Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво интересно ще има в небето през 2019-а година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Астрономът Иван Иванов съобщи кои са по-интересните астрономически явления  през настоящата година.Някои от тях ще се наблюдават и от територията на България.

Слънчевото затъмнение, което следва през януари, ще може да се види само от северните части на Канада. За сметка на това от България ще наблюдаваме, макар и само част от пълното лунно затъмнение на 21 януари.

Още едно слънчево затъмнение има тази година - на 2 юли, но, за да го видим, трябва да сме в Тихия океан или Чили. На 16.07 ще има лунно затъмнение, което ще се вижда и от България.

Метеоритните потоци са другото интересно астрономическо явление, което можем да видим в небето. През август са Персеидите, а през ноември Леонидите, които тази година астрономите очакват с особено голям интерес. Причината е, че те са много активни веднъж на 33 години, а 2019-а е 32-а в цикъла им.

През новата година можем да разчитаме и на няколко интересни събития, свързани с космическите изследвания.

На 1 януари космическата станция "Нови хоризонти", която преди 3 години мина покрай Плутон, достигна едно от "джуджето" Ултима Туле от пояса на Кайпер. Това небесно тяло е с диаметър около 60-70 километра и може да се види само с много мощен телескоп. То ще бъде наблюдавано отблизо за първи път и астрономите вече с интерес очакват  снимките от космическата станция.

Сондата "Нови хоризонти" на НАСА се приближава с голяма скорост към Ултима Туле на 6,4 милиарда км от Земята. Това небесно тяло е най-отдалеченото, изследвано досега. Сондата лети във Вселената с 51 500 км/ч. Доближаването ще е на 3500 км от повърхността на Ултима Туле със скорост 14 км/сек.

Ултима Туле е в пояса на Койпер - реликва от формирането на планетите в Слънчевата система. Учените не знаят дали това небесно тяло, открито през 2014 г. от космическия телескоп "Хъбъл", е с кръгла или с издължена форма. Не са известни и размерите му, макар да се смята, че те са около 100 пъти по-малки от тези на планетата-джудже Плутон.

На 2 януари пък се навършват  60 години от създаването на първата изкуствена "планета" - станцията "Луна". (През 1959-а година от космодрума Байконур СССР изстрелва първия изкуствен спътник на Луната - "Луна-1".  Целта на мисията е сблъсък с лунната повърхност, но вместо това апаратът попада в околослънчева орбита. Бел.ред.)

Между 5-и и 7-и януари се очаква в района на Южния полюс (на обратната страна на Луната) да кацне космическа станция от Китай. На нея има луноход, който трябва да търси замръзнала вода на Луната. Ако очакванията, че под дебелия слой прах има лед, се оправдаят, то вероятността за изграждане на постоянна станция на Луната ще стане съвсем реална.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От актриса до военен кореспондент: пътят на Горица Радева от Велико Търново до Донбас

Тя е актриса. Играла е на няколко български театрални сцени. Работила е като PR на Шуменския театър. Повече от 10 години събира стари театрални афиши и пиеси. Сред тях са оригинални ръкописи на Йордан Йовков, част от кореспонденцията му до Елин Пелин, първото издание на пиесата "В полите на Витоша" на Пейо Яворов.  Последната сцена, на която застава -..

публикувано на 18.07.24 в 08:05

Белослава: Имам един вдъхновяващ живот, който ценя от сърце

На 18 юли в клуб Ментол   посрещаме Белослава с проекта “Welcome to 74th street” . Заедно с нея на сцената ще бъдат музикантите от J P3: Живко Петров - пиано, Димитър Семов - ударни, Димитър Карамфилов - контрабас и Младен Димитров (Mr. Moon) програминг и перкусии. Събитието е с начален час 21 часа . Чуйте цялото интервю с Белослава в..

публикувано на 18.07.24 в 07:05

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 16.07.24 в 08:35

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10