Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълна от отровни сини медузи заля Австралия

Силно отровни медузи са ужилили над три хиляди души в североизточните брегове на Австралия само за няколко дни, съобщиха властите в понеделник, принуждавайки ги да затворят няколко плажа.

Масовото навлизане на агресивните медузи, наричани португалска галера, чиито ужилвания са изключително болезнени, са описани като "нахлуване" от местните медии в щата Куинсленд.

Асоциацията на бреговата охрана Surf Life Saving каза, че „3595 души са претърпели болезнени изгаряния след срещи с тези морски обитатели, известни също и с прозрачния си синкав вид.

Най-малко четири големи плажа остават затворени, тъй като организацията предупреждава, че още повече медузи са на път към тях.

"Вълна от сини медузи се приближава към "Рейнбоу Бийч ". Спасителите затварят плажа. Моля, стойте далече от водата", се чете в едно от няколкото предупреждения от Surf Life Saving.

Ужилванията на португалски галери са често срещано явление и не е необичайно да чувате вой от болка от съблекалните по крайбрежията на Австралия по време на лятото в южното полукълбо.

Но броят на хората, ужилени през последните няколко дни, изненада властите.

Обикновено на източното крайбрежие на Австралия годишно има около 10 000 случая на ужилване на този вид медузи, твърдят от Кралския австралийски колеж на общопрактикуващите лекари.

Изключителният брой ужилвания през последните няколко дни се е случил, тъй като от североизток са се появили силни ветрове, което води до контакт между жилещите морски обитатели и плувците.

Групата лекари описва симптомите на ужилване като "незабавна остра болка и остра възпалителна реакция на кожата".

"Интензивната болка на кожата може да продължи от минути до много часове ... Ужилването може да предизвика системни признаци като гадене, повръщане и общо чувство на неразположение."

Лечението включва изплакване на раната с вода при 45 градуса по Целзий или използване на лед.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверки в хранителните магазини в цялата страна днес

Масирани проверки в магазините за хранителни стоки започнаха от днес на територията на цялата страна.  Те целят елиминиране на нелоялните практики при търговията с храни и се извършват от смесени екипи на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП)...

публикувано на 20.02.25 в 13:14

Общински съвет - Балчик отчете дейността си миналата година

През 2024 год. Общинският съвет в Балчик е провел 12 редовни заседания и е приел общо 224 решения. Внесените материали от кмета на общината са 196, от председателя на местния парламент са 12, а от общински съветници – 16.   През отчетния период има върнати три решения за незаконосъобразност от областен управител на Добрич, като те са отново внесени за..

публикувано на 20.02.25 в 12:12

Филиалите на две детски градини във Варна ще функционират като самостоятелни образователни единици

Филиалите на ДГ №4 „Теменужка“ и на ДГ № 5 „Слънчо“ ще бъдат преобразвуани в самостоятелна образователна единица, решиха общинските съветници от ПК „Наука и образование“ към Общинския съвет във Варна. Бяха одобрени и разходи, подлежащи на извършване в началото на бюджетна година, преди приемането на Закона за държавния бюджет на Република България..

публикувано на 20.02.25 в 11:46

Втори бойкот на големите търговски вериги

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе извънредно..

публикувано на 20.02.25 в 11:00

Приютът за бездомни хора във Варна е почти пълен, но няма да връщат бедстващи

96 човека са настанени в приюта а бездомни хора във Варна в момент, остават 4 свободни места. Заведението за временен подслон разполага с общо 100 легла, но заради влошеното време нуждаещите се няма да бъдат връщани, увери директорът на приюта Марко Марков. Той обясни, че при необходимост помещения като залата за тихи игри се преоборудва така, че в нея..

публикувано на 20.02.25 в 10:40

Локомотив се удари във влака Бургас - Варна в Карнобат, шестима са леко пострадали

Днес, около 08,00 часа на гара Карнобат, при извършване на маневра от локомотив, който трябва да се закачи за влака по направление Бургас – Карнобат – Варна, машината не успява да спре своевременно и се е ударя в състава, който се е състоял от един вагон, съобщават от БДЖ В резултат на инцидента има шестима леко пострадали пътници. На място е повикана..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
архив

Синята зона във Варна днес работи, всички автобусни линии са възстановени

„Синята зона“ от днес ще функционира в нормален режим във Варна, посочиха и от общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“. Пътната обстановката във Варна днес е спокойна. Основните пътни артерии и маршрутите на градския транспорт са почистени и са без заледявания, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“...

публикувано на 20.02.25 в 09:57