В няколко варненски лаборатории можем да установим какъв е имунизационният ни статус. Изследват се два вида антитела за морбили като цената за всяко изследване е между 17 и 20 лева, информира лабораторният лекар д-р Мария Брайнова:
- За морбили се изследват два вида антитела имуноглобулин G и имуноглобулин А, като имуноглобулин G дава представа и насока на пациента дали в организма му има образувани антитела против морбили при поставена ваксина в миналото или, ако е преболедувал морбили. Aко тези антитела са над нормата, това означава, че организмът ги е изработил и до някаква степен е защитен от повторна инфекция.
- Колко над нормата ни гарантира, че сме защитени? А ако е на границата?
- Ако е на границата, тогава е хубаво да се направи повторна реваксинация. Ако нямате антитела в организма, тогава защо трябва да се направи ваксинация. Зависи дали попадате в групата на ваксинирането защото знаете, че след определена година са започнали ваксинациите срещу морбили.
- След 1969-а година...
- Да, всички, които са преди 69-а година родени, нямат тази ваксина. Ако се съмняваме, че сме заболели от морбили, то тогава трябва да изследваме имуноглобулин М на морбили. Завишаване на тези антитела в организма би означавало, че ние развиваме процес на заболяване от морбили.
Всяка лаборатория работи с различни апарати, с различни тестове. При всяко изследване се изписва резултатът на пациента и референтната стойност и вече всеки инфекционист или личният лекар могат да интерпретира цифрите.
- Когато се окаже, че в момента развиваме морбили, редно ли е да се прави ваксина?
- Ако развиваме морбили, трябва задължително да постъпим в инфекциозна клиника. Защото тази шарка като заболяване не толкова опасна, колкото са опасни усложненията, които може да настъпят в организма на пациента.
- Кои са по-уязвими към тези усложнения - по-малките деца, по-възрастните или зависи от състоянието на всеки?
- Зависи от здравословното състояние, но по принцип малките деца са уязвими.
- Дали, ако сме минали през двете задължителни ваксини - на 13-месечна възраст и на 12-годишна възраст, не минем през лабораторията и не знаем какво е имунологичното ни състояние, тоест не знаем имаме ли антитела или не, една трета ваксина крие ли някаква опасност?
- Не. По принцип колегите казват, че една реваксинация не крие опасност.
- Вие как си обяснявате всичко това, което се случва - и в България, и в Румъния, и в Гърция, и в Украйна много случаи, в Италия да не говорим. Изобщо световната здравна организация алармира, че процесът е неконтролируем.
- Аз си го обяснявам с това, че в последните години има една тенденция и една, за мен, лоша мода против ваксините. Тогава, когато са били задължителни ваксините назад във времето, тези епидемии не са се развивали. Също така си го обяснявам и със свободното движение на хората. Знаете, че в Европейския съюз се пътува в много държави, особено има някои групи от населението, които пътуват и до страните от Западна Европа, и до Румъния, и до Италия, живеят в едни по-затворени общности, където рискът от развитие на епидемия е много по-голям.
- Смятате ли, че битката с това заболяване трябва да излезе от лекарския кабинет и да излезе на сцената на политиката?
- На политиката не толкова, колкото здравните медиатори трябва да навлязат в тези райони, в тези квартали, в тези общности и да започнат да убеждават родителите да ваксинират или да реваксинират децата. Това е единственият начин. Трябва да се убедят родителите, че по-добре е детето да има ваксината от морбили, отколкото да заболее.
- По метода на убеждението, не на санкцията...
- Да, методът на убеждението мисля, че е много по-добър. Както и това, че се разкриват много мобилни пунктове за ваксинации. Сега във Варна не можем да говорим за епидемия, тъй като има единичен случаи на морбили - жена на около 40 години. Нямаме възникнала епидемична ситуация с малки деца, които да са приети в инфекциозна клиника, но трябва превантивно тези здравни медиатори и личните лекари да поемат инициативата и да убеждават родителите за ваксинация.
От войната между общински съветници и кмета на Варна, морската столица няма полза, а губещи са гражданите. Коментарът е на варненския депутат от ПП/ДБ Стела Николова, според която групите на ГЕРБ и „Възраждане“ се налагат над останалите общински съветници които не са ориентирани в административните процедури и хватки. Тя е съгласна и с..
За да бъде развързана политическата безизходица, трябва да бъдат върнати конституционните правомощия на президента да назначава служебен кабинет. Това каза в предаването „Позиция“ варненският депутат и съпредседател на ПГ на левицата Борислав Гуцанов. По думите му промените в основния закон са допринесли за конституционната криза и разпад на..
В началото на мандата на общинския съвет, е имало желание и намерение, да бъде създадена комисия която да направи анализ на ОУП Варна, вземайки предвид обществените нагласи и забележките на инвеститорите. Това каза в обзорното предаване „Позиция“ на Радио Варна председателя на Общински съвет Варна инж. Христо Димитров. По думите му, това..
Трудно живея над водата, на мен ми е по-добре във водата, не ми се излиза от нея. Това коментира за Радио Варна известният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Нямам никакви намерения да спирам - заставам на брега и няма сила, която да ме спре. Преди да вляза във водата, всеки път треперя от вълнение, каза още той. Да си подводен фотограф крие и своите..
Интервю със Sakis Tolis (ROTTING CHRIST) Гръцката екстремна банда ROTTING CHRIST празнува 35-годишнината си. Със специален концерт групата ще я отбележи и в София на 17 ноември, по покана на „EventEase”. Заедно с тях на сцената ще се качат и EMBRACE BY DARK, които ще представят новия си албум „Extrasensory”. Специалният концерт на ROTTING..
Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” организира четвърта Национална женска ромска среща „Момичета с мечти – нека сме повече от три!“, която ще се проведе на 14-15 ноември 2024 г. в Дряново. В срещата участват жени и момичета от цялата страна, които активно работят в посока промяна положението на ромската жена. Това..
По-скоро няма да има редовно правителство в рамките на този парламент, той ще функционира няколко месеца и след това ще отидем на нови избори. Тази прогноза направи политологът доц. Иво Инджов. Той допуска обаче, че има минимален шанс за четворна коалиция. Бойко Борисов демонстрира активност, за да покаже отговорността, която носи ГЕРБ като първа..