Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Портних: След изграждането на бул. "Левски" започват ремонти на малките улици във Варна

Иван Портних

Проектът за изграждането  на  транзитния  булевард „Васил Левски” във Варна е най-мащабният от 30 години насам и ще е приоритетен и през тази година - това заяви в предаването на Радио Варна „Позиция” кметът на Варна Иван Портних. Той обясни, че булеварда ще бъде изграден напълно към средата на месец април. „Изграждането на новия булевард ще доведе до преразпределяне на вътрешния трафик от автомобили и ще облекчи транзитния трафик, който е към северната част на града и курортните комплекси”, коментира кметът на Варна и допълни, че предстои включването на още три водопровода по трасето на булеварда, с което проблемите с безводието ще приключат.

След като приключи ремонтът на булевард "Васил Левски" ще започнем ремонти на малките улици и междублоковите пространства, защото те също са много важни за жителите на Варна", каза кметът на морската столица. Част от тези дейности ще бъдат финансирани с парите, които ще останат от ремонта на булеварда.

„Темата за заемите, които общината тегли по повод реализацията на  инфраструктурните проекти,поражда доста спекулации”, каза още Иван Портних в „Позиция”. Той напомни, че дълговите инструменти всъщност привличат ресурс, с който града да се развива.”Не е толкова важен размерът на заема, а как той е разчетен и бюджетиран за обслужване през годините”, каза кметът и подчерта, че общината е в изключително стабилно финансово състояние и отговаря на всички изисквания на Закона за публичните финанси, който регламентира, че дълговете на общините не трябва да са повече от 15% от техните приходи. Кметът на Варна отбеляза, че през последните години общинския бюджет се е увеличил с 270 милиона лева и за 2019-а той е почти половин милиард лева.

Изграждането на стадион  „Варна”  може да се ускори и със съдействието на държавата, ако се реализира намерението на правителството  да  инвестира в спортни съоръжения заради съвместната със съседни  държави  кандидатура  на страната ни за Мондиал 2030.„Сагата със строителството се проточи дълго”,посочи Иван Портних.Той коментира и ремонтът на стадион „Спартак”, където е направено цялостно обновяване на игрището, а в момента се работи по изграждането на новите трибуни.

Церемония за обявяване на Варна за Европейски град на спортаВарна е обявена за Европейски град на спорта през тази година и това стимулира инвестициите в спортни съоръжения, напомни кметът в предаването „Позиция” на Радио Варна. Иван Портних допълни, че продължава да се работи за развитието на професионалния, но и на масовия спорт. Три спортни комплекса са заложени в бюджета за 2019-а година. Единият е на мястото на стария стадион в район "Владислав Варненчик", другият ще е на улица „Студентска”, а третият – в квартал „Виница”.

Подробният устройствен план на парка в квартал „Аспарухово” ще бъде внесен за разглеждане и гласуване на предстоящата сесия на Общинския съвет. След приемането на ПУП-а ще започне изграждането на парковата зона, като амбицията на общинската администрация е Аспаруховският парк да се превърне във втората Морска градина на Варна. Предвидено е в района на парка да има и музей на открито, съобщи още Иван Портних.

„Няма да има сгради с търговски предназначение в района на така наречената „Дупка” в центъра на Варна”, каза още кметът. След ремонта тя трябва да стане част от пешеходния ринг, но как точно ще изглежда този район ще стане ясно след международния конкурс, който общината мисли да организира във връзка със социализация на на този район.

„Кога ще бъде ремонтирани улиците в село Константиново, които са в окаяно състояние, както и дерето в това населено място?”. Такъв въпрос зададоха жители на селото на кмета Иван Портних. Той отговори, че Междуведомствената комисия по бедствия и аварии е отпуснала около 200 хиляди лева, с които е започнало изграждането на новото дере. „2 милиона и 200 хиляди лева са предвидени за рехабилитацията на няколко засегнати от наводнението улици, както и за изграждането на няколко основни улици, които никога не са били построени напълно през годините”, подчерта кметът на Варна.

Чуйте какво още каза кметът на Варна Иван Портних в интервюто на Валери Великов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

630 машини обработват пътищата в страната

Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..

публикувано на 18.02.25 в 19:10
Росен Желязков

Кабинетът ще заложи на инвестиции в инфраструктурата, образованието, здравеопазването

Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..

публикувано на 18.02.25 в 18:59

Гласуваха промени в наредбата за преместваемите обекти във Варна

Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..

публикувано на 18.02.25 в 17:46

Изтича временната закрила на над 74 хиляди украински бежанци у нас

България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..

публикувано на 18.02.25 в 15:55

Нови цени във варненските музеи и галерии одобри комисията по култура

Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..

публикувано на 18.02.25 в 15:44
Определиха номинираните за награда

Ново жури ще определя носителите на награда "Варна" тази година

Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна".  Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..

публикувано на 18.02.25 в 15:36
Улица

Дежурни в кметствата във Варна ще приемат сигнали в зимната обстановка

Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..

публикувано на 18.02.25 в 14:45