Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Европейска гражданска инициатива за повече държавни инвестиции в жилища

Европейските граждани ще имат възможност да подпишат петиция, призоваваща за повече жилища на достъпни, съобщи Европейската комисия, цитирана от ДПА.
Петиция призовава за повече средства от ЕС за строителни организации с нестопанска цел, за повече държавни инвестиции в жилища и други мерки за повече жилища на достъпни цени. Очаква се днес петицията да бъде регистрирана. След това организаторите ще трябва да съберат 1 милион подписа за година от поне една четвърт от страните членки на ЕС, за да може инициативата да премине на следващ етап. Ако организаторите успеят, ЕК има три месеца да вземе мерки - например да предложи закон. Ако отхвърли петицията, трябва да посочи мотивите си.

Началото всъщност бе поставено през 2011-а година, когато Европейският парламент прие регламент за т.нар. Европейска гражданска инициатива. Тя дава възможност на всеки един от нас да предложи конкретна законодателна промяна в определена област на живота, която го вълнува. За целта е необходимо 7 граждани на Европейския съюз от 7 различни държави да застанат зад нея и да съберат за една година 1 милион подписа в своя подкрепа. След това Европейската комисия решава дали да предприеме законодателни действия или не, а парламентът изслушва организаторите. Ако получи одобрението на двете институции, идеята се превръща в закон. 

Първата такава гражданска инициатива бе „Право на вода“. Тя видя бял свят с подкрепата на близо милион и деветстотин хиляди граждани от общо 13 държави и одобрението на Европейската комисия. А пътят, който инициативата измина до пленарна зала на Европейския парламент отне повече от пет години.

Комисар Марош Шевчович, отговарящ за междуинституционалните отношения и администрацията тогава, имаше удоволствието да обяви емоционално решението така:

„Този инструмент демонстрира как европейските граждани могат да бъдат въвлечени, мотивирани и активизирани, защото организаторите на тази инициатива свършиха много добра работа. Те получиха подкрепата на близо 1 900 000 души. Всичко това показва, че когато целите на инициативата са хубави и става въпрос за нещо наистина близко до сърцата на хората те са активни и подкрепят процеса“.

Осигуряването на подкрепа в полза на една или друга идея се оказва най-голямата бариера пред инициативите. За това статистиката сочи, че за повече от 6 година са стартирали повече от 68 инициативи, от които само 4 са достигнали необходимия брой подписи. 

А първоначалната идея е европейските граждани да се превърнат в съучастници в законотворческия процес чрез иницииране на различни предложения за решаване на един или друг проблем на Стария континент. 

Решенията трябва да се търсят на общоеврпоейско равнище и така да се върне доверието на гражданите в институциите, коментира първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс по време на изслушването му пред Европарламента. 

„Ако не успеем да се свържем отново с гражданите, то европейският проект ще бъде застрашен. За първи път в Европа следвоенното поколение родители се опасяват, че децата им са по-зле отколкото са били те самите. Ако ние не успеем да променим организационната култура на работа, то случващото се ще бъде перфектно за Брюксел, но ще е безсмислено за европейските граждани. За това трябва да търсим отговорът на общоевропейско равнище, а един от начините е Европейската гражданска инициатива. Тя един от основните инструменти за укрепване на доверието в европейските институции, за насърчаване на активното участие на гражданите в създаването на политики на равнище Европейски съюз“.

Четири години по-късно Европейската комисия предложи да бъде преразгледано законодателството, с което да се повиши качеството на питейната вода и да се подобри достъпът до питейно водоснабдяване. Ще бъде осигурена и по-качествена информация за гражданите.

Европарламентът прие още резолюция с цел опростяване на изискванията за лични данни. Предстои да бъде намалена и възрастта на тези, които подкрепят с подписа си една или друга идея до 16 години, както и да бъдат опростени формулярите за събиране на подкрепа. Последната регистрирана гражданска инициатива е с дата 2 октомври и има за цел да въведе задължително деклариране произхода на всички хранителни продукти с цел предотвратяване на измами, опазване на общественото здраве и гарантиране правото на информация на потребителите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

28 200 лева ще се разпределят между 35 крайно нуждаещи се варненци

28 200 лева ще бъдат разпределени за отускане на еднократна финансова помощ за задоволяване на комунално-битови потребности на 35 лица от Община Варна. Това стана ясно по време на ПК "Социални дейности и жилищна политика". Помощта варира между 500 и 1500 лева.  Отказ от такава помощ получиха 6 лица, тъй като или надвишават линията на бедност, или вече са..

публикувано на 22.11.24 в 16:45

Добричлии са против включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона

Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града. От Община Добрич публикуваха на страницата си в интернет проект за разширяването на платената зона за паркиране за обществено обсъждане, което породи остри реакции сред жителите. През тази седмица беше внесена и първата подписка от..

публикувано на 22.11.24 в 16:05

РЗИ: Водата от обществената чешма "Св. Марина" в жк "Възраждане" е негодна за пиене

Водата от обществената чешма "Света Марина" е негодна за пиене. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Обществената чешма се намира в жк "Възраждане", местност Кочмар, район "Младост" .  Водата  е с наличие на колиформи  20 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл, чревни ентерококи – 24 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл. При анализа..

публикувано на 22.11.24 в 16:00

Търсят фирма, която да чисти и поддържа спирките във Варна

Община Варна обяви обществена поръчка за текущо възстановяване, поддържане и абонаментно почистване на спиркозаслоните във Варна. Дейностите ще се осъществяват в две позиции. Първата от тях е за възстановяването на спирките и техническото им поддържане, като се включват дейности като ремонт на покриви, подмяна на корозирали елементи, ремонт на пейки,..

публикувано на 22.11.24 в 14:22
Бойко Борисов

Бойко Борисов в НС: Няма да оттегля Рая Назарян

Депутатите дебатират преди поредния - пети опит, за избор на председател на Народното събрание. Днес е рекордният - 12-и ден на първото заседание на 51-вия парламент, предаде БНР. Докато не бъде избран председател - нито парламентът може да заработи, нито държавният глава може да започне консултации за връчването на мандат за редовно правителство...

публикувано на 22.11.24 в 13:31

Окръжен съд – Варна: Прокуратурата трябва да доразследва делото за авариралата тръба под Варненското езеро

Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна, с което е било прекратено наказателното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за авариралата тръба под Варненското езеро. Съдът не се съгласи с фактите, възприети от прокуратурата и стигна до съвсем различен извод, съобщават оттам. Според Окръжен съд – Варна,..

публикувано на 22.11.24 в 13:01

Държавата предостави на Община Варна терена за нова база на МГ

Държавата предостави на Община Варна парцел от 7,760 кв. м. за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Договорът за безвъзмездно прехвърляне на земята е подписан вчера, съобщава в социалната мрежа Facebook кметът Благомир Коцев. Той допълва, че това е значителна стъпка за осъществяването на проекта. Финансиране за изграждането й ще..

публикувано на 22.11.24 в 12:36