Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ходим пеша, когато е безопасно, удобно и интересно

| обновено на 19.01.19 в 08:11

До края на май приключва тригодишният проект „City Walk”, който се реализира съвместно между  община Варна и Научно-изследователския център в град Бистра Птуй, Словения. Целта е да се помогне на градовете в Дунавския регион да станат по-добри места за живеене чрез подобряване на възможностите за пешеходни разходки. С една от дейностите по проекта, общината в морската столица се стреми да подобри пешеходната достъпност в район „Одесос”, но нови пешеходни маршрути са разработени за всички  райони в града - съобщи Гаро Капрелян - главен експерт в община Варна, който заедно с арх. Максим Недков координира проекта.

Гаро Капрелян: Една от идеите на тази пилотна дейност е да се направи оценка на пешеходната инфраструктура и хората да изразят своето мнение. Раздадохме доста анкети и установихме, че имаме да свършим доста работа.  

- Какво най-често казват хората?

Гаро Капрелян: Казват "несигурност". Лошо качество на някои от тротоарите и много коли. Хубавото е, че след влизането в сила на синята зона нещата започнаха да се подобряват значително. Но една от нашите цели в проекта е да накараме хората да започнат да ходят. Как става това? Най-вече чрез подобряване на пешеходната инфраструктура. Затова ще бъдат направени два плана, вече започна тяхното разработване в рамките на проекта и до 20 дни те ще бъдат готови. Първият е стратегия за пешеходна допустимост на град Варна. Тя ще обхваща целия град и ще показва различни проблеми във всеки от районите, не само в центъра. Ще бъдат предложени 10 нови пешеходни маршрута - по 2 в район. Вторият план е само за район "Одесос".

- Арх. Недков, тази пешеходна достъпност само наличието на тротоари и тяхното добро качество ли включва?

Арх. Максим Недков

Арх. Максим Недков: Четири са важните критерии на пешеходната достъпност. Първият, най-важният, е безопасността. Никой не излиза от дома си, ако се страхува от автомобили, бездомни кучета, неосветени пространства, пусти улици със съмнителни хора.

Вторият критерий е удобството - когато изляза от апартамента си да мога в рамките на 5-10 минути да свърша един куп неща без да има нужда да използвам автомобил или някакъв друг транспорт.

Третият критерий е пешеходният комфорт - тук влизат ширината на тротоарите, дупките, непроходимите места, автомобилите и временно-поставяемите обекти, заели пътя на пешеходците. Колкото е по-блокиран пешеходният маршрути, толкова по-малко хора желаят да се придвижват пеша.

Четвъртият критерий, който дава добавената стойност на пешеходната достъпност, това е атрактивността. Когато има красиви сгради, красиви улици, красива градска мебелировка, красиви гледки и пространства, които да изживее като пешеходец, човек винаги предпочита да походи пеша и да им се наслади, отколкото да се придвижва с автомобил.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30