Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследване за 37 лева показва дали можем да се разболеем от морбили

В няколко варненски лаборатории можем да установим какъв е имунизационният ни статус. Изследват се два вида антитела за морбили като цената за всяко изследване е между 17 и 20 лева, информира лабораторният лекар д-р Мария Брайнова:

- За морбили се изследват два вида антитела имуноглобулин  G и имуноглобулин А,  като имуноглобулин G дава представа и насока на пациента дали в организма му има образувани антитела против морбили при поставена ваксина в миналото или, ако е преболедувал морбили. Aко тези  антитела са над нормата, това означава, че организмът ги е изработил и до някаква степен е защитен от повторна инфекция.

- Колко над нормата ни гарантира, че сме защитени? А ако е на границата?
- Ако е на границата, тогава е хубаво да се направи повторна реваксинация. Ако нямате антитела в организма, тогава защо трябва да се направи ваксинация. Зависи дали попадате в групата на ваксинирането защото знаете, че след определена година са започнали ваксинациите срещу морбили.

- След 1969-а година...

- Да, всички, които са преди 69-а година родени, нямат тази ваксина. Ако се съмняваме, че сме заболели от морбили, то тогава трябва да изследваме имуноглобулин М на морбили. Завишаване на тези антитела в организма би означавало, че ние развиваме процес на заболяване от морбили.

Всяка лаборатория работи с различни апарати, с различни тестове. При всяко изследване се изписва резултатът на пациента и референтната стойност и вече всеки инфекционист или личният лекар могат да интерпретира цифрите.

- Когато се окаже, че в момента развиваме морбили, редно ли е да се прави ваксина?

- Ако развиваме морбили, трябва задължително да постъпим в инфекциозна клиника. Защото тази шарка като заболяване не толкова опасна, колкото са опасни усложненията, които може да настъпят в организма на пациента.

- Кои са по-уязвими към тези усложнения - по-малките деца, по-възрастните или зависи от състоянието на всеки?

- Зависи от здравословното състояние, но по принцип малките деца са уязвими.

- Дали, ако сме минали през двете задължителни ваксини - на 13-месечна възраст и на 12-годишна възраст, не минем през лабораторията и не знаем какво е имунологичното ни състояние, тоест не знаем имаме ли антитела или не, една трета ваксина крие ли някаква опасност?

- Не. По принцип колегите казват, че една реваксинация не крие опасност.

- Вие как си обяснявате всичко това, което се случва - и в България, и в Румъния, и в Гърция, и в Украйна много случаи, в Италия да не говорим. Изобщо световната здравна организация алармира, че процесът е неконтролируем.

- Аз си го обяснявам с това, че в последните години има една тенденция и една, за мен, лоша мода против ваксините. Тогава, когато са били задължителни ваксините назад във времето, тези епидемии не са се развивали. Също така си го обяснявам и със свободното движение на хората. Знаете, че в Европейския съюз се пътува в много държави, особено има някои групи от населението, които пътуват и до страните от Западна Европа, и до Румъния, и до Италия, живеят в едни по-затворени общности, където рискът от развитие на епидемия е много по-голям.

-  Смятате ли, че битката с това заболяване трябва да излезе от лекарския кабинет и да излезе на сцената на политиката?

- На политиката не толкова, колкото здравните медиатори трябва да навлязат в тези райони, в тези квартали, в тези общности и да започнат да убеждават родителите да ваксинират или да реваксинират децата. Това е единственият начин. Трябва да се убедят родителите, че по-добре е детето да има ваксината от морбили, отколкото да заболее.  

- По метода на убеждението, не на санкцията...

- Да, методът на убеждението мисля, че е много по-добър. Както и това, че се разкриват много мобилни пунктове за ваксинации. Сега във Варна не можем да говорим за епидемия, тъй като има единичен случаи на морбили -  жена на около 40 години. Нямаме възникнала епидемична ситуация с малки деца, които да са приети в инфекциозна клиника, но трябва превантивно тези здравни медиатори и личните лекари да поемат инициативата и да убеждават родителите за ваксинация.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00