Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почти цяла България е в грипна епидемия

Засилването на имунната система е най-добрият вариант за борба с болестта, отбелязват експертите

Снимка: БГНЕС

Грипна епидемия обявиха в Търговищка област. От Регионалното бюро за борба с грипа и остри респираторни заболявания препоръчват учебните занятия да се прекратят до 4-ти февруари включително. И област Монтана от днес е в грипна епидемия. Учебните занятия са прекратени до 4-ти февруари. Така епидемията обхваща 24 от 28-те области в страната. Извън обсега ѝ остават само Силистра, Габрово, Перник и Ловеч. В Ловешка област в епидемия е само община Луковит.

В цялата страна са затворени над 1300 училища, но министърът на образованието Красимир Вълчев потвърди, че загубеното учебно време няма да се наваксва за сметка на почивни дни или редовни ваканции.

Грипният вирус е изменчив, като най-пандемичен е тип А – H1N1 и H3N2. Тази година тези щамове бяха включени в четиривалентната противогрипна ваксина, проблемът е, че българите не се ваксинират. Днес и утре във Военномедицинска академия (ВМА) се правят безплатни консултации за грип и остри респираторни заболявания за лица над 12 години.

„Главоболието е водещо оплакване. Усложненията идват след самолечение. Не трябва да се чака. Болният трябва да се изолира. Рисковите групи да се ваксинират редовно за грип“, каза д-р Магдалена Баймакова от катедрата по инфекциозни болести във ВМА.

Акад. Богдан Петрунов, водещ специалист в областта на имунологията, каза в предаването „Хоризонт до обед“:

„Засилването на имунната система е най-добрият вариант за борба с грипа. И по време на грипната епидемия може да се взимат имуностимулиращи средства. Важно е пълноценното хранене, консумирането на калорична храна, както и движението, физическите упражнения. Най-доброто средство е навременната имунизация с ваксина и имуностимулация на организма“.

Акад. Петрунов предупреди, че при болни с автоимунни заболявания не е препоръчително да се използват имуностимулиращи средства. Това трябва да се случва само под лекарски контрол.

„Живеем в свят, в който има много фактори, които сриват имунната система. Един от тези фактори е замърсяването на околната среда. Към това се прибавя и високия радиационен фон. Начинът ни на хранене, липсата на пълноценна храна, наличието на некачествена храна. Белтъците са напълно необходими за имунната система, за да изгради своите защитни механизми. 10-15% от човешката популация са т.нар. „слаби имунологични респондери“, тоест хора, които имат потисната имунна система“, каза още акад. Петрунов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Декември започва с облачно време във Варна

И през следващото денонощие ще остане облачно, но в повечето райони ще е почти без валежи. Главно по Южното Черноморие са възможни слаби превалявания. Ще духа слаб до умерен, по Черноморието на места временно силен североизточен вятър.  Минимални температури между 3° и 8°, по Черноморието до 11°-12°, максимални между 5° и 10°, по Черноморието до 12°,..

публикувано на 30.11.24 в 18:29

Хиляди варненци без вода поради авария на магистрален водопровод

Поради възникнала голяма авария на магистрален водопровод без вода ще останат абонатите живущи в района на: Колхозен пазар, ул. "Отец Паисий" , бул. "Владислав Варненчик" , бул. "Цар Освободител", ул."Царевец", района на пазар Чаталджа и бул. "8-ми Приморски Полк", както и част от района около Спортна зала.  Това съобщават от ВиК-Варна.  Засегнатите..

публикувано на 30.11.24 в 18:21

Дейността на водолазите у нас е регламентирана от правилник създаден през 60-те години на миналия век

В България трябва да се изработи нов правилник, който да регламентира дейността на българските водолази, защото сегашният е от 60-те години на миналия век. Необходимо е и да бъде облекчен режима на излизане с лодки и спускане до потънали съдове в Черно море, за да може да се увеличи подводния туризъм. Това коментира за Радио Варна Дарина..

публикувано на 30.11.24 в 16:08

Строят нов приют за бездомни кучета във варненското село Звездица

На терен в село Звездица, община Варна, ще бъде изграден нов приют за бездомни животни. Това ще стане най-вероятно със средства по европейска или национална програма, съобщи кметът на града Благомир Коцев.  Той  присъства на деня за осиновяване, обявен от Приюта за безстопанствени животни в село Каменар. В момента в приюта има 81 кучета, кастрираните..

публикувано на 30.11.24 в 13:48
Атанас Атанасов

Издигат нов кандидат за председател на НС

От Демократи за силна България ще издигнат кандидатурата на лидера на партията Атанас Атанасов за председател на Парламента, съобщава БНР . Националното ръководство на партията е взело решението, което ще бъде предложено за обсъждане на коалиционните партньори в ПП-ДБ. Припомняме, че от ПП-ДБ първоначално номинираха за поста бившия министър..

публикувано на 30.11.24 в 12:24

Дъжд по Черноморието в събота следобед

Днес облачността често ще е значителна, до обяд главно във вътрешността на района, а през втората половина от деня и по Черноморието с валежи от дъжд. Вятърът постепенно ще се усили до умерен, по Черноморието до силен от изток-североизток. Максимални температури между 6° и 11°, по Черноморието малко по-високи, за Варна около 12°. Вълнение..

публикувано на 30.11.24 в 07:17

Удостоиха с почетни знаци бивши областни управители на Варна

Бившите областни управители получиха почетен знак от проф. Андрияна Андреева по повод 25 години Областна администрация. Екипът на БНТ-Варна с директор Мариета Бобева също беше отличен за филма "Линията на успеха", посветен на общините в региона и дейността на областните администрации.  Домакин на премиерата на филма, финансиран от фонд Култура на..

публикувано на 29.11.24 в 18:47