Пожарът в Нотр Дам – как защитаваме паметниците на културата от подобни бедствия за Радио Варна коментира проф.Петър Христов, ректор на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър"(ВСУ). Той бе сред лекторите на Международна научна конференция за защита на паметниците на културата от пожари още през 2004 г. във ВСУ. След пожара в Нотр Дам проф.Христов разказа:
В Нотр Дам не си спомням да сме обследвали, но бяхме във Версайския дворец, кметството на Париж и в Айфеловата кула, които съща са обект на защита и са много пожароопасни. За мен това, което се случи във Франция е парадоксално, защото Франция има изключителна система за защита. Въобще Франция е една полицейска държава и това не е нещо лощо. Изключително полицейско присъствие навсякъде, вкл. и във връзка с пожарната безопасност.Казаха, че някаква небрежност е причината?
Има специални служби, които се занимават с пожарната безопасност въобще сигурността на паметниците на културата във Франция. Само 4.75 % от пожарите са причинени от огневи работи, тоест заваръчни и др. работи, както се е случило в момента. За мен е парадоксално, защото във Франция е много развита системата, там има комплекс от мерки – правни, технически и технологични. Много е развита и наказателно-правната защита. В Западна Европа, за Франциа не мога да си спомня, но в Англия и Шотландия, ако стане пожар причинен по невнимание или както в случая е станало, това се счита за умишлено престъпление, за което наказанието е по-тежко. Както и за пожар, причинен от цигара.
Във вашето издание „Защита от пожари на недвижими паметници на културата“ прави впечатление, че действително в повечето културно-исторически обекти точно покривите са най-чувствителни и оттам тръгват пожарите.
Обиновено в старите сгради покривите са гредоред, дървен материал и това е ествстено. Освен това са стари и изсъхнали, те са като барут. Освен това топлината вдига горе сажди и искри. Обикновено така се случва.
След като категорично се отрича теорията да е терористичен акт, според вас какво може да е причина? Казаха, че със скеле е бил опасан покривът и оттам е тръгнал пожарът.
Твърде вероятно е да са някакви огневи работи – заваръчни, рязане, изхвърчат искри. Освен това ремонтът на такива сгради е свързан с използването на лакове и бои, които са изключително огнеопасни. Често пъти стават и искри от неизправни ел.инсталации. Тези сгради са оборудвани и с пожароизвестителна и пожарогасителна техника. Има система „Леонардо Да Винчи“ с която компютърно се управляват вентилатори. При възникване на горене те изсмукват въздуха над пламъка се и той се насочва към мястото, където е горенето. Този въздух е без кислород и той загася огъня. Това се използва в подводници и в Космоса. Такива системи се използват и в тези сгради. Освен това, аз съм бил в Единбург, в Националната библиотека. Там при искра или при поява на някакъв огън веднага се спускат едни завеси, които преграждат отделните помещения. Помещението се запълва с газ, като мъгла, в който хората спокойно дишат, но няма горене.
Щом във Франция това се случи, представям си нашите обекти колко са защитени.
Една голяма част от нашето историческо наследство, за съжаление е изгоряло вече. По време на Кримската война целият център на Варна е изгорял. Ако видите следосвобожденските фотографии и графики ще видите, че стоят няколко каменни сгради. Пожар, който е възникнал в погребите на френската армия пак, забележете. Бачковският манастир има два големи пожара. Ноардният театър е горял 15 г. след строителството му. По време на пожара изгаря строителната документация и когата през 70-те години, заради това, че е имало вибрации при аплодисменти в Народния театър „Иван Вазов“, от 1971 до 1975 г. се прави ремонт и тогава се установява, че тези вибрации се дължат на специални устройства, нещо като амортисьори в ложите. Но не са го знаели, защото е изгоряла документацията. След това са разрушени тези ложи и са строени отново. От гениални архитекти е направен. След това залудо, така да се каже, отново е реставриран и построен.
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..