Предстои актуализацията на движението в Морската градина.След множество дебати общинските съветници одобриха доклад относно необходимостта от корекция в плана, чиято цел е въвеждане на забрана за движение на автомобили в Приморски парк и определяне на подходящ часови диапазон за обслужване на обекти в Морската градина.
„Нищо не правим, за да решим проблема с този изсмукан от пръсти доклад”, каза от трибуната Чавдар Трифонов. „Трябва постоянно решение, с което да се запазят правата за движение на собствениците там, а и свободното движение на граждани в парка.”
Костадин Костадинов обясни, че в закона за устройство на територията ясно е дефинирано определението за парк и режимът на достъп на МПС там, където могат да влизат само коли със специален режим: линейки, полиция, пожарна. Няма как да има движение в парк. В парка няма пътища, има алеи. Не знам какво очаква да постигне общината с това предложение. Има конфликт с обществения интерес и с тези хора, които са узаконили своето пребиваване там. Подобен пример има в Кюстендил в парк Хисарлъка. Решението там е, че не се допуска движение на коли. Всичко, което трябва да направим е свързано с оглед на обществения интерес. Докладът е много нескопосан и не решава проблема, не предвижда забрана за движението на частни коли, затова ще гласувам против. Каквото и решение да вземем, ще бъде обжалвано. Законът трябва да се спазва, а той не предвижда в парка движение на коли.
Христо Атанасов на свой ред заяви, че освен критики и коментари, не е чул решение. Докладът не е съвършен, но трябва да се вземе решение какво ще се случи нататък.
Григор Григоров заяви, че е възмутен от факта, че един пътен инцидент, който може да се случи навсякъде, се използва за противопоставяне на интересите на гражданите на Община Варна. Не приемам, че достъпът до частната собственост може да бъде ограничаван. Естествено смятам, че и гражданите трябва да могат да се разхождат свободно. Докладът мотивира необходимостта от анализ, за да се реши конфилктът, добави Григоров.
Промените се налагат, тъй като в действащия план не е включена алейната мрежа в местност „Салтанат“, в резултат на което там не е определен режим на движение. Наред с това са установени несъответствия на съществуващата организация на движението с изискванията на действащата нормативна уредба. За територията на местността е отчетено също увеличаване на негативното въздействие на автомобилния транспорт върху околната среда: шум, газове и други вредни емисии над допустимите норми.
Актуализацията се налага и заради констатирано въздействие на автомобилния транспорт върху околната среда в контактната зона на бул. „Княз Борис I” и местност „Салтанат“. При ежегоден мониторинг на РЗИ – Варна в Морската градина, до Делфинариума, са отчетени нива на шум 54,4 децибела при норма 45 децибела. Освен това бул. „Княз Борис I” е локализиран като една от зоните, в която замърсяването от автомобилния транспорт във Варна е най-високо, се казва още в документа.
Предстои да се разработи проект за актуализация с въвеждане на забрана с пътни знаци от група „ B” на кръстовищата на бул. „Княз Борис I” със сп. „Акациите“ и сп. „Делфинариума“ в посока Златни пясъци.
Община Варна ще участва в проект по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020” за безвъзмездна финансова помощ за екологично чист транспорт, като ще бъдат купени електрически автобуси. Това решиха съветниците на днешното заседание. Преди два месеца Министерството на околната среда и водите обяви, че има неусвоен ресурс, който би могъл да бъде предоставен на конкретни общини за купуване на нови електрически превозни средства. Стойността на проекта е 70 милиона. Към момента автопаркът на Градски транспорт е със седемдесет и седем автобуса, които са с изтекъл срок на експлоатация. По проекта ще бъдат направени и зарядни станции на възлови места и в базата на Градски транспорт-Варна.
Генералният план за организация на движението във Варна ще бъде актуализиран. Това стана възможно, след като Общинският съвет одобри доклад за необходимостта от промени в плана, чиято цел е да се ограничи движението на автомобили в местността "Салтанат" в Приморския парк.
Първата стъпка, която предстои след влизане в сила на решението на местния парламент, е да се възложи изработването на проект за актуализация на плана. Той ще бъде обявен съгласно изискванията и сроковете по Административнопроцесуалния кодекс и Закона за устройство на територията. След като изтекат тези законови срокове, проектът ще бъде внесен за разглеждане от Експертния съвет по устройство на територията. Крайният акт е заповед за неговото одобрение от кмета на община Варна, обясни след заседанието Светла Маринова, директор на дирекция "Правно-нормативно обслужване" в Община Варна.
Стремежът на администрацията е да удовлетвори всички засегнати страни, като същевременно се ограничи максимално движението в Морската градина. Вероятно ще има изключения за определени институции, сред които Карин дом, Логопедичната детска градина и Дневния център за пълнолетни лица с увреждания „Ривиера“. Ще има и режим за зареждане на заведенията в местността „Салтанат“. „Това е, което можем да направим до приемането на Подробен устройствен план за местността, който изисква повече време за изготвяне“, допълни Маринова.
Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките. Това е първата жена председател на институцията. Славчева получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..
Двете площадки за извозване на едрогабаритни отпадъци, които Община Варна ще разкрие, са в много напреднал етап на подготовка и предстои в кратки срокове въвеждането им в експлоатация, съобщават от общинския пресцентър. Една от площадките се намира на общински терен, изготвена е цялата необходима документация и се чака единствено финалното становище на..
Списък с предложения за нови локации, където да бъдат изградени детски площадки, ще изпратят до голяма община от кметствата „Одесос“, „Приморски“, „Младост“, „Владислав Варненчик“ и „Аспарухово“. Това стана ясно по време на днешната оперативна среща на общинската администрация, като целта е необходимите средства да бъдат заложени при разработването на..
Увеличават се новите случаи на туберкулоза във Варненско от началото на годината. Това съобщи за Радио Варна д-р Анка Баева, началник на отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ-Варна. Регистрирани са 51 болни до края на ноември, за сравнение през миналата година новозаболелите са 36. През годината има и два рецидива - повторно заболяване на вече..
Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива „Българската Коледа“ беше поставено днес от президента Румен Радев в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. През изминалата година са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата – 590. Събраните средства възлизат на 3 230 000 лв., а подпомогнатите с..
4 908 са нарушенията за превишена скорост, регистрирани от сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР във Варна за периода 25 ноември - 1 декември 2025 г. във Варна и областта. 13 водачи са заловени за периода за шофиране под въздействието на алкохол, 9 от тях са били с над 1,2 промила. Четирима са управлявали МПС след употреба на..
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) поиска оставките на цялото ръководство на Българската агенция по безопасност на храните заради несправяне с проблемите и неовладяване на обстановката конкретно за казуса с Велинград. Това обяви пред БНР Деан Тодоров - съпредседател на НОКА. По думите му ситуацията в сектора е много тежка, а..