Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

300 нови генни терапии срещу болести се изпитват в световен мащаб

Снимка: ЕПА/БГНЕС

До 5 години фармацевтичната индустрия ще осигури качествено нов тип терапии за нелечими заболявания като болестта на Алцхаймер, хемофилия тип В, някои онкозаболявания, резистентни на антибиотици инфекции и други. Става дума за генни терапии, които са в последните фази на клиничните изпитвания. В момента се изпитват около 300 такива терапии, от които 111 са в онкологията.

Една от най-перспективните нови терапии в света е CAR-T терапията, която се прилага от 2012 г. при онкозаболявания на кръвта. Това съобщиха експерти на семинара „Лекарствата на бъдещето – научни открития, които ще променят света“, организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.

Как се поправя повреден ген при редки и нелечими заболявания - отговор на този въпрос дава науката с разработването на нови генни терапии. Всичко започва в далечната 1983 година, каза д-р Светослав Ценов от Асоциацията на производителите на оригинални лекарства. 

В света има регистрирани генни терапии за пет заболявания. Те са в областта на онкологията и очните болести, казва той и добави:

„Над 100 са заболяванията, към които в момента се проучва приложението на генна терапия. От тези клинични изпитвания тук, някъде около 40 са в последна фаза. Това означава, че съвсем скоро те могат да се появят и да се използват реално в различните държави“, добави д-р Ценов.

Редките заболявания като хемофилията А и Б са обект на търсене чрез генните терапии. По класическия метод в момента лечението на хемофилията струва 6 млн. евро доживот на един пациент, а с генна терапия той ще се излекува.

И освен за тези болести, геномна терапия се търси за болестта на Алцхаймер - прогресивно дегенеративно заболяване на мозъка. Приема се, че се развива над 65-годишна възраст, но при 5-6% се появява между 30-40 години. Лечението в момента е симптоматично и само забавящо прогреса. Цялостно излекуване няма. У нас има между 60 и 100 хиляди болни, разказва д-р Михаил Михов. 7000 евро на година струва средно лечението на един пациент в Европа, но индиректните разходи, свързани с болестта, са много повече:

„За България имаме директни разходи на година 304 млн. евро. Съответно общите разходи са 429 млн. евро на година. Разходите за пациент на година са от порядъка на 5000 евро“.  

До няколко години се очаква пробив в лечението на Алцхаймер, посочва д-р Михов.

През 2012 година в университета в Пенсилвания е създадена генетична терапия за лечение на някои от формите на рак на кръвта. Това е т.нар. CAR-T терапия, която е вид персонализирана медицина и тя вече е приложена върху 11-годишната Емили от САЩ в тежка фаза с рак на кръвта, която сега е напълно здрава, разказа д-р Росен Димитров.

Методът се прилага до момента на пациенти, неподдаващи се на настоящите терапии, като целият процес отнема 3 до 4 седмици. Пациентът се подлага и на химиотерапия, а екипите трябва да са изключително добре подготвени за страничните реакции, дори изпадане в кома, какъвто е случят с Емили, но те се справят. Има и 10-дневно проследяване.

В Европа методът е одобрен миналата година. Прилага се освен в САЩ, и в Франция, Швейцария и Германия, както и в Китай и Япония. Технологията е скъпа, но е надежда за пациентите.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жена загина при катастрофа във Варненско. Петима души са ранени

Жена е загинала, а петима души са ранени при тежка катастрофа във Варненско. Сигналът за инцидента край село Горица е подаден в 12:50 ч.. Ударили са се три леки автомобила. На място е загинала 55-годишна жена от Шумен, а петима души са транспортирани във варненска болница.  Най-вероятно до удара се е стигнало, след като едната кола е..

публикувано на 26.12.24 в 16:02

Вятърът разкъса платната на билбордове по АМ "Хемус"

Бурният вятър е разкъсал виниловите платна на билбордове по магистрала „Хемус“ край Варна. Част от винилите пречат на движението на автомобилите по аутобана, за това сигнализират слушатели на Радио Варна. В Областно пътно управление – Варна са получени няколко сигнала за опасните билбордове. В момента екипи на управлението отстраняват..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

Стари гуми горяха в автосервиз на улица "Девня" във Варна

Пожар е избухнал на улица „Девня“ във Варна в ранните часове на деня. Горели са стари гуми в автосервиз до обръщача на тролеите. Това съобщиха за Радио Варна от Областната дирекция на МВР. Пожарът е изгасен. Няма пострадали. Огънят е причинил шети в автосервиза.

публикувано на 26.12.24 в 11:36

На близо 3 милиона лева възлизат даренията за тазгодишната инициатива, "Българската Коледа"

До този момент,  22-ото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" отчита дарения на стойност 2 890 000 лева. За това съобщават от президентската институция. Спектакълът се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", като БНР беше медиен партньор. Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на президента..

публикувано на 26.12.24 в 09:37

Облачно и ветровито

Днес времето ще продължи да се определя от бавноподвижен средиземноморски циклон! Ще е облачно, с валежи от дъжд, на места в Североизточна България – и от сняг. Ще продължи да духа умерен до силен, на места по Черноморието временно и бурен вятър от север-североизток. Температурите ще продължат бавно да се понижават и към 14 часа в повечето райони..

обновено на 26.12.24 в 06:10

Бурен вятър, валежи и сняг - времето на втория ден от Коледа

През денонощието времето остава облачно с намалена видимост, вятърът ще е силен, по крайбрежието и бурен от север-североизток! През нощта все още валежът ще е от дъжд, в Лудогорието и Предбалкана от мокър сняг и там рано сутринта ще се образуват поледици!  В четвъртък - 26 декември, почти навсякъде, с изключение на крайбрежието, дъждът ще премине..

публикувано на 25.12.24 в 16:30

Варна е сред областите с най-висок коефициент на естествен прираст

Варна е сред областите с много добро демографско развитие и през 2023 г., което я поставя на трето място в тази категория.  Коефициентът на естествен прираст е – 4,7‰ и е сред най-високите и далеч над средните стойности за страната (–6,8‰).  Делът на децата до 4-годишна възраст в областта се запазва по-висок от средния за страната (4,7% при 4,5%..

публикувано на 25.12.24 в 15:20