Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Панева: В музиката трябва да има душа!

| обновено на 19.03.19 в 12:33

Името на младата народна певица Петя Панева се носи крилато през последните няколко години из цяла България. Съвсем заслужено при това, тя въплъщава всичко, което бихме искали да виждаме и чуваме от младата генерация певци – изключително добра вокална техника, увличаща кантилена, завладяващо присъствие, зряла любознателност и вярност към природата на гласа.  А именно - да пее това, което съвсем естествено ѝ приляга. Петя отдавна е превъзмогнала сухия ученически стил в интерпретацията и върви уверено по пътя си. Дали дълбоко-емоционалните ѝ интерпретации, особено в бавните песни, се дължат на кодирани природни дадености или са осъзнати търсения, или и двете, за това може дълго да разсъждаваме. Сигурно е обаче, че още преди да отлети от ученическата скамейка, тя вече ни предлага пеене с богата душевност, добре разчетена прозодия и изключително излъчване на сцената. Да, тя умее да присъства бляскаво! Само след няколко месеца Петя ще държи в ръцете си своята диплома за средно образование. Възпитаничка е на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ в град Варна, а специалността и е „ударни инструменти“. Пеенето е „между другото“, толкова „между другото“, че заема цялото и същество и съществуване, и без притеснение може да я наречем почти завършена певица. И казвам „почти“ от суеверие, а не заради съмнение.

Точно месец преди дипломния концерт на Петя Панева в Радио Варна – 17 април, Концертно студио, като част от програмата на медията за подкрепа на млади таланти „Криле за начало“,  и поставяме поредната творческа задача.

                                                                 Блиц партитура на прима виста

Петя ПаневаКоя е Петя в едно изречение? Петя е момиче, което обича музиката.

А с една дума? Перфекционист.

Какво е процентното съотношение талант/труд при теб? 50% талант и 50% труд.

В какво не се съмняваш? В семейството си.

А в какво се?  Всичко, освен семейството ми може да бъде подложено на съмнение.

Ако не беше народна певица? Щях да бъда музикант, ударни инструменти.

Сега вече се дипломираш. Е? Сега започва по-трудното и се надявам да е все по-хубаво.

Кой е най-важният урок, който научи в училищеДа бъда отговорна.

Какво не успяха да те научат в училище?  Може би това, на което не се научих в училище ще науча в университета и в живота.

От кого получи най-важното признание?  От хората, които се радват, когато ме слушат да пея.

Най-ценният съвет? Не мога да посоча само един. Всеки съвет, който получавам е важен за мен и може да ми помогне с нещо.

В една музика трябва да има... Душа!

Най-доброто изпълнение се случва, когато... е изпълнено с чувство.

Ангелогласен/на е?  Mоже би хората го свързват с гласа на ангел, нещо свято, нежно и истинско...

Петя ПаневаКоя народна песен би искала да е твое дело? Има много песни, които харесвам, възхищавам се на изпълнителите, които са ги създали.

А коя песен те описва най-добре? Аз съм много пъстър човек. Както добре може да ме опише някоя бавна и тъжна песен, така и някоя шопска, бърза, хумористична и игрива.

Какво не би изпяла?  Песен, която не усетя, че мога да предам така, както би ми се искало. Перфекционист съм.

Към какво изпитваш творческо недоволство?  Към недоброжелателите на младите изпълнители.

Кога не се чувстваш на мястото си?  Когато това, което правя, не ме кара да се чувствам щастлива.

Ако снимат музикален филм за теб, как би го озаглавила? "Музиката в живота на Петя Панева"

За какво мечтаеш? За все по-големи успехи. Мечтая някой ден да мога да издам албум, за световни сцени... за хубави неща. :)

Нарисувай Петя с ноти... (смее се) Аз изобщо не мога да рисувам... 

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15