Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Илия Желев: Студени билкови чайове освежават през лятото

Доц. Илия Желев е на 39 години. Роден е в гр. Дулово. През 2003 год. завършва МУ-София, Фармацевтичен факултет. От 2006 г. до 2012 г. е асистент към катедра „Фармацевтични науки”, секция „Фармакогнозия” гр. Пловдив. От 2012 г. е асистент към Фармацевтичен факултет на МУ– Варна, Катедра “Фармацевтични науки”. Придобива специалност "Лечебни растения и фитофармацевтични продукти" през 2014 година.

Снимка

- Доц. Желев, как се насочихте към билките?

- Лечебните растения винаги са ме вълнували като тема. Израстнал съм в малко населено място и от дете съм наблюдавал природата, анализирал съм, доколкото съм можел тогава. Впоследствие завършах фармация в София и любимият ми предмет беше свързан с лечебните растения - фармакогнозията. Впоследствие това се оказа и професия за мен, макар че аз не я чувствам като служебен ангажимент, а като любимо хоби.

Фармакогнозията доби голямо значени в последните години - с нарастващия интерес и търсене към природните продукти. Затова и студентите чувстват все по-голяма нужда от повече знания и умения за състава, приложението и най-важното - противопоказанията, нежеланите странични ефекти, които билките биха имали при прием. Това е много важно да се знае, защото масово се смята, че щом един продукт има натурален характер, щом е лечебно растение, щом е билка, то той няма странично и вредно действие - това е остаряла теория, която трябва да се превъзмогне.

- За какво трябва да внимаваме, когато купуваме билки? Има ли значение откъде ги купуваме?

- Целият процес на заготовка на билките - преди да стигнат до крайния потребител, независимо дали в аптека или в хранителен магазин, е доста сложен. За съжаление контролът, който се извършва, особено върху първоначалния етап на събиране и съхранение, не е достатъчно строг. Растителната субстанция, ако не е в добър външен вид, може и да не съдържа достатъчно количество активни вещества, които да окажат желания ефект.

- Откъде и как се събират билките?

- За всяко едно лечебно растение има специфични начини и срокове за събиране. Всичко това е описано в Наредба номер 2 към Закона за лечебните растения. Много важно е да кажем, че по-голямата част от билките, които са в търговската мрежа в България, се събират от диворастящи видове растения. Не повече от 30-40% от субстанциите са от култивирани растения, поне такава е официалната статистика. Точно обратно е съотношението в Западна Европа - там 60 дори 70% са от култивирани растения. Тенденцията, разбира се, е и в България да стане така. Към момента обаче преобладават диворастящите растения. Това предполага едно по-трудно ориениране с точните, правилните места, откъдето се събират субстанциите, сроковете на бране, добрия външен вид на билката, за да бъде количеството на активно вещество максимално. Затова хората, които се занимават с това, трябва да бъдат добре запознати. Има масова тенденция билки да се събират от хора, които не са добре запознати с видовото разнообразие, идентификацията на растенията, които се берат, начините на събиране - много често те нанасят вреда на растителните популации. Мога да дам пример с жълтия кантарион, който е обект на масово потребление в България, а и за износ. Хората, които го събират, не са запознати с мерките, описани в Наредба 2, и това води до унищожаване на цели популации, в резултат на което това растение изчезва от даден район за дълъг срок.

- Продължава ли модата известни хора да пропагандират дейстията на един или друг натурален продукт?

- Това е много сериозен проблем. Хора с немедицинско образование, дори без елементарни медицински познания, препоръчват и дори натякват, че това, което те казват е единствено вярно. Законът изисква всеки, който се занимава с лечебна дейност, да премине обучение за елементарни медицински познания по отношения на анатомия и физиология на човека. Дейността, с която те се занимават, е много сериозна - човешкото здраве. Затова препоръчването на един продукт само защото е модерно в момента, без да се познават добре неговия състав, въздействие и странични ефекти, е опасно. Книжарниците са пълни с книги, написани от хора, които пропагандират едно или друго лечение без да са запознати, че то в някой случаи може сериозно да навреди на здравето. Вярно е, че много малка част от лечебните растения имат директен увреждащ ефект, но дори едно хронично увреждане - настъпило с времето, пак би било доста неприятно.

- За какво най-често ви питат студентите, когато изучават билките?


- По принцип курсът на обучение е в 2 части - идентифициране на растителните видове, 80 до 100 растения, и втората - начините за извличане на биологично активните вещества. Всичко това е в компетенцията на един завършил магистър-фармацевт и той може да бъде изключително полезен в биозаготвителните предприятия, които сега най-често използват доста общи  рецепти - не винаги подходящи, и производството като цяло е на доста ниско ниво.

- Трябва ли да пием чайове през лятото и какви?

- Чайове трябва да се пият по всяко време. Както се казва "за всяка болка - и билка". Лятото предполага топло време, високи температури, а и, поради резките промени във времето напоследък, - и доста грипни заболявания. Едни тонизиращи напитки - маточина, мента, охлаждащи и седиращи, с добавен лимонов сок, са изключително подходящи. Не трябва да си представяме чая само като гореща напитка, той може да бъде консумиран и в студен вид. Горещи чайове са нужни при възпаления - на горните дихателни пътища, на стомашно-чревния тракт, но иначе не са задължителни. Аз лично си приготвям вкъщи настойка от листа на маточина, с лед и малко лимон - това е едно чудесно средство за охлаждане, леко седиране и добър сън.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00

Радио Варна или "Варна-Радио"?

В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..

публикувано на 07.05.25 в 07:03

С музика в сърцето и мечта в очите: Георги Дачев от Do Sho на Гергьовден

Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...

публикувано на 06.05.25 в 11:58

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 05.05.25 в 07:35

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55