Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма механизъм, който да задължава семейните лекари да уведомяват пациентите си, че спират да работят

Снимка: БГНЕС

Здравноосигурени пациенти е трябвало да си плащат посещенията при дежурен кабинет, защото не са разбрали, че вече нямат личен лекар. През миналата година близо 100 семейни доктори са прекратили практиките си, без да уведомят пациентите си. В Националния рамков договор няма изискване за подобни действия. Проверка дали все още имаме семеен лекар, може да се направи на сайта на Здравната каса. За да Ви бъдем полезни по този въпрос – какво трябва да се предприеме, когато установим, че нямаме вече личен лекар, потърсихме за коментар председателя на Сдружението на семейните лекари във Варна доктор Светлин Митев.

"Пациентът, когато остане без личен лекар, може да отиде и веднага да си избере нов лекар. Добре е, когато един общо практикуващ лекар да прекрати практиката си да вземе при себе си млад лекар, който да се запознае с пациентите си. Но пациентът не знае винаги за това нещо. Не са предупредени. Не е помислено по задълбочено. Просто всеки пациент си избира нов. Касата дава подобна възможност."

"Ясно дефиниран ангажимент на един лекар, да съобщи, че няма да преглежда, няма записан и разписан. Тези въпроси сега не стоят така остро. Единични са случаите. Но след десетина години, както застаряват общо практикуващите лекари, ще започне да се чувства този проблем."

Още от председателя на Сдружението на семейните лекари във Варна доктор Светлин Митев чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кърсти Ковънтри е първата жена-президент на МОК

Зимбабвийката Кърсти Ковънтри е новият президент на Международния олимпийски комитет (МОК). 41-годишната двукратна олимпийска шампионка в плуването бе избрана на 144-тата сесия на МОК в Олимпия, Гърция още на първи тур с 49 гласа от валидни 97 бюлетини. Тя е първата жена, която е избрана за президент на най-голята спортна организация в света и..

публикувано на 20.03.25 в 18:31

ОбС-Варна се събира извънредно утре, гласува заем за "Градски транспорт"

Общинският съвет във Варна се събира утре – 21 март 2025 г., на извънредно заседание, което ще започне в 9:30 часа в зала „Пленарна“ на Общината. В  проекта за дневен ред  е включена една-единствена точка. Съветниците ще решат дали да дадат съгласието  „Градски транспорт“ да изтегли заем. Предложената за гласуване сума е в размер на 3 млн. лева. Ако..

публикувано на 20.03.25 в 17:05

Организация ще подпомага двойки с репродуктивни проблеми във Варна, търси варианти и за оборудване на клиниките с ембриоскопи

Нова варненска фондация ще помага на двойки с репродуктивни проблеми. Организацията ще се погрижи и за повишаване на информираността по темата. Това каза председателят на "Сърце за двама" Мариела Иванова.  Тя посочи, че основно подкрепа ще бъде предлагана на кандидати за асистирана репродукция, които не изпълняват всички критерии на Националния фонд...

публикувано на 20.03.25 в 16:20

WWF с кампания за Часът на Земята на 22 март

Фокусът на кампанията е състоянието на влажните зони. В Европа – над 90% от тях вече са пресушени. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени, вкл. и в България.  Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на..

публикувано на 20.03.25 в 16:13

Възстановяват панорамния път Варна - Златни пясъци с европари

За възстановяването на панорамния път Варна – Златни пясъци, в участъка на свлачище „Трифон Зарезан“, Община Варна ще търси европейско финансиране. За инвестицията са заложени 19,5 млн. лева. Проучвания за ремонта са направени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството през 2015 година. Не се предвижда укрепване на свлачището в..

обновено на 20.03.25 в 14:49

Отхвърлиха предложението на кмета за вдигане на някои общински такси

Финансовата комисия към Общински съвет – Варна отхвърли предложението на кмета за промени в Наредбата на Общински съвет – Варна за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Става дума за измененията, които бяха приети от местния парламент през януари, но областният управител проф. Андрияна Андреева ги..

публикувано на 20.03.25 в 14:30

Протест срещу насилието на животни в Провадия утре

В 11 и 30 часа е насрочен протест срещу насилието на животни. Хората се събират още в 11 часа пред Съдебната палата. Предвижда се мирно шествие. То ще премине през града до Общинския детски комплекс. Николай Камбуров сподели повече в разговор с Валерия Василева:

публикувано на 20.03.25 в 14:14