Европейските граждани ще имат възможност да подпишат петиция, призоваваща за повече жилища на достъпни, съобщи Европейската комисия, цитирана от ДПА.
Петиция призовава за повече средства от ЕС за строителни организации с нестопанска цел, за повече държавни инвестиции в жилища и други мерки за повече жилища на достъпни цени. Очаква се днес петицията да бъде регистрирана. След това организаторите ще трябва да съберат 1 милион подписа за година от поне една четвърт от страните членки на ЕС, за да може инициативата да премине на следващ етап. Ако организаторите успеят, ЕК има три месеца да вземе мерки - например да предложи закон. Ако отхвърли петицията, трябва да посочи мотивите си.
Началото всъщност бе поставено през 2011-а година, когато Европейският парламент прие регламент за т.нар. Европейска гражданска инициатива. Тя дава възможност на всеки един от нас да предложи конкретна законодателна промяна в определена област на живота, която го вълнува. За целта е необходимо 7 граждани на Европейския съюз от 7 различни държави да застанат зад нея и да съберат за една година 1 милион подписа в своя подкрепа. След това Европейската комисия решава дали да предприеме законодателни действия или не, а парламентът изслушва организаторите. Ако получи одобрението на двете институции, идеята се превръща в закон.
Първата такава гражданска инициатива бе „Право на вода“. Тя видя бял свят с подкрепата на близо милион и деветстотин хиляди граждани от общо 13 държави и одобрението на Европейската комисия. А пътят, който инициативата измина до пленарна зала на Европейския парламент отне повече от пет години.
Комисар Марош Шевчович, отговарящ за междуинституционалните отношения и администрацията тогава, имаше удоволствието да обяви емоционално решението така:
„Този инструмент демонстрира как европейските граждани могат да бъдат въвлечени, мотивирани и активизирани, защото организаторите на тази инициатива свършиха много добра работа. Те получиха подкрепата на близо 1 900 000 души. Всичко това показва, че когато целите на инициативата са хубави и става въпрос за нещо наистина близко до сърцата на хората те са активни и подкрепят процеса“.
Осигуряването на подкрепа в полза на една или друга идея се оказва най-голямата бариера пред инициативите. За това статистиката сочи, че за повече от 6 година са стартирали повече от 68 инициативи, от които само 4 са достигнали необходимия брой подписи.
А първоначалната идея е европейските граждани да се превърнат в съучастници в законотворческия процес чрез иницииране на различни предложения за решаване на един или друг проблем на Стария континент.
Решенията трябва да се търсят на общоеврпоейско равнище и така да се върне доверието на гражданите в институциите, коментира първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс по време на изслушването му пред Европарламента.
„Ако не успеем да се свържем отново с гражданите, то европейският проект ще бъде застрашен. За първи път в Европа следвоенното поколение родители се опасяват, че децата им са по-зле отколкото са били те самите. Ако ние не успеем да променим организационната култура на работа, то случващото се ще бъде перфектно за Брюксел, но ще е безсмислено за европейските граждани. За това трябва да търсим отговорът на общоевропейско равнище, а един от начините е Европейската гражданска инициатива. Тя един от основните инструменти за укрепване на доверието в европейските институции, за насърчаване на активното участие на гражданите в създаването на политики на равнище Европейски съюз“.
Четири години по-късно Европейската комисия предложи да бъде преразгледано законодателството, с което да се повиши качеството на питейната вода и да се подобри достъпът до питейно водоснабдяване. Ще бъде осигурена и по-качествена информация за гражданите.
Европарламентът прие още резолюция с цел опростяване на изискванията за лични данни. Предстои да бъде намалена и възрастта на тези, които подкрепят с подписа си една или друга идея до 16 години, както и да бъдат опростени формулярите за събиране на подкрепа. Последната регистрирана гражданска инициатива е с дата 2 октомври и има за цел да въведе задължително деклариране произхода на всички хранителни продукти с цел предотвратяване на измами, опазване на общественото здраве и гарантиране правото на информация на потребителите.
Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание. Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет. Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..
С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър. По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..
Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..
Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..
Координационна среща по темата за пътната безопасност се проведе днес в Министерския съвет. " Тежките катастрофи с жертви и пострадали продължават да се случват и ние сме длъжни да реагираме по категоричен начин. Необходимо е да се изчистят, включително и законодателно, всички тромави процедури и механизми, които пречат на институциите да действат бързо..
Временната комисия "Правна" разгледа предложение във връзка с изменение и допълнение на Наредбата на Общинския съвет на Варна за условията и реда за поставяне на преместваеми обекти. В началото на заседанието част от промените бяха оттеглени. Причината е писмо от областния управител от тази сутрин. В него се казва, че предлаганите..
ЕНЕРГО-ПРО уведомява своите клиенти, че са получени сигнали за фалшиви съобщения по електронна поща, които по външен вид наподобяват изпращаните до клиентите електронни фактури. Тези съобщения нямат нищо общо с дружествата от Групата ЕНЕРГО-ПРО Варна. Компанията съветва своите клиенти да се отнасят с повишено внимание към получаваните под формата на..