Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път в България ще бъде представен съвременният стандарт в ранното образование Реджо Емилия

Варна ще бъде домакин на национална конференция “Образът на детето”, на която за първи път в България ще бъде представена образователната философия на Реджо Емилия, определена от Юнеско през 1991г. като най-добър образователен подход за ранното детство. Международната мрежа на Reggio Children - фондацията, която разпространява подхода по света - е активна в над 30 държави в 6-те континента. Нейните представители Клаудиа Джудичи и Емануела Веркали ще водят лекциите във Варна. Част от тяхното послание е, че през призмата на Реджо подхода гледат на детето в неговата сила – то идва на този свят, пълно с потенциал, а не като празен съд, който учителят трябва да напълни. Като възрастни, нашата задача е да създаваме среда, която да посреща децата с усещане за сигурност и приемане. Но как се случва това на практика? Как да се научим да виждаме и ценим детето в неговата същност и цялост? Как да се научим да чуваме и разбираме мисленето на децата и да изграждаме процесите на ученето спрямо него? Това са въпросите, които експертите от Италия ще дискутират с участниците в събитието във Варна, на 28-ми септември т.г. Негов организатор е фондация "Калейдоскоп". Нора Гавазова, психолог и специалист по ранна педагогика разксьа за този съвременен стандарт в сферата на ранното образование в предаването „На светло” на Радио Варна:

СнимкаРеджо Емилия е на първо място град в северна Италия. Град, в който по интересни културни и исторически обстоятелства се развива един общински модел на ранна грижа и образование. През 90-те години той придобива световна популярност, вследствие на няколко изследвания, които са правени в града. Така че, става дума за общинската грижа на града Реджо Емилия. В този смисъл там казват, че това не е метод, не е конкретна система, а е по-скоро философия и подход към това какво е детето и как да общуваме с него. Пример, който оказва голямо внимание на образователната система в Италия, макар че тя до голяма степен е традиционна, както и в много други държави, както и в България. Но поради това, че качеството на образование точно в Реджо Емилия е толкова високо има много хора от италианското Министерство на образованието, които вземат решения относно образователната реформа.

Ползват го за модел ?

Ползват го като източник на знания затова как учат децата и по какъв начин трябва да бъде структуриран образователния процес, за да се развие детето.

Възможно ли е някои от добрите примери в този модел да бъдат интегрирани в нашата образователна система и това ли е целта ви?

Преди да започна да мисля за идеята, а толкова мащабно събитие за Варна, доста дълго страдах от това, че общуването с децата е на много различно ниво в България. Ние все още не осмисляме това, че детето се ражда като личност с права. Като учители сме на мнение, че ще му преподаваме неща, ще го учим на неща, тоест ще го подчиняваме по някакъв начин. Като родители сме на мнение, че ще го възпитаваме, но като че ли знанието че детето носи някакъв потенциал все още не го усещах в ежедневието си.  И една от идеите, която е заложена е да почерпим опит от най-доброто по света и да го чуем. Затова и конференцията носи името „Образът на детето” – да чуем една различна гледна точка към това какво е детето.

СнимкаКаква е фокус групата ви, за кого е тази конференция?

На първо място хората, които са ангажирани с образование и в по-широк смисъл с деца. Голяма част от гостите на конференцията идват от различни училища и детски градини, както държавни, така и частни. Тя е и за родители, за различни специалисти, които работят с деца – има много логопеди, психолози, вкл. специалисти работещи с дигитални технологии в детството.

Целта ви е по-скоро информативна или търсите някаква промяна в нормативната уредба?

Промяната я търсим в главите на хората на първо място, а не в нормативната уредба.  Тук става дума за гледната точка, която всеки един човек има към децата, а не целим някаква глобална структурна промяна.

А на какво ниво се взема този модел от други държави – на общинско като партньорство с община Реджо Емилия или по-скоро частна инициатива от различни училища?

Трудно мога да говоря за това, защото не съм политически активна. Предполагам, че това е въпрос на политиката на съответната държава. Един сравнително пресен пример имам, от Форума за образование в София м.г., където говори един човек от Румъния. Когато румънците решават да преструктурират образователната система и специално откриват, че имат много голям проблем с яслите и връщането на жените на работа, те решават да почерпят опит от най-добрите и осъществяват директно партньорство  с Реджо Емилия. Така че, на политическо ниво има много партньорства между държави, където държавната реформа се извършва с помощта на специалисти, вкл. от Реджо Емилия. Но се случва и обратното, както е в момента при нас – отделни организации, които са имали досег с културата на Реджо Емилия, което отново променя културата ни на взаимодействие с децата и образованието.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05