По повод седемдесетгодишнината на техникума по химия във Варна, бивши възпитаници на гимназията представиха хобитата си в Арт салона на Радио Варна. Стоянка Миланова, или просто Таня, както я наричат нейните близки, е възпитаник на Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Дмитрий Иванович Менделеев" във Варна. По-късно, там са учили и двете и деца, и снаха й. Стоянка има интересно и необичайно хоби. В продължение на три години, докато живее със семейството си в Русия, тя събира значки. Какво я е вдъхновило и колко е голяма колекцията и, разбрахме от Стоянка Миланова:
- Мъжът ми отиде да работи в Русия през 1970. Пратиха ни в степта, на 78 километра от град Саратов. Но Саратов беше закрит град и ние трябваше да останем да живеем в предградията. Беше ни скучно, разбира се, на мен и на сина ми, който беше на шест години по това време. Затова започнахме да събираме значки. Много се вдъхновихме. Постоянно си купувахме значки от 1970 до 1973 година, когато се прибрахме в България.
- Колко значки имате?
- Две хиляди и петстотин.
- Вълнувате ли се, когато ги разглеждате?
- Да, например тук са изложени значките от паметника Мамаев курган. Той представлява една стълба нагоре към вечния огън. В Сталинградската битка. И чрез тези значки е пресъздадена тази битка. Когато отидеш да се изкачваш към паметника, пускат гласа на Левитан, който обявява войната. Изявлението му по радиото когато Хитлер напада Русия. Изкачвах се и плачех.
- Колко струва тази колекция?
- Не знам. Един ден, когато ми беше много скучно, отидох до Саратов и купих значки, които струваха колкото един хладилник.
- Коя Ви е най-любимата значка?
- Преди около 20 години срещнах един Руснак. Когато му казах, че колекционирам значки, той си извади ревера и ми даде тази значка. На нея е изобразен Бухенвалд, има знамена на всички държави, от които са умирали хора.
- Коя беше последната значка, която си купихте?
- Когато си тръгвахме се провеждаше олимпиадата в Москва1973 година. От там е последната.
Чуйте още в прикачения звуков файл:
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..