Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Димитрова: С подкрепата към нас се чувствам приета като майка на различно дете

Във Варна липсва подкрепящо обучение за деца с увреден слух, което да им помага да се справят в училище, няма и къде те и семействата им да научат жестомимичен език. Чуващи родители на глухи деца, които се сблъскват с проблема инициираха създаването на Център за подкрепящо обучение в града. Първото им събитие е големият Благотворителен концерт “ЧУВАМ ТЕ...” на 1-ви юни в Културно-развлекателен комплекс „Морско казино“. В концерта ще пее Виктория Георгиева – момичето от Варна, чиито глас впечатли журито на X Factor през 2015 г. Сред изпълнителите в "Чувам те..." са и танцьорите от Клуб за народни танци „Моряците“, Dance Club Amor, клуба по акробатични танци КАРР „ТИМ“ и хип хоп формацията RiO Crew.

Във Варна има 34 деца и младежи до 16 г. с увреден слух, сподели за Радио Варна Боряна Димитрова, майка на 5-годишно глухо дете. В резултат на работата със сурдопедагог синът й проговаря, но тепърва му предстои справяне с предизвикателствата в общообразователното училище.

Затова Боряна Димитрова поема инициативата за създаване на Центъра и ръководството на сформираното за целта Сдружение за деца с увреден слух във Варна, което ще работи за набиране на средства.

Входът за събитието ще е свободен, като на място ще има дарителска кутия.

Бъдещият Център за подкрепящо обучение за деца със слухов дефицит ще ще играе роля и на социално място, където родителите на тези деца ще споделят информация, ще търсят решения и ще създават възможности.

СнимкаБлаготворителният концерт “Чувам те” е за създаване на Център за подкрепящо обучение за деца с увреден слух във Варна. Как третия по-големина град в България се оказва без подкрепяща грижа за тези деца?

Боряна Димитрова (Б.Д.):Това е нещо, което и ние самите родители се питаме, тъй като всеки от нас, сблъскал се с този проблем – раждането на дете с увреден слух и трябва да се намери някъде специализирано образование, е принуден да го намери в София. Действително във Варна не се предлага специализирано образование. В доучилищна възраст в някаква степен се справяме с помощта на логопед и сурдопедагог, оттам нататък в училищна възраст нещата стават все по-сложни, тъй като на децата им е трудно да се справят с учебния материал и имат нужда от допълнителна помощ. Опитах да потърся информация кога за последно във Варна е имало училище за деца с увреден слух, но не можах да открия и кога точно е било закрито. В момента във Варна няма никакво учебно заведение, което да предлага клас, паралелка, която да подпомага децата с увреден слух.

А къде остава ролята на Организацията на глухонемите хора в България, която си има регионална структура? 

Това, което аз разбирам, след разговори с такива организации е, че такъв проект е трудно да се реализира. От една страна темата е специфична, защото става дума за важен процес като образованието на децата, от друга страна, обаче изисква и средства, с които организациите вероятно не разполагат. защото е голям проект и изисква големи средства. Но ние, които се организирахме тук на местно ниво решихме, че ще направим всичко по силите си. Това, което зависи от нас, а и с надеждата да  ни помогне обществото на Варна да реализираме този проект. Защото за нас той не е просто препоръчителен, а задължителен! Така го виждаме ние.

Как Центърът ще подпомага децата с увреден слух и техните родители?

За децата в училищна възраст е необходим специализиран подход, за да могат те да разберат материала, който им се поднася. Ние, които сме чуващи родители на деца с увреден слух, не сме носители на жестов език, но няма къде да го учим. И няма как да помагаме на децата си чрез жестов език, а смятаме че това ще е от полза за тях.

Тоест в Центъра предвиждате да има учители по жестомимичен език, а също и да бъде нещо като специализирана занималня след училище?

Да, точно така.

Учебниците, обаче имат ли версия за глухонеми деца?

Не. Доколкото аз съм коментирала със сурдопедагози, помагалата които се предлагат от Министерството са не достатъчно добри, за да помагат на децата. Общо взето, ние родителите предпочитаме материали, които са на точно тези Центрове в София, предлагащи такова подкрепящо образование на децата с увреден слух. Те са извън образователната система, но я допълват. На базата на своя дългогодишен опит с деца с увреден слух произвеждат собствени учебни материали. Ние предпочитаме тях, защото са плод на практиката.

СнимкаИма ли във Варна специалисти по слухово-речева рехабилитация, които да привлечете като първи обучители в центъра?

Има, да. Ние вече сме разговаряли с някои от учителите в Детска градина „Мечо Пух“. Понастоящем са пенсионирани, но имат много опит с деца с увреден слух. Това в момента е единствената детска градина, където все още има паралелка пригодена за деца с увреден слух. Преди е била цяла група, докато в момента са само четири места. С жестомимичния език е една идея по-сложно. Ние разчитаме на майките в нашето Сдружение, които са носители на езика. Защото се оказва, че изучаването му е възможно единствено и само в София.

Благотворителния концерт „Чувам те“ е на 1 юни. Кои артисти ще ви подкрепят?

Тази съпричастност, която аз срещам в хората, интересът към събитието, моралната подкрепа на хората – всичко това ме кара да вярвам, че нашият проект ще успее! Кара ме да се чувствам приета като майка на различно дете! Виктория Георгиева – момичето от Варна с глас, завладял журито на X Factor през 2015 г. се съгласи да даде гласност на нашия проект чрез своя глас, Клуб за народни танци „Моряците“, Dance Club Amor, КАРР „ТИМ“ – Варна, които са клуб по акробатични танци и RiO Crew, които танцуват хип хоп към The Center.

Много танцови състави ви подкрепят. Разбирам, че и децата с увреден слух много обичат да следват ритъма и да танцуват.

Абсолютно. Поначало децата децата с увреден слух умеят да се ориентират чрез ритъма, чрез вибрациите, чрез наблюдаване и танцуват много добре!

Лично вас какво ви мотивира да не се справяте сами за себе си, а да създадете Център, който ще бъде за обща полза?

Когато се запознах с проблема на сина ми , до този момент въобще не се бях сблъсквала с такъв случай въобще в живота си. Съветите към мен бяха, че е по-удачно да се преместим в София, тъй като там всичко е налично, а тук няма нищо за сметка на това. Във Варна, за съжаление, няма къде да се обучава допълнително детето. Аз не приех идеята, че трябва да се отстраня от родния си град! Особено на коледното тържество за децата и младежите с увреден слух от Варна и областта м.г., тъй като видях техния потенциал и възможности! И в мен някак си изгря идеята, че всъщност правилния подход е да опитаме тук, а не да си тръгнем. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

15-годишният физик Кристиан Ивковски: Трябва да си благодарен за всичко в живота си

15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката.  Кристиан учи в..

публикувано на 22.11.24 в 09:25

До 7-годишна възраст децата изяждат толкова захар, колкото един възрастен човек за целия си живот преди век

Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...

публикувано на 22.11.24 в 08:50

Благотворителен бал събира средства за талантливи деца от Добрич

Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..

публикувано на 22.11.24 в 06:30

Отбелязваме Международния ден на корейската туршия кимчи

На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..

публикувано на 22.11.24 в 06:22

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58