Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каратето и йогата гонят болестите

6
Снимка: Фейсбук

В момента сякаш най-обсъжданата тема е грипа, който продължава да вирее сред обществото ни. Все по-често се срещат хора с медицински маски по улицата и на работното място, а учениците остават по домовете си до утре включително. Как да се предпазим,  да останем здрави и да засилим имунитета си без да се изолираме и без хапчета и маски. Отговори на тези въпроси даде треньорът по карате и йога Емил Златев.

-  Истината е, че когато хората дойдат да тренират при нас минава един инкобационен период, който трае около половин година. След него хората наистина спират да боледуват. Основен приоритет за нас е здравето. Изискването е хората да имат основна обща култура за хранене, за начин на живот, което, в един момент, води до новото световъзприемане на хората от клуба.

-  Кое помага повече – по-интензивните тренировки по карате или йогата? Или и двете заедно?

-  Карате и йога са едно и също нещо. Разликата е във външната форма. Карате е изключително медитативна дисциплина. Като изключим случаите, в които човек трябва да се защити, самите тренировки са дихателни, гимнастически, имат и много силен медитативен уклон. Същото е и при йога – там има и много силно здраве. И при двете помага самата нагласа. Каратето е произлязло от реалната самозащита, но каратистите са тренирали винаги боси и са показвали как в буря и по време на ураган могат да застанат стабилно и да устояват на природните стихии. За йогата е ясно, като изключим, че повечето хора си представят някакъв неимоверно усукан, на осем , на десет човек. Всъщност, всички знаят, че йогите живеят доста дълго, нерядко има снимки или рисунки на йоги сред ледове. Това са хора, които могат да живеят при трудни условия.

-  Кои са хората, които проявяват интерес към тези своеобразни изкуства?

-  Всякакви хора. Хората идват при нас с някаква идея – или да отслабнат, или да подобрят здравето си. Интересното е, че при нас почти няма хора със средно образование – имаме доценти, доктори, професори, икономисти, всякакви.

-  Как се съчетава работата с йогата и с каратето?

-  Не се изисква нищо специално. Достатъчно е човек, преди и след работа, да прави гимнастика по 15-20 минути на отворен прозорец.

-  Можете ли да препоръчате упражнение за дишане?

-  Най-интересното е, че повечето хора не знаят, че дишането не започва с вдишване, а с издишване. В нашите дробове винаги има остатъчен въздух, при повечето хора той е почти половината от дробовете. Напрактика 90% от хората дишат с една десета от капацитета на белите си дробове. Когато решим да напълним дробовете с чист въздух, първо трябва да издишаме докрай и да задържим малко, за да се получи вакум, който да изсмуче от повърхността на алвеолите отпадъчните вещества. Едва тогава, бавно и постепенно да вдишаме. Вдишването става първо с корема, после с ребрата и след това си помагаме с ключиците.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Настоящото служебно правителство е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС

„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът..

публикувано на 27.07.24 в 14:04

Галина Станишева след успеха във Виена: Хорът ни единствен се представяше с различна програма на концертите

Варненският детски хор „Добри Христов“ към Общинския детски комплекс спечели първата награда и златния медал в 13-ото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена.  Варненски хор спечели голямата награда на конкурс във Виена (ВИДЕО) В тазгодишното издание участваха 42 хорови формации от 16 държави - хорове  от Китай,..

публикувано на 26.07.24 в 12:25

Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY): Твърде лесно е просто да се предадеш

Интервю с Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY) Няма смисъл да обясняваме кой е Peter Tägtgren. Композитор, музикант, продуцент, лидер на индъстриъл бандата PAIN и дет зверовете HYPOCRISY. Истински работохолик. Това е напълно достатъчно за неговото представяне. Поводите за интервюто с Peter Tägtgren или както мило му казват българските фенове –..

публикувано на 26.07.24 в 11:07

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

обновено на 26.07.24 в 09:33

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00