Езически ритуали, гладиаторски боеве, пазар на роби - понякога далеч по-образовани от днешното поколение, римска и тракийска кухня и дори демонстрация на антична мода...Всичко това ще е част от четвъртото издание на фестивала "Марцианопол - животът в древния град", тази събота и неделя сред руините на антични амфитеатър в близост до Музея на мозайките в Девня. Входът е свободен.
Седем реанакторски групи от България и Румъния ще участват в дните на фестивала. Повече от 100 души ще пресъздават живота в някогашните римски поселения, коментира един от организаторите Любомир Любомиров.
Голяма част от участниците пристигат в Девня със семействата си. Те са истинска илюстрация на античния живот и на практика показват колко добре живеем днес.
Освен атракциите за посетителите, които ще могат да се въплътят в римски граждани за поне ден, а може би и два, колкото продължава фестивалът, те ще могат да изпробват грънчарските си умения, да позавъртят меч или да пострелят с лък, както и да пробват да си изковат реплики на антични монети.
Малко хора знаят, че Марцианопол, кръстен според легендата на сестрата на император Траян - Марциана, е всъщност един от най-важните градове в някогашната Римска империя. Макар да звучи невероятно, в Марцианопол, разположен предимно под сегашния девненски кв. "Река Девня", е намерено в началото на XX век едно от най-големите в света съкровища от сребърни монети. Техният брой е повече от 100 хиляди, а повечето са сечени именно в античния Марцианопол.
Градът е бил и столица и на римската провинция Долна Мизия, сочат историческите извори.
Голямата изненада в това издание на "Марцианопол - животът в древния град" е демонстрацията на погребението на римски патриций, разказва Любомиров. Подобно нещо не е правено до момента в България.
Повече за програмата на фестивала и любопитни неща, свързани с него може да чуете в звуковия файл.
Два са начините да стигнете до Девня, за да се включите в "Марцианопол - животът в древния град" - с личен автомобил и с автобус №14, който пътува между Варна и Девня и спира пред Музея на мозайките. От там до някогашния амфитеатър са няколкостотин метра. През двата дни с удължено работно време ще работи и музеят.
Цялата програма на фестивала може да откриете тук.Поп, рок и джаз, реге, диско хитове и богат репертоар от любими коледни песни – всеки ден до 29 декември (неделя) музикалната програма на коледния базар до Общината ще радва посетителите с разнообразни изпълнения на музиканти от различни формации и възрасти. Събраните средства ще бъдат за изграждането на зала за арт и трудотерапия за Комплекса за..
Музеят за нова история на Варна и Центърът за специална образователна подкрепа – Варна се присъединяват към каузата "Приятелите на Рали" на 19 декември, четвъртък, в сградата на Музея за нова история на Варна с благотворителен базар, интересни творчески занимания и представяне на книга. От 10 до 17 часа Центърът за специална образователна..
Православната ни църква почита свети пророк Данаил (Даниил) - един от четиримата големи библейски пророци от Стария Завет. Името Данаил идва от иврит и в превод означава "Бог е моят съдия". Старозаветният пророк се е прочул със своята дарба да тълкува правилно сънища. Християните почитат Данаил, защото от неговите пророчества прозират бъдни думи за..
Българската шопска салата е на 4-то място в класацията на най-добрите салати в света за 2024 година в класацията на престижното световно онлайн издание TasteAtlas. Един от символите на българската кухня получава оценка от 4.4 точки от възможни 5. В публикацията се отбелязва, че шопската салата е традиционно българско ястие, което може да се намери..
Често в дните преди най-свидния християнски празник – Рождество Христово, ставаме свидетели на показна благотворителност. За съжаление, случаят от днес е демонстрация на нещо още по-тъжно – показно бездушие. „По обяд една майка-украинска се молеше на минувачите за средства, за да лекува детето си. От време на време някой бъркаше в джоба си и и..
100-годишен юбилей отпразнува варненката Люба Чавдарова. В присъствието на своята дъщеря, внуци и приятели възрастната дама отбеляза своя личен празник в частния хоспис, където е настанена. Люба Чавдарова е родена във Варна. Дълги години тя е работила като стоматолог. Любовта ѝ към книгите датира още от детските ѝ години. И днес всеки ден отделя..
Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата. Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме..