Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на Pollenity или как българи спасяват пчелите по света

| обновено на 08.07.19 в 08:16

На 8 юли - ден на пчеларя ви припомняме отново историята на един български стартъп, който разработва "умни устройства", които наблюдават пчелните кошери.

Защо пчелите са важни, надали има човек, който не знае.

Въпреки рекордно високото производство на храна, човечеството рискува да се докара до глад. Tова сочи доклад на  Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) от последните седмици.

Девет вида растения представляват 66% от цялата реколта от селското стопанство в света. В списъка влизат захарна тръстика, царевица, пшеница, ориз, картофи, соя, захарно цвекло, маслодайна палма и маниока. И макар човечеството да отглежда близо 6 хил. растения, за да се изхранва, в действителност само 200 от тях пълнят чинията му. В същото време, 75 на сто от реколтите в света зависят от опрашването, а пчелите все повече и повече намаляват.

Една българска компания - Pollenity, позната до преди година и под името Bee Smart Technologies обаче има повече от успешно решение на проблема с опазването на пчелите.

Идеята за нея възниква преди няколко години, когато основателят ѝ - Сергей Петров участва в образователната програма “Космически Предизвикателства”, която цели внедряването на високи технологии в недотам дигитализираните сектори. Така се появява и концепцията на Pollenity - създаването на устройство, което да подпомогне оцеляването на пчелите, разказва за Радио Варна Стефани Босева от екипа на компанията.

Начинът, по който ние работим е да влизаме буквално в кошера и посредством устройството да наблюдаваме пчелите буквално от сантиметри. Така се регистрират голям брой параметри - температура, влажност и др. Голямото предимство на българската технология е микрофонът, който "слуша жуженето" на пчелите. Така възможните загуби на насекомите могат да се сведат значително. Един от примерите е от Австралия, където с помощта на устройството ни, беше засечен американски гнилец. Така беше предотвратено разнасянето на заболяването сред пчелите в Австралия и бяха спасени пчелните семейства там.
Понастоящем, умното сензорно устройство на Pollenity може да се види сред пчелари на 5 континента, вкл. и на екзотични места като о. Мавриций. 
Още любопитни факти за дигиталното пчеларство и не само може да чуете в интервюто със Стефани Босева в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен коледен обяд организира и тази година варненският мотоклуб "Диви деца"

Варненският мотоклуб "Диви деца" отново организира благотворителен коледен обяд за възрастни и нуждаещи се. Мястото традиционно е клуб „Усмивка“ на бившата Цирковата площадка. Датата – 22 декември, тази неделя, а началото е от 11 часа.  В момента рокерите събират трайни продукти , които ще бъдат разпределени между възрастните и нуждаещите се. Дори..

публикувано на 18.12.24 в 19:10

Старият Балчик отново в календара на Общината – бърз урок по краезнание

Корпоративният календар на Община Балчик за 2025, който ще стигне до приятели и учреждения в страната и чужбина, ще бъде кратка версия на излезлия по-рано тази година фотоалбум “Един век визуална история СТАРИЯТ БАЛЧИК 1850-1945”, II част от поредицата “Ценностите на Балчик”, издание на Исторически музей – Балчик (на български и английски..

публикувано на 18.12.24 в 15:51

Обучаваха хора от уязвими групи от Варна и региона как да търсят правата си

На заключителна среща в град Варна бяха обявени резултатите от десетмесечна програма целяща да повиши осведомеността за темите, свързани с човешките права, ограничаването на дискриминацията, дезинформацията и изключването от живота на обществото на уязвими групи и потребители на социални услуги. Инициативата „По-активни и по-неуязвими“ на..

публикувано на 18.12.24 в 13:50

Представиха античния храм на Кибела с виртуална реалност

На 18 декември от 10.30 часа в Исторически музей - Балчик бе показан реализираният с финансовата подкрепа на Министерството на културата проект "Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела, Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образвателните програми на Исторически музей – Балчик". Става..

публикувано на 18.12.24 в 11:42

Роби Уилямс идва за концерт в София

България става част от поредно голямо световно турне на Роби Уилямс "Robbie Williams Live 2025". Суперзвездата ще изнесе концерт на стадион "Васил Левски" в София на 28 септември догодина, съобщиха организаторите от Fest Team. Продажбата на билети за стадионното шоу на "хулигана на британския поп" стартира ексклузивно за членовете Fest Club в..

публикувано на 18.12.24 в 10:35

Варненско присъствие сред най-успешните млади хора в престижна класация на Forbes

Мартина Костелянчик и Симона Георгиева са сред 30 от най-успешните млади хора на България в престижната класация на Forbes в селекцията „30 под 30“. Мартина е от Варна, а Симона – от Кричим. Мартина е режисьор и продуцент, а Симона – оператор, режисьор и монтажист. Запознават се като студенти в Нов български университет и преди година създават..

публикувано на 18.12.24 в 09:41

Как да се предпазим от непланувани събития?

Неплануваните събития може да нарушат нашето ежедневие и да предизвикат стрес и финансови затруднения. Важно е да бъдем подготвени и да разполагаме със стратегии за защита, за да си осигурим спокойствие и стабилност. Предимствата на застраховката като основен инструмент за сигурност Застраховката е един от..

публикувано на 18.12.24 в 08:00