Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

300 нови генни терапии срещу болести се изпитват в световен мащаб

Снимка: ЕПА/БГНЕС

До 5 години фармацевтичната индустрия ще осигури качествено нов тип терапии за нелечими заболявания като болестта на Алцхаймер, хемофилия тип В, някои онкозаболявания, резистентни на антибиотици инфекции и други. Става дума за генни терапии, които са в последните фази на клиничните изпитвания. В момента се изпитват около 300 такива терапии, от които 111 са в онкологията.

Една от най-перспективните нови терапии в света е CAR-T терапията, която се прилага от 2012 г. при онкозаболявания на кръвта. Това съобщиха експерти на семинара „Лекарствата на бъдещето – научни открития, които ще променят света“, организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.

Как се поправя повреден ген при редки и нелечими заболявания - отговор на този въпрос дава науката с разработването на нови генни терапии. Всичко започва в далечната 1983 година, каза д-р Светослав Ценов от Асоциацията на производителите на оригинални лекарства. 

В света има регистрирани генни терапии за пет заболявания. Те са в областта на онкологията и очните болести, казва той и добави:

„Над 100 са заболяванията, към които в момента се проучва приложението на генна терапия. От тези клинични изпитвания тук, някъде около 40 са в последна фаза. Това означава, че съвсем скоро те могат да се появят и да се използват реално в различните държави“, добави д-р Ценов.

Редките заболявания като хемофилията А и Б са обект на търсене чрез генните терапии. По класическия метод в момента лечението на хемофилията струва 6 млн. евро доживот на един пациент, а с генна терапия той ще се излекува.

И освен за тези болести, геномна терапия се търси за болестта на Алцхаймер - прогресивно дегенеративно заболяване на мозъка. Приема се, че се развива над 65-годишна възраст, но при 5-6% се появява между 30-40 години. Лечението в момента е симптоматично и само забавящо прогреса. Цялостно излекуване няма. У нас има между 60 и 100 хиляди болни, разказва д-р Михаил Михов. 7000 евро на година струва средно лечението на един пациент в Европа, но индиректните разходи, свързани с болестта, са много повече:

„За България имаме директни разходи на година 304 млн. евро. Съответно общите разходи са 429 млн. евро на година. Разходите за пациент на година са от порядъка на 5000 евро“.  

До няколко години се очаква пробив в лечението на Алцхаймер, посочва д-р Михов.

През 2012 година в университета в Пенсилвания е създадена генетична терапия за лечение на някои от формите на рак на кръвта. Това е т.нар. CAR-T терапия, която е вид персонализирана медицина и тя вече е приложена върху 11-годишната Емили от САЩ в тежка фаза с рак на кръвта, която сега е напълно здрава, разказа д-р Росен Димитров.

Методът се прилага до момента на пациенти, неподдаващи се на настоящите терапии, като целият процес отнема 3 до 4 седмици. Пациентът се подлага и на химиотерапия, а екипите трябва да са изключително добре подготвени за страничните реакции, дори изпадане в кома, какъвто е случят с Емили, но те се справят. Има и 10-дневно проследяване.

В Европа методът е одобрен миналата година. Прилага се освен в САЩ, и в Франция, Швейцария и Германия, както и в Китай и Япония. Технологията е скъпа, но е надежда за пациентите.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НИМХ с карти за минимални и максимални температури

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) подготвя и ще започне да публикува на www.weather.bg  карти с минималните и с максималните температури, измерени в рамките на съответното денонощие в страната, съобщават от НИМХ. Картите ще излизат около 20 минути след сроковете, в които се отчита минималната (08:20/09:20 за зимно/лятно часово..

публикувано на 26.01.25 в 15:23

И в понеделник ще е топло за сезона

През нощта ще има временни увеличения на облачността, предимно средна и висока, а след полунощ на места ще е мъгливо. Преди обед облачността ще намалее, а видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от южна четвърт.  Остава топло за сезона с минимални температури между 1° и 6°, максимални от 10° до 15°, по Черноморието, където следобед вятърът ще е от..

публикувано на 26.01.25 в 14:14

Нужни са 7 млрд. лв. за общинските проекти за инвестиции у нас

Поставените проблеми в работата на МРРБ са записани ясно и конкретно в споразумението. Имаме приоритети като общинската програма за инвестиции, ВиК сектор, намаляване административната тежест за гражданите, в 3 от точките МРРБ присъстваме конкретно и е важно да ги спазваме. Това каза министърът на МРРБ Иван Иванов пред БНР. "Сега вървят разговори..

публикувано на 26.01.25 в 12:15

Шофьорските курсове се очаква да поскъпнат

След около месец предстои поскъпване на шофьорските курсове, а очакваната средна цена е 2000 лв.  Това коментира пред Би Ти Ви председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов. По думите му, един час кормуване сега струва 40 лв., теоретичната част е 350 лв., а двата изпита - 150 лв. Предстои кормуването да поскъпне с 10..

публикувано на 26.01.25 в 11:58

Израел и Хамас се обвиняват в нарушаване на споразумението

Хамас обвиниха Израел, че нарушава споразумението. Властите в Тел Авив отговориха, че мярката е заради решението на групировката да не освободи Арбел Йехуд. Заложничката е трябвало да бъде освободена вчера. От кабинета на израелския премиер заявиха, че няма да позволят палестинци да преминат в северната част на Ивицата Газа, докато Арбел не..

публикувано на 26.01.25 в 10:41

Слънчев следобед обещават синоптиците

Времето в сутрешните часове ще е почти тихо, облачността все още значителна, видимостта на места намалена от мъгла. До обяд видимостта ще се подобри, облачността ще започне бързо ще намалява и следобед бъде предимно слънчево. Вятърът от юг-югоизток до края на деня ще се усили до умерен. Максимални температури между 8° и 13°, за Варна 10°...

публикувано на 26.01.25 в 08:49

КНСБ ще настояват за 10% ръст на заплатите в бюджета за 2025-та

В Бюджет 2025-та, трябва да е заложено поне 10 процента ръст на заплатите. За това настояват от Конфедерацията на независимите синдикати в България. До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите..

публикувано на 26.01.25 в 08:48