Село Староселец се намира в северното подножие на Добринското плато, между хълмовете Попова гора и Дългия рид в провадийска община и е само на 41 километра от Варна.За да стигнете до него, трябва да се отбиете от пътя, който свързва Петров Дол и Габърница.
Малкото пътче криволичи между редици от стари орехови дървета. 300 метра след отбивката ще видите първите къщички с керемидени покриви.
Селцето е сгушено сред тревисти хълмове. Природата наоколо е изключително красива и докато пътуваме натам в главата ми изникват известните стихове на Младен Исаев : „Високи, сини планини, реки и златни равнини
Да, през Староселец тече малка рекичка – Върбанаси. Има и много поляни, и зеленина наоколо. Ето защо, преди години няколко животновъди от Петров Дол се заселват на това място.
Староселец е малко село, много е малко . Няма магазин, няма читалище, няма лекар и хора почти няма - сега там живеят едва двайсет и двама човека. Природата и сплотеността на староселци, обаче, го прави някак уютно. Кметския наместик, Гинка Тодорова, макар и родом от съседното село Петров Дол, обича Староселец и съседите си повече.
Тя ни разказа за селото, за хората и за ежедневието им. Въпреки че населението се състои предимно от възрастни хора, староселци не пропускат да отбележат празничните дни.
" Празнуваме в бившата кино зала, защото нямаме читалище. В същата сграда се провеждат избори, рождени дни. В малкото село няма много интересни неща, но доста варненци си купиха къщи тук. " - допълни Гинка Тодорова.
Каква е историята на Староселец и как са изглеждали улиците му преди десетилетия ни разказа Кирил Костов. Той е на 86 години, роден и отраснал в селото. Мило му е то, говори с госрдост за историята му. Долавяме и нотка носталгия, дори, в гласа му, когато ни разказва своите спомени от едно време.
За мнозина, може би, не е лесно да си представят живота на хората в толкова малко селце. Това неповторимо място за отдих би ми омръзнало бързо и на мен, ако трябва да прекарвам цялото си време тук. Това, обаче, не се отнася за Диан Иванов.
Той ни разказа за решението да напусне града, да заживее в Староселец и да прекарва дните и нощите си със староселци. Диян, или просто Дидо, както е известен сред местните, е на 40 години, оставил е Варна зад гърба си и „не би се върнал в града за нищо на света” .
Дидо и с усмивка ни покани да разгледаме заедно с него забележителностите край Староселец.В района на Староселец се намира скалният манастир Кара пещера. Другото име на скалната забележителност е пещерата с четиридесетте одаи. Тъй като до мястото се е стигало трудно, по време на турското робство в нея са намирали убежище монаси. Те са криели най-ценните писания и икони в пещерата. В момента, мястото и екопътеките, които водят до него, са интересни за любителите на природата. Легендите разказват, че там има 40 стаи.
Обектът набира все повече популярност както сред българските, така и сред чуждестранните туристи. До пещерата водят екомаршрути, стига се лесно и пеша, и с кола. За съжаление, не успяхме да се разходим вдън горите староселски, но си пожелахме да се върнем, защото както каза Дидо – не можем да си го представим, ако не сме били там. Аз за себе си съм си обещала, че отново ще го посетя. Знае ли човек, може и да се срещнем с Вас там.
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..
Българската православна църква чества един от най-големите християнски празници - Богоявление (Йордановден). На този ден вярващите отдават молитвена почит към описаното в светото евангелие кръщение на Божия син във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху..
6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море. Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..
И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна. В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий. От църквата всеки,..