Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дойде ли времето за слава на нашата „Слава”?

| обновено на 17.07.19 в 12:12

В края на октомври последната българска подводница "Слава" ще бъде базирана за последно. Мястото е край фериботния комплекс в Белослав, на южния бряг на Варненско-Белославското езеро в непосредствена близост до Музея на стъклото. Там "Слава" ще бъде превърната в музей. Преди това обаче - до края на годината, виртуален тур ще "потапя" деца и възрастни в обстановката на подводната лодка.

Инициативата за превръщането на "Слава" в място за слава е на фондация "Белославско стъкло". В началото на февруари 2019 г. от фондацията подписаха договор с община Варна - чиято собственост беше "Слава", за безвъзмездното ползване на подводницата за срок от 10 години.

В момента „Слава” е в пункта за базиране на ВМС. Така ще е до 31 октомври, когато изтича договорът на "Белославско стъкло" с Военноморските сили за съхранението ѝ, разказва Данко Калчев от фондацията.

Идеята за превръщането на някогашната ни бойна подводница в музей далеч не е нова. Десетки разговори - в повечето случаи за пари или за недостига им, дискусии, няколко сдружения и прехвърляне на топката кой точно да се заеме с реализацията на замисъла в годините все пак доведоха в последните 12 месеца последният физически спомен за близо 100-годишната история на българското подводничарство да оцелее и да не бъде нарязан на скрап.

Новата слава на "Слава" ще започне до година - две, прогнозира Калчев. Темпът на работа зависи от реализацията на продукцията - стъклена арматура, на компанията, която стои зад фондация "Белославско стъкло" - "Инхом". В духа на концепцията на корпоративната социална отговорност, частното дружество ще заделя 20 на сто от приходите си за връщането на славата на подводницата ни.

Преди няколко години, фирмата, която произвеждаше над 300 вида ръчно изработени изделия и технически стъкла в малки серии за козметичната, винарската и фармацевтичната индустрия на България, Италия, Сърбия, Холандия, Русия, че дори и за шведския мебелен гигант "Икеа", реализира идеята си за музей на белославското стъкло в цеха си, където пещите трябваше да бъдат спрени и разрушени след газовата криза в началото на 2009 г.

Входът и за "Слава", както и за музея на стъклото, където днес е единственото място в България, където може да се види класическата технология за "духане на стъкло", ще е безплатен. Там ще има и детски център, а вероятно и екологичен център, който да следи състоянието на водата на езерото и на въздуха.

За милениумите и поколението, родено в дигиталния 21-ви век, "Слава" ще е единствената опция да влязат в ролята на подводничари, да се докоснат до обстановката, в която са "живели" близо 7 000 български подводничари за цялата морска история на България, както и да се потопят в клаустрофобичното усещане от затварянето на люка над тях.

На  първо време, след изтеглянето на 76-метровата „Слава” до Белослав, реставрацията ще започне с укрепване на външният ѝ корпус, следват изчистване на ръждата, премахване на мухъла и влагата и др. Едва накрая ще бъде възстановена оригиналната обстановка на построената през 1959 в. подводница, разказва Данко Калчев.

В момента по света има около 150 подводници, които са превърнати в музей.
За възвръщането на "Слава" към най-добрият ѝ облик вече има заявена подкрепата на Съюза на подводничарите у нас, които са готови с доброволен труд да участват както в работата по подготовката, така и за поддържането на бъдещия  музей.
"Слава" беше на въоръжение в българските ВМС 36 години - от 1985 г. до 2011 г, когато на официална церемония беше затворена  страницата "подводно плаване", отворена през 1916 г. и наредила страната ни е списъка на едва 11-те в света с подводници.
Първият ѝ командир под български флаг е кап.-лейтенант Дарин Матеев. Последният - кап. I ранг Камен Кукуров, понастоящем началник на Щаба на флота. Сваленият на 1 ноември 2011 г. флаг на "Слава" днес може да се види във Военноморския музей.

Целият разговор с Данко Калчев може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25

Първото бебе на Балчик все още се чака, първият издаден акт е на дете от Полша

142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..

публикувано на 08.01.25 в 15:05
Светлана Радева

Продължава тенденцията да се раждат повече момчета във Варна

Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..

публикувано на 08.01.25 в 09:33
Снимка: Facebook/ Българските корени

Бабинден по нов стил се отбелязва днес

На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..

публикувано на 08.01.25 в 08:36

Варненският зоопарк призовава гражданите да дарят коледните си елхички

Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..

публикувано на 07.01.25 в 15:22

102-годишният именик Иван Караджов: До тази възраст се стига без завист и с доброта

18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..

публикувано на 07.01.25 в 13:40

Росен Марков с нестандартна форма на протест

Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..

публикувано на 07.01.25 в 12:56