Най-известните жени в астрономията ще бъдат представени на публична лекция във варненската Обсерватория днес. Лекцията е подходяща за ученици от среден курс на обучение и възрастни и е при вход свободен от 17.00 часа. Автор е Ева Божурова, астроном и старши учител в НАОП "Николай Коперник", която разказа за радио Варна...
20 жени, наречени „жени компютри”, работят в Харвардската обсерватория в края на 19 в. Компютър тогава е било название не на техническо устройство, а на длъжност. И тъй като е нямало компютри, жените са вършили рутинната работа по изчисленията. Правили са измерванията и обработката на данните, построяването на графиките и при това са изобретявали изключително интересни методи за бързо и точно справяне с тази работа, както и за проверка на точността. С това, обаче, тяхната работа въобще не се изчерпва.
Най-известните от тях са Ани Кенън и Хенриета Ливит. И двете са били глухонеми, а доста от жените в тази група са имали физически увреждания. По тогавашните нрави те не са могли да се омъжат, поради което не са имали издръжка и е трябвало да работят. Те са получавали по-малка заплата от заплатата на най-ниско платения администратор мъж в университета.
Но са били образовани. И макар, че са завършили университет, не са имали други професионални перспективи, освен тази – да работят като „компютри” в Харвардската обсерватория.
Хенриета Ливит е открила една фундаментална закономерност свързана с един вид пулсиращи звезди наречени цефеиди. Изследвайки тези звезди в една съседна на нашата галактика – Големия магеланов облак, тя открила, че има зависимост между периода на пулсирането и средния блясък на тези звезди. Тази зависимост е помогнала по-късно да се определи за първи път от Едуин Хъбъл разстоянието до други галактики и стои в основата на откриването на разширението на Вселената.
Ани Кенън е имала главна задача да се занимава със спектралната класификация на звезди и е усъвършенствала спектралната класификация до вида, в който днес се използва. Успяла е да обработи спектрите на около 300 000 звезди.
За този си труд жените на получават професионално признание. Единствено техните имена са останали, а техния принос е оценен по-късни години.
Защо след толкова години еманципация, мъжете все още държат първите места в науката астрономия?
И в астрономията процесът на уеднаквяване на позициите е бавен и изисква десетилетия, коментира Ева Божурова.
Няма вече дискриминация в развитите страни към жените, които искат да се занимават с наука. За съжаление дискриминацията се е видоизменила и днес тя не е срещу жените, а срещу майчинството. Онези жени, които решат да имат деца много често се отказват от научната си кариера, което е жалко, защото науката губи от това.
Равноправието от жените ще се постигне тогава, когато една жена, която успее в науката бъде хвалена не защото тя е жена и е постигнала това, а защото просто тя е постигнала това независимо дали е жена. Или мъж.
Чуйте още в звуковия файл:Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..