновим и да стане нова атракция за туристите. Също така има туристически маршрут до яз. Дрян, който се намира на 5 км. от с. Красен по посока на с. Росен. Преди няколко години около Красен бяха разкрити скални ниши. Имаме музей в с. Дъбовик, където е родена Дора Габе през 1888 година. В Житен пък има паметник, който е открит през 2016 – та и се казва „Неовършания харман“. Той е посветен на хората, които са били отвлечени през 1916 г. и не са се завърнали по домовете си.
Защо хората и бизнеса в община Генерал Тошево трябва да бъдат активни?
Призовавам всички да бъдат активни! Така ще влязат свежи пари в бизнеса и ще осигурим повече работни места за хората. Определям 2018 – та като много по-успешна от предходните. Ние вече сме санирани 11 и почти 12-та сграда – енергийно обновени, в Генерал Тошево. Подготвяме процедури по Оперативната програма за развитие на селските райони, също асфалтираме общински пътища... Смятам, че 2019 и 2020 ще бъдат още по-успешни и за двете общини – Генерал Тошево и Балчик.
Масирани проверки в магазините за хранителни стоки започнаха от днес на територията на цялата страна. Те целят елиминиране на нелоялните практики при търговията с храни и се извършват от смесени екипи на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП)...
През 2024 год. Общинският съвет в Балчик е провел 12 редовни заседания и е приел общо 224 решения. Внесените материали от кмета на общината са 196, от председателя на местния парламент са 12, а от общински съветници – 16. През отчетния период има върнати три решения за незаконосъобразност от областен управител на Добрич, като те са отново внесени за..
Филиалите на ДГ №4 „Теменужка“ и на ДГ № 5 „Слънчо“ ще бъдат преобразвуани в самостоятелна образователна единица, решиха общинските съветници от ПК „Наука и образование“ към Общинския съвет във Варна. Бяха одобрени и разходи, подлежащи на извършване в началото на бюджетна година, преди приемането на Закона за държавния бюджет на Република България..
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе извънредно..
96 човека са настанени в приюта а бездомни хора във Варна в момент, остават 4 свободни места. Заведението за временен подслон разполага с общо 100 легла, но заради влошеното време нуждаещите се няма да бъдат връщани, увери директорът на приюта Марко Марков. Той обясни, че при необходимост помещения като залата за тихи игри се преоборудва така, че в нея..
Днес, около 08,00 часа на гара Карнобат, при извършване на маневра от локомотив, който трябва да се закачи за влака по направление Бургас – Карнобат – Варна, машината не успява да спре своевременно и се е ударя в състава, който се е състоял от един вагон, съобщават от БДЖ В резултат на инцидента има шестима леко пострадали пътници. На място е повикана..
„Синята зона“ от днес ще функционира в нормален режим във Варна, посочиха и от общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“. Пътната обстановката във Варна днес е спокойна. Основните пътни артерии и маршрутите на градския транспорт са почистени и са без заледявания, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“...