Георги Георгиев от град Лом е един от тринайсетте студенти от ромски произход, които са получили стипендия за академичната 2018-2019 година, по програмата „Подкрепа за студенти от ромски произход, изучаващи здравни специалности“. Георги учи във Медицински Университет Варна и въпреки че до последно си е мислил, че ще избере специалност, свързана с информационните технологии, в дванайсти клас е осъзнал, че медицината е неговото призвание:
- Защо? Имаше ли някаква конкретна причина? Ти си математик, доколкото разбрах.
- Да, в математическа паралелка бях в гимназията. Може би, липсата на социален елемент в програмирането някакси ме отказа. Щях да си прекарвам ежедневието пред компютъра, което не ме влечеше.
- Какво намираш сега тук, във Варна, в медицината? Как избра Варна?
- Аз започнах да уча девет месеца преди кандидат-студентските изпити и изборите ми бяха Плевен и Варна. Самият град повлия избора ми и избрах Варна.
- Как се чувстваш сега във Варна? Вече си втори курс.
- Прекрасно се чувствам, наистина обичам този град.
- Какво ти харесва най-много?
- Жовота! Градът постоянно е жив, особено лятото, когато се напълни с чужденци. Когато излезеш на улицата е пълно с хора, които са щастливи, забавляват се, наслаждават се на цялата обстановка.
- Как стана така, че получи тази стипендия?
- Разбрах за стипендията от моята баба. Не тази, която е медицинска сестра, а другата ми баба. Тя е била в комисията на Ромския образователен фонд. От нея получих информацията за въпросната стипендия и кандидатствах. Проведе се интервю. Също така се дават точки и за активност за участие в дейности, свързани с ромската общност.
- А ти в какви активности си участвал?
- Помагал съм в информационна кампания, относно разпространяване на информация за СПИН. Освен това, преинсталирах компютрите в образователния фонд в Бяла Слатина.
- Как във един по-малък град като Лом, където знаем, че има много роми, живеят младите хора?
- Имаме няколко махали, в част от тях хората живеят нормално, но както и тук има подтискащи гледки. Може би зависи кой как се интегрира.
- Твоето семейство е друго, явно?
- От страна на баща ми са роми, а от страна на майка ми са българи.
- Колко братя и сестри имаш?
- В момента имам една полусестричка.
- Какво мислиш за стигмата, която има над ромската общност в България?
- Не знам. Обяснявам си го, че може би, е наложено от страх и недоразбирателство. Както сред българите, така и сред ромите може да намериш и черни овце и бели овце.
- Като завършиш мислил ли си какво ще правиш?
- Най-вероятно ще замина в чужбина. Мислил съм за Германия, но все още не съм сигурен, понеже трябва да изкарам езикова компетенция, а по време на гимназиалното ми обучение не се постарах много да науча немски. Така че или Германия, или САЩ.
- Няма ли да останеш в България?
- Ами ще видим. В момента има лек напредък, във връзка с едни стипендии, които се отпускат за учащи медицина след четвърти курс.
- Как се забавляваш? Какво имаш от ромското в кръвта си, можеш ли да танцуваш, да пееш?
- Мога, да. Имам усет за музиката.
- Какво искаш да кажеш на някое момче като теб, което е в един малък град, има ромски произход и е поттиснато, няма самочувствие?
- Да се бори. Независимо от това, какво е положението му в момента. Дори и да не може да види напред, че съществуват добри възможности, те съществуват.
Чуйте още в прикачения звуков файл:Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..