Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф.Петър Христов: По време на Кримската война целият център на Варна е изгорял

Пожарът в Нотр Дам – как защитаваме паметниците на културата от подобни бедствия за Радио Варна коментира проф.Петър Христов, ректор на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър"(ВСУ). Той бе сред лекторите на Международна научна конференция за защита на паметниците на културата от пожари още през 2004 г. във ВСУ. След пожара в Нотр Дам проф.Христов разказа:

В Нотр Дам не си спомням да сме обследвали, но бяхме във Версайския дворец, кметството на Париж и в Айфеловата кула, които съща са обект на защита и са много пожароопасни. За мен това, което се случи във Франция е парадоксално, защото Франция има изключителна система за защита. Въобще Франция е една полицейска държава и това не е нещо лощо. Изключително полицейско присъствие навсякъде, вкл. и във връзка с пожарната безопасност.

СнимкаКазаха, че някаква небрежност е причината?

Има специални служби, които се занимават с пожарната безопасност въобще сигурността на паметниците на културата във Франция. Само 4.75 % от пожарите са причинени от огневи работи, тоест заваръчни и др. работи, както се е случило в момента. За мен е парадоксално, защото във Франция е много развита системата, там има комплекс от мерки – правни, технически и технологични. Много е развита и наказателно-правната защита. В Западна Европа, за Франциа не мога да си спомня, но в Англия и Шотландия, ако стане пожар причинен по невнимание или както в случая е станало, това се счита за умишлено престъпление, за което наказанието е по-тежко. Както и за пожар, причинен от цигара.

Във вашето издание „Защита от пожари на недвижими паметници на културата“ прави впечатление, че действително в повечето културно-исторически обекти точно покривите са най-чувствителни и оттам тръгват пожарите.

Обиновено в старите сгради покривите са гредоред, дървен материал и това е ествстено. Освен това са стари и изсъхнали, те са като барут. Освен това топлината вдига горе сажди и искри. Обикновено така се случва.

След като категорично се отрича теорията да е терористичен акт, според вас какво може да е причина? Казаха, че със скеле е бил опасан покривът и оттам е тръгнал пожарът.

Твърде вероятно е да са някакви огневи работи – заваръчни, рязане, изхвърчат искри. Освен това ремонтът на такива сгради е свързан с използването на лакове и бои, които са изключително огнеопасни. Често пъти стават и искри от неизправни ел.инсталации. Тези сгради са оборудвани и с пожароизвестителна и пожарогасителна техника. Има система „Леонардо Да Винчи“ с която компютърно се управляват вентилатори. При възникване на горене те изсмукват въздуха над пламъка се и той се насочва към мястото, където е горенето. Този въздух е без кислород и той загася огъня. Това се използва в подводници и в Космоса. Такива системи се използват и в тези сгради. Освен това, аз съм бил в Единбург, в Националната библиотека. Там при искра или при поява на някакъв огън веднага се спускат едни завеси, които преграждат отделните помещения. Помещението се запълва с газ, като мъгла, в който хората спокойно дишат, но няма горене.

СнимкаЩом във Франция това се случи, представям си нашите обекти колко са защитени. 

Една голяма част от нашето историческо наследство, за съжаление е изгоряло вече. По време на Кримската война целият център на Варна е изгорял. Ако видите следосвобожденските фотографии и графики ще видите, че стоят няколко каменни сгради. Пожар, който е възникнал в погребите на френската армия пак, забележете. Бачковският манастир има два големи пожара. Ноардният театър е горял 15 г. след строителството му. По време на пожара изгаря строителната документация и когата през 70-те години, заради това, че е имало вибрации при аплодисменти в Народния театър „Иван Вазов“, от 1971 до 1975 г. се прави ремонт и тогава се установява, че тези вибрации се дължат на специални устройства, нещо като амортисьори в ложите. Но не са го знаели, защото е изгоряла документацията. След това са разрушени тези ложи и са строени отново. От гениални архитекти е направен. След това залудо, така да се каже, отново е реставриран и построен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От актриса до военен кореспондент: пътят на Горица Радева от Велико Търново до Донбас

Тя е актриса. Играла е на няколко български театрални сцени. Работила е като PR на Шуменския театър. Повече от 10 години събира стари театрални афиши и пиеси. Сред тях са оригинални ръкописи на Йордан Йовков, част от кореспонденцията му до Елин Пелин, първото издание на пиесата "В полите на Витоша" на Пейо Яворов.  Последната сцена, на която застава -..

публикувано на 18.07.24 в 08:05

Белослава: Имам един вдъхновяващ живот, който ценя от сърце

На 18 юли в клуб Ментол   посрещаме Белослава с проекта “Welcome to 74th street” . Заедно с нея на сцената ще бъдат музикантите от J P3: Живко Петров - пиано, Димитър Семов - ударни, Димитър Карамфилов - контрабас и Младен Димитров (Mr. Moon) програминг и перкусии. Събитието е с начален час 21 часа . Чуйте цялото интервю с Белослава в..

публикувано на 18.07.24 в 07:05

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 16.07.24 в 08:35

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10