В сферата на алкохолните напитки 2018-та година ще бъде запомнена с крафт бирена революция. Разбира се това е тенденция в световен мащаб и в развитите пазари. Там през тази година има значително увеличение на броя на пивоварните. В Европа, ако през 2017 е имало 9450 пивоварни, сега - в края на 2018 година те вече надхвърлят 10 700, от които близо 6000 са микропивоварни с годишно производство под 1000 хектолитра бира. Нещо повече крафт бирата се превърна в култура и начин на живот. Около нея се изграждаха общества, родиха се ритуали за консумация, организираха се фестивали, изложения и дори туристически дестинации. В една от тях се превърна и варненското село Слънчево, където се намира най-голямата микропивоварна у нас. В това море от бира, попитахме главния технолог Диян Иванов къде е България? Разговор на Мартин Николов.
- Как изглежда пазарът на крафт бира в момента?
"У нас крафт бирена експанзия идва по-късно и в по-малък мащаб, категоричен е главният технолог Диян Иванов. Микропивоварните наистина се увеличиха, но за съжаление броят на производителите расте по-бързо спрямо броят на консуматорите. Това води до трудности на пазара. Другият проблем е, че в повечето случаи производителите са малки пивоварни, а това означава, че тяхната себестойност е доста по-висока.
- Какви са очакванията на бизнеса през следващата година?
Крафт производителите са около 20-тина, но се очаква появата на още 2 в България през 2019-та. Независимо от разрастването на пазара на крафт бира в България, делът на този вид пиповарни остава значително малък, споделя Диян Иванов, главен технолог на най-голямата микропивоварна у нас, която се намира във варненското село Слънчево. "Около 1 % е делът на крафт бирата в България, но през последните три години общото количество произведено пиво надхвърля пет милиона хектолитра".
- Има ли ръст на консуматорите обаче?
"Всеобщият тренд у нас и по света е към увеличаване на консумацията на бира за сметка на по-високо алкохолните напитки. Расте делът на премийните марки, за сметка на другите. Расте и делът на крафт бирата, но за съжаление още е с много нисък пазарен дял.
- Научават ли се консуматорите да пият крафт бира?
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..