Да се завърне в къщата от спомените си от детството – такава е мечтата на Веселин Владимиров от село Петров дол, община Провадия. Всички му казват бат Весан. Работил на различни места по света, той пристига в родното село преди години, за да трансформира старата сграда в голямо имение. Домашно сирене и кашкавал, билки и сушени плодове предлага той на своите гости. Да бъде далеч от комерсиалното и близо до природата е сред целите на Веселин. С него разговаряме за селския туризъм и оценява ли този подход към клиентите българинът:
Каква е историята на тази къща?
Тази къща е наследство от моите баба и дядо. Израснал съм в една различна среда, а с течение на времето пообиколих голяма част от света, докоснах се до различни културни ценности и информация. С много труд, постоянство и последователност успях да съградя и запазя наследствената къща на моите прародители. Разбира се, благодарение на много финансови помощи от банки и еврофондове. За съжаление много от хората не вярват, че всичко това е възможно. Но ето - с Божията помощ, аз успях да достигна до тук. Честно казано, тази гимнастика е много трудна. Убеден съм в това, че за да израснеш в живота, първо трябва да израстеш в ума си.
Какво ви накара да се върнете?
Когато живеех в Мадрид, Испания, пътувах всеки ден между 200 и 300 км. Това, което изживях там, ме замисли как Варна е на малко над 30 км от Петров дол, а аз тук пътувам стотици километри. Едно нещо, което е истинско, и от другата страна на Екватора да го пратиш, ще се върне пак там. Ходейки и бъдейки с хората, виждам, че човек е малко или много податлив на средата, в която живее. Човек трябва да даде отговор първо на себе си, за да продължи напред и да реализира нещо различно. Доста хора се засилиха и тръгнаха да ме копират – наистина е много трудно. Това го разбрах още през първата година,когато кредитът от около 200 хиляди лева ми стигна само за изграждане на основи и огради. Бях спрял на един етап и реших да не продължавам. Доста пъти съм бил на кантар, но през годините успявам да продължа. За това да се върна, разбира се, допринесе и огромната носталгия, която изпитвах.
Какво ви липсваше най-много?
Детството – истинското, натуралното! Днешната младеж е в други крайности в момента и това е нормално, светът се развива. Опитах се да го съхраня и да предам на децата това, което сме изживявали ние като малки. Носталгията ме съкрушаваше от време навреме, наистина.
Когато се върнахте, какво видяхте, какво почувствахте?
Ентусиазмът ми тогава беше толкова голям, за да погледна истината. Целта си я постигнах, преминавайки през много трудности, наистина тогава бях прекалено наивен. Бях силен ентусиаст, който просто искаше да постигне нещо. Сега, ако се върна назад, няма да го направя по същ начин – нямам силите и времето, за да се ангажирам с този проект.
Какво бихте казал на хората, които са далеч от родния дом и искат да се завърнат?
Какво да им кажа ли? Има много хора – кадърни във всяка една сфера на развитие, които напуснаха страната. Искам вие да ми отговорите защо тези хора ги няма. Прекалено малко останаха и тези, които ценят семейството. Не съветвам младите хора да се изолират и да живеят само на село. Трябва да знаят, че трябва да имат прекалено голяма сигурност и мотивация, за да им се получат нещат. Хубаво е човек да се връща при родителите си, при семейството си, но все пак трябва да осъзнае същността на живота според своя мироглед.
Новата инициатива на „Международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..
„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..