Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка девета минута Спешният център в болница „Св. Анна“ във Варна приема болен

Всяка девета минута от денонощието медиците от Спешния център на МБАЛ „Света Анна – Варна“ АД приемат болен, нуждаещ се от незабавна специализирана помощ. Това показват регистрите на морския „Пирогов“ за януари 2019 г.

През първия месец от годината консулт, диагностика и специализирана помощ в Спешния център са получили 6170 пациенти. От тях 1178 са приети за болнично лечение в различните клиники и отделения болницата. Общият брой на хоспитализираните пациенти в МБАЛ „Света Анна – Варна“ през януари е 2032-ма.

2019-а за най-старото лечебно заведение във Варна се очертава като годината, в която ще финализира инвестиицонната програма за цялостната реновация и преобразяването на клиниките и отделенията с леглова база за лежащо болни. В напреднала фаза в момента е ремонтът на клиниката по неврохирургия, за която в края на миналата година Министерството на здравеопазването отпусна 500 000 лв. Преди броени месеци приключи цялостният ремонт и обновяване на Родилното отделение и на отделението по неонатология в болницата, осигурен от община Варна с целево финансиране в размер на 550 000 лв. и дофинансиране със средства на МБАЛ „Света Анна – Варна“. Пак със средства от общинската хазна, в размер на 200 000 лв., клиниката по ортопедия и травматология обнови дълготрайните си активи и придоби нова операционна маса.

Снимка

Дизелгенераторът, който гарантира аварийното електрозахранване на болницата, също е поднемен с 60 000 лв., отпуснати от община Варна.

Другият голям собственик – държавата, в лицето на Министерството на здравеопазването насочи  средства към секторите по хемодиализа и по съдебна медицина в МБАЛ „Света Анна – Варна“. С целеви пари от МЗ е в ход е и процедурата по подмяната на авариралия асансьор в старата сграда на лечебното заведение. Със собствени средства пък болницата осигури ремонта и пребазирането на отделението по обща и клинична патология в основната сграда на Хирургичния блок, в който преди броени дни приключи и пълната подмяна на парапетите.

Общият размер на вложенията, насочени от Община Варна и МЗ към обновяването и модернизирането на Спешната болница на българския Североизток – МБАЛ „Света Анна – Варна“, която тази година празнува 140-годишнина от създаването си, само от края на 2017 г. надхвърля 1 млн. лева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Пътят Варна-Добрич е отворен за МПС над 12 тона

Отпада ограничението по пътя Варна - Добрич за моторни превозни средства над 12 тона, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".  Припомняме, че заради усложнената зимна обстановка и необходимото почистване п ът Е-29 Варна – Добрич беше затворен за движение на МПС над 12 т.  От АПИ добавят, че може да бъдат затворени и други пътища ако се наложи, тъй..

публикувано на 19.02.25 в 08:32

Автобуси на Градски транспорт - Варна няма да обслужват някои спирки днес заради усложнената обстановка

Поради влошени метеорологични условия днес не се обслужват линии 23 и 55, автобусите по линии 9 и 109 обслужват до ВСУ през сп. "Дървен мост", автобусите по линия 409 пътуват до ВСУ и не обслужват спирки "Журналист", ""Хоризонт", "Писател", "Ген. Заимов".  Автобусите по линия 31А обслужват до к.к. "Св. Св. Константин и Елена ", не обслужват кв. "Виница"...

публикувано на 19.02.25 в 08:12

Неучебен ден за всички училища в община Аврен

Пътната обстановка е лоша по пътя от местност Харамията през с. Аврен до с. Синдел, информира кметът на Община Аврен Емануил Манолов.  Същата е ситуацията и по другия държавен път от село Бенковски до село Садово. "Община Белослав не се справят с техния участък от м. Бялата вода до гр. Белослав АПИ не чистят, сигнализирал съм областния управител да..

публикувано на 19.02.25 в 07:49

Община Бяла е в бедствено положение

Бедствено положение е обявено в община Бяла. Там три села са без ток - Господиново, Попович и Дюлино. Снеговалежът във Варна продължава и ситуацията все повече се усложнява.  Слушатели продължават да сигнализират за непочистени булеварди и улици в града. Много автобуси и тролеи са блокирани по булевардите. Автобус по линия 20 е спрял на спирка..

публикувано на 19.02.25 в 07:22

Лиспват автобуси на градския транспорт във Варна заради непочистен сняг по пътищата, сигнализират граждани

Автобусният транспорт във Варна на места липсва, съобщиха слушатели на Радио Варна. За такъв случай сигнализират от района на кв. "Виница" и кв. "Възраждане". Причината е, че има заледени и непочистени участъци и е трудно придвижването на коли на градския превозвач.  В кв. "Виница" снежната покривка е колко 7см, съобщават граждани, които вече са..

публикувано на 19.02.25 в 06:54

Снежно утро. През деня валежите ще се засилят

Днес ще е облачно, сутринта студено с температури предимно между минус 5° и минус 0°. Ще има валежи от сняг, до обяд по крайбрежието от дъжд и сняг, които временно ще се усилят като интензитет и на места ще са с по-значителни. Ще има условия за намалена видимост и заледявания по пътищата. С до умерен вятър от север, над Североизточна България и по..

публикувано на 19.02.25 в 06:44

Автобуси и тролеи закъсаха в снега във Варна

Обстановката по пътищата на Варненска област е изключително тежка, но няма сигнали за бедстващи хора, информираха от ОД на МВР. Затворен е проходът за Бургас. Движението там се осъществява само с вериги. Утежнена е обстановката и във вътрешността - към Провадия, както и в района на Златни пясъци. Във Варна има множество закъсали автобуси,..

публикувано на 19.02.25 в 06:38