След повече от три години борба с институциите къщата музей на Адриана Будевска в Добрич най-после ще бъде реконструирана. Усилията на Регионалния исторически музей и Община Добрич най-после са на път да се увенчаят с успех, след като тази седмица беше подписан договор с фирма изпълнител на проекта. Родната къща на родената в Добрич на 13 декември 1878 година актриса ще бъде съборена и построена наново в автентичния й вид. Оставен на произвола повече от 30 години домът на Адриана Будевска е бил апетитен за редица инвеститори най-вече заради мястото, на което се намира. По същата причина целта на предишното местно управление е била тя да бъде извадена от списъка на паметниците на културата. За щастие този план не е бил осъществен и само след няколко месеца родният дом на Будевска ще се превърне в културно място на театъра и литературата.
Повече от три години усилия, девет съгласувания с различни инстанции, недостатъчно пари, отпуснати от Министерството на културата и липса на желаещ да се заеме с обществената поръчка. Това са само част от препятствията, които трябваше да бъдат преодолени, за да се запази една от знаковите сгради с историческа памет в Добрич. Щастливо съвпадение е фактът, че именно през 2019 година се навършват 120 години от стъпването за първи път на театралната сцена на Адриана Будевска. Сумата, отпусната от Министерството на културата, е 64 000 лв., като към тях музеят е отделил от собствените си средства още 12 000 лв.
Това място ще бъде използвано не само като музей, но и като творческа работилничка за децата, в изпълнение на проекта на Министерството на образованието „Музеят в училище и училището в музея“, споделя зам.-кметът по хуманитарните дейности в Община Добрич д-р Емилия Баева.
През 1976 година оригиналната къща на Адриана Будевска е съборена и изградена наново, но са допуснати леки неточности с оригинала. При сегашната реконструкция проектът е направен така, че да повтори изцяло оригинала, благодарение на богатия снимков материал, който се пази в РИМ, допълва директорът му Добри Добрев.
Богатият архив, който Регионалният исторически музей в Добрич съхранява за Адриана Будевска от години бива излаган в съкратен вариант на различни места в страната, но най-после ще се върне обратно у дома си, споделя главният уредник Кремена Митева.
Дейностите по проекта започват веднага, тъй като крайният срок за отчитането му е 15 ноември. И понеже за култура в България парите никога не стигат, от РИМ ще са щастливи на всяка финансова помощ от дарители.
Често в дните преди най-свидния християнски празник – Рождество Христово, ставаме свидетели на показна благотворителност. За съжаление, случаят от днес е демонстрация на нещо още по-тъжно – показно бездушие. „По обяд една майка-украинска се молеше на минувачите за средства, за да лекува детето си. От време на време някой бъркаше в джоба си и и..
100-годишен юбилей отпразнува варненката Люба Чавдарова. В присъствието на своята дъщеря, внуци и приятели възрастната дама отбеляза своя личен празник в частния хоспис, където е настанена. Люба Чавдарова е родена във Варна. Дълги години тя е работила като стоматолог. Любовта ѝ към книгите датира още от детските ѝ години. И днес всеки ден отделя..
Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата. Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме..
За поредна година каварненският храм „Св. вмчк Георги“ изработи превърналите се в традиция художествени календари. Тази година ч естта да краси новото издание е отредена на творбата на шестгодишните близнаци Илиян и Константин Михайлови от 4. група "Светулка" в Детска градина "Радост" в Каварна, с ръководител Геновева Енкова. По идея на своята..
Продължава рекламата и предлагането на устройство против състояния на тревожност, въпреки становището на институциите за “съмнителни качества” и решението за забрана на представянето му по заблуждаващ за потребителите начин. За това сигнализира последовател на онлайн платформата “Ние, потребителите”, който изпраща активно видео в социалната мрежа..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За..
Преди празниците енориите в храмовете „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна обединяват усилията си в подготовката на пакети с хранителни продукти (около 250), които ще раздадат преди Коледа на нуждаещите се, които посещават в събота енорийската кухня за бедни. Ще се събират само дълготрайни продукти като консерви,..