Една от най-колоритните звезди на световната музика ще се срещне за пръв път с българската публика. Това ще се случи във Варна в дните на Европейския музикален фестивал. Виртуозът ще бъде заедно със своя ансамбъл. Унгарецът е наследник на прочутата циганска фамилия Бихари. Роби е внук отпреди 7 поколения на Янош Бихари. Янош пръв бива наречен Крал на циганската цигулка и Цигански Орфей лично от Бетовен и Ференц Лист. Дори мълвата разказва, че Брамс открадва идеята за своите прочути Унгарски танци точно от него.
Във Варна Роби Лакатош ще пристигне със своя ансамбъл от петима виртуозни музиканти - цигулар, контрабасист, китарист, пианист и цимбалист, и ще представи интригуваща програма, която съчетава класически шедьоври на Бах, Вивалди, Калман и Монти, както и джаз импровизации и унгарска циганска музика.
В аванс преди концерта на 22 април Дана Момчилова Ви среща с колоритния Роби Алкатош.
- Ще пристигнете в България след изтощително турне в САЩ, а след това оркестърът Ви ще свири в Италия и Одеса, в Украйна. Как възприемат вашата музика толкова различни сами по себе си хора?
- Аз харесвам всякакъв вид музика и затова в нея обединявам по малко от всеки стил и жанр. В моята музика присъства, разбира се и циганската, но не само унгарската циганска музика, а и малко руски стил, както и западноевропейска циганска музика. Така че, в музиката, която представяме има много стилове и именно затова тя се харесва навсякъде, където свирим.
- За първи път ще свирите в България. Били ли сте тук поне като турист?
- Не, никога не съм идвал в България.
- Какво знаете за нашата музика, за културата ни?
- Познавам българската музика, тя е много трудна за свирене. В унгарската музика няма неравноделни размери и мисля, че трудностите са именно заради това. Ритъмът на българската музика е много специален. Мисля, че сме свирили българска музика.
- Какво послание за духа на Унгария предавате на българите с Вашата музика?
- Ние много харесваме българската култура и я познаваме добре, тъй като е много близка до нашата. Не знам какво послание им предаваме, тъй като за първи път ще свирим тук. Но в края на концерта ще отправя послание към хората. Ние никога не свирим по един и същ начин и една и съща музика, и за мен е много важно да видя каква ще е реакцията на публиката. Мисля, че българите са много мили и добри хора, много приятелски настроени.
- Историята на унгарските танци често е свързвана с Вашия прадядо Янош Бихари. Какво се предава от поколение на поколение във Вашия род, освен безспорния талант, разбира се.
- Аз съм седмото поколение от рода Бихари и всички от семейството ни свирят на цигулка. Янош Бихари беше наистина велик музикант. Сравнявам го с Паганини. За времето си той наистина е бил изключително добър, свирил е във Виена и е сътворил нов стил циганска музика. Мисля, че ще изсвирим нещо негово на концерта. Благодарение на прадядо ми един от много известните унгарски танци е възникнал. В този смисъл мисля, че Янош Бихари е като мен или аз като него, защото също създавам нови стилове циганска музика - комбинирам различни култури. Вече 25 години свиря циганската музика по този начин. Новото поколение, младите хора също започнаха да свирят моята циганска музика. Тя е примесена с класическа, с джаз и набира все повече популярност....
- Вие свирите класическа музика, джаз и чардаш. Има ли някое произведение, което винаги свирите на концерти Произведение, което е вашата визитна картичка?
- Да, свиря аранжименти на Йоханес Брамс и, разбира се, едно руско произведение с балалайка и цигулка. Това е истинската ми визитна картичка, защото всеки познава тези произведения.
- Каква посока поема музиката в началото на 21ви век? Падат ли всички граници, бариери, смесват ли се стиловете?
- О, да. В момента това е проблем, защото всеки иска да създаде нещо ново, което се отразява на бизнеса с албуми. Във всички стилове музика – поп, джаз, дори и в класическата музика, артистите искат да направят нещо иновативно, защото старите идеи вече не са интересни. Милиони албуми излизат всеки ден, именно затова един албум има успех само тогава, когато го направиш иновативен и смесваш стиловете. Понякога това е опасно, това крие риск, защото на хората може да не им хареса или да не се получи интересен запис. Но когато се получи добре, наистина си заслужава... На публиката и харесва много! Хората очакват това от артистите. Когато издавам нов албум, фенове ми го очакват с нетърпение, защото винаги има някакво интересно ново произведение, което обединява стилове. Може би, в началото тези произведения звучат странно, но след това стават много популярни.
- Можете ли да прогнозирате, че ни предстои да чуем интересни произведения през следващите години?
- Да, разбира се. Например в момента е много популярно сред музикантите да свирят много стари произведения като ги комбинират с нова, модерна музика. Музика от времето преди войната. Аз също свири стара циганска музика или танго, които датират от преди войната. По правило артистите т първо изпълняват оригиналната стара музика, а след това правят смесица от старата и новата, модерна музика. Много е интересно. Виждам много млади хори, които смесват музиката по този начин. И това е хубаво, защото колелото се върти и нищо не остава забравено.
- Вие пътувате много, какво слушате в колата си?
- Слушам Джаз.
- Кои са любимите Ви изпълнители?
- Много харесвам Майлс Дейвис, той ми е фаворит. Слушам и други велики джаз музиканти. Разбира се, слушам и цигулари като Давид Ойстрах. Но в колата предпочитам да слушам джаз.
- Вашите екстравагантни костюми са известни навсякъде, с какво ще Ви видим на варненската сцена?
- Не знам все още, зависи от мястото, на което ще сме. Може би ще си ушия хубав смокинг. Или хората очакват някакво специално облекло? Не знам. Голяма ли е залата?
- Да
- Добре, тогава може би ще взема някакъв специален костюм.
- Ще донесете ли своите албуми на концерта, за да могат вашите фенове да си ги купят?
- Да, надявам се да има такава възможност за феновете ми. Аз няма да нося със себе си албуми, аз ще пътувам от Букурещ. Обикновено моите мениджъри уреждат това със СИДИ компанията и те идват и носят моите албуми на място. Но се надявам да успея да се срещна с хората след концерта, да им дам автографи.
Чуйте още в прикачения звуков файл:В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..