„29-годишен моторист се блъсна в мантинела и загина!“„Моторист се заби в мантинела, с опасност за живота е!“, „Моторист остана инвалид за цял живот след удар в мантинела!“ Това са само три от заглавията, които излизат в световната търсачка, ако напишете „моторист“ и „мантинела“. Случаите са много повече.
Преди четири години започва монтирането на специални мантинели, които са без остри ръбове като по този начин предпазват мотористите от нараняване при падане или удар и не позволяват плъзгане под оградата. След поставянето на подобни съоръжения от село Ветрен дол до Велинград и в един участък от подбалканския път между селата Долно Камарци и Буново, работата спира.
Според полицията Ивайло Добрев кара с не повече от 35 км в час по магистралата, когато на изхода за летището пред мотора му излиза куче и той пада. Удря се в една от колонките, за които е хваната мантинелата. Прасецът му е срязан, губи 65% от кръвта си. Оцелява, но е с ампутиран крак.
Двама мотористи пък загиват след като при катастрофа излитат под мантинелата и са нарязани от острите й ръбове, разказва Джако Лазаров от мотоклуб "Диви деца". И обяснява защо мотообщността от Североизточна България започва битка за обезопасяване на мантинелите по пътищата в страната. Целта им е да бъдат поставени пластмасови предпазители под мантинелите, за да не се пъхат под тях мотористите при удар. Така, според него, е в цяла Европа. Предимно на завоите там мантинелите за гумирани или имат пластмасова част до земята. "Не искаме да се свалят мантинелите и да се слагат нови, а само да се обезопасят старите. Не можем засега да настояваме и за промяна във височината, но пластмасовите предпазители ще спасят живота на много от нас", категоричен е Лазаров.
Още по темата чуйте в прикачения звуков файл:
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..