Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът Борислав Дряновски: Аз съм влюбен във Варна!

Голямо приключение. Така мога да нарека преживяванията си, свързани с историческите предавания, които правихме заедно историка Борислав Дряновски в ефира на Радио Варна. Започнахме през 2010 година с „Улиците на Варна”. Разбрахме как, кога и защо точно така са именувани. Обиколихме целия град, разходихме се по всяка улица и площад, видяхме къде са живели най – видните личности на Варна. Дишахме заедно с ритъма на Стара Варна.

През 2011 година стартира „Неизвестно за известното”, в което две години запознавахме слушателите с неизвестни или малко известни факти за исторически събития и личности от Освобождението до днес. През 2013-та предаването беше удостоено с  Награда „Варна” в категорията за журналистика. Съвсем логично нашите исторически изследвания и пътешествия във времето преляха в „Лица и събития”. И така до края на 2017 година. Повече от 400 епизода, хиляди слушатели, които чакаха с нетърпение поредния вълнуващ разказ и които станаха част от 8-годишната ни история.

На 3 март историкът и дългогодишен директор на Държавен архив Варна Борислав Дряновски стана на 75 години. Автор е на близо 40 книги, свързани с историята на Варна, региона и страната. По повод неговия юбилей от варненското издателство „Славена” излезе библиографията „Борислав Дряновски на 75. Историята – професия и страст”.

Снимка

Разговарям с него за уроците на историята, за родолюбието, за любимата Варна.

- Какво бяха за Вас историческите предавания в ефира на Радио Варна?

Тези 8 години може би бяха най-хубавите в моя живот, защото вече бях пенсионер, освободен от всичко човек и можех с голямо удоволствие да работя за радиото и неговите слушатели от града и от цяла България. Защото знам, че предаванията са се слушали в цялата страна.

- Какво Ви казваха хората, като Ви срещнеха на улицата?

Най-важното – благодаряха ми, че възкресявам пред тях забравени неща от миналото, че се опитвам да поддържам тяхното родолюбиво чувство и обичта им към Варна.

- Роден сте на 3 март – националния празник на България. Дали тази „случайност” е предопределила по някакъв начин Вашите занимания с история и архивистика?

Може би е знак от съдбата, че аз трябва да се занимавам с история, защото 3 март е велика дата за България – тогава възкръсва Третата българска държава.

- Според Вас на какво учи историята?

За историята като учителка на народите са изказани много мъдри мисли, аз едва ли ще мога да кажа нещо по-оригинално. Мисля, обаче, че запознавайки се с историята човек се учи на патриотизъм, защото не мога да си представя, че някой ще обича даден град, махала, село или улица, собствения си род, ако не познава тяхната история. А след това вече започва изграждането на любовта към отечеството, към земята, на която живеем.

- Оптимист ли сте за България?

Ако се позоваваме на нейната история, трябва да бъдем оптимисти. Тя многократно е попадала в дупки, ями, катастрофи и винаги е излизала от тях. Една от последните такива катастрофи е Първата световна война, когато в България идват почти милион и половина бежанци, страната изнемогва от репарации, но българският народ съумява да изплува.

- Обичате ли Варна?

Ако не я обичах, щях ли да работя толкова много за нея?! Аз съм влюбен във Варна и винаги съм казвал, че тя е едно особено място,  има особено излъчване, всички варненци, които не живеят тук, я носят в сърцата си, където и да се намират. Варна е повече от роден край – любов, магия, нещо странно, необяснимо.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30