Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ходим пеша, когато е безопасно, удобно и интересно

| обновено на 19.01.19 в 08:11

До края на май приключва тригодишният проект „City Walk”, който се реализира съвместно между  община Варна и Научно-изследователския център в град Бистра Птуй, Словения. Целта е да се помогне на градовете в Дунавския регион да станат по-добри места за живеене чрез подобряване на възможностите за пешеходни разходки. С една от дейностите по проекта, общината в морската столица се стреми да подобри пешеходната достъпност в район „Одесос”, но нови пешеходни маршрути са разработени за всички  райони в града - съобщи Гаро Капрелян - главен експерт в община Варна, който заедно с арх. Максим Недков координира проекта.

Гаро Капрелян: Една от идеите на тази пилотна дейност е да се направи оценка на пешеходната инфраструктура и хората да изразят своето мнение. Раздадохме доста анкети и установихме, че имаме да свършим доста работа.  

- Какво най-често казват хората?

Гаро Капрелян: Казват "несигурност". Лошо качество на някои от тротоарите и много коли. Хубавото е, че след влизането в сила на синята зона нещата започнаха да се подобряват значително. Но една от нашите цели в проекта е да накараме хората да започнат да ходят. Как става това? Най-вече чрез подобряване на пешеходната инфраструктура. Затова ще бъдат направени два плана, вече започна тяхното разработване в рамките на проекта и до 20 дни те ще бъдат готови. Първият е стратегия за пешеходна допустимост на град Варна. Тя ще обхваща целия град и ще показва различни проблеми във всеки от районите, не само в центъра. Ще бъдат предложени 10 нови пешеходни маршрута - по 2 в район. Вторият план е само за район "Одесос".

- Арх. Недков, тази пешеходна достъпност само наличието на тротоари и тяхното добро качество ли включва?

Арх. Максим Недков

Арх. Максим Недков: Четири са важните критерии на пешеходната достъпност. Първият, най-важният, е безопасността. Никой не излиза от дома си, ако се страхува от автомобили, бездомни кучета, неосветени пространства, пусти улици със съмнителни хора.

Вторият критерий е удобството - когато изляза от апартамента си да мога в рамките на 5-10 минути да свърша един куп неща без да има нужда да използвам автомобил или някакъв друг транспорт.

Третият критерий е пешеходният комфорт - тук влизат ширината на тротоарите, дупките, непроходимите места, автомобилите и временно-поставяемите обекти, заели пътя на пешеходците. Колкото е по-блокиран пешеходният маршрути, толкова по-малко хора желаят да се придвижват пеша.

Четвъртият критерий, който дава добавената стойност на пешеходната достъпност, това е атрактивността. Когато има красиви сгради, красиви улици, красива градска мебелировка, красиви гледки и пространства, които да изживее като пешеходец, човек винаги предпочита да походи пеша и да им се наслади, отколкото да се придвижва с автомобил.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30