Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С велосипед и пеша из Варна в Деня без автомобили

| обновено на 18.09.19 в 11:13

Инициативите „Върви с нас“ и "С велосипед из Варна"  канят за участие всички привърженици на безмоторното придвижване в градски условия по повод Европейския ден без автомобили, който по традиция се отбелязва на 22-ри септември. Организатори са Община Варна, велоклуб "Спартак", сдружение „Варна-Европейска младежка столица“.

За събитието „С велосипед из Варна“ от 10 до 13 ч. затворени за автомобили ще бъдат булевардите "Мария Луиза" и "Осми Приморски полк" (от катедралата "Св. Успение Богородично" до Младежкия дом). Всеки желаещ да участва в масовото каране на велосипеди, може да се включи с едноколесно, двуколесно или триколесно превозно средство. Началото е 10.00 ч. пред общината, като маршрутът предвижда потегляне в посока Катедралния храм, обратен завой до Дома на флота, след което - каране до кръстовището на бул. "Осми Приморски полк" и бул. "Цар Освободител". Районът ще бъде подсигурен от екипи на Общинска полиция, КАТ и лекарски екип с линейка. Доброволци на велоклуб "Спартак", екипирани със светлоотразителни жилетки, ще бъдат разпределени на пешеходните пътеки и ще осигуряват безопасното преминаване на пешеходци. За най-малките участници ще бъде обособена отделна площадка за колелета и тротинетки - алеята пред сградата на общината.

За инициативата "Върви с нас" от 8.00 до 19.00 ч. ще бъде затворен за движение на автомобили  бул. "Сливница" - от кръстовището с бул. "Осми приморски полк" до пешеходната зона, и  бул."Княз Борис I" - до Икономическия университет. През целия ден в зоната ще има атракции, работилници и забавления.

Снимка

Архитект Явор Панев от сдружение „Таляна” обяснява как булевардите „Княз Борис I”,”Сливница”, улица "Преслав" и районът до Икономическия университет ще се превърнат в пешеходни зони. Той коментира и проекта за определяне на нови пешеходни маршрути, както и режима за движение на хора с електрически тротинетки - чуйте в прикачения звуков файл.


Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без вода в местности и курорти край Варна

Планирано е спиране на водата за днес и ще засегне живеещите край Варна в местностите "Евксиноград", "Ален мак" и "Кабакум", както и в курортните комплекси "Свети Свети Констанитн и Елена" и "Чайка".  Поради планово изграждане на нови ВиК връзки по главен водопровод "Варна-Златни Пясъци - 1 етап" живеещите в посоченит е места остават без..

публикувано на 06.02.25 в 05:57

Студено със силен вятър край морето

Отрицателни са температурите в почти цяла Източна България и по черноморието. Най-ниската стойност измерена в 5.00 часа е в Добрич – минус 5 градуса, минус 4 градуса е в Разград, минус 3 градуса е в Карнобат. По минус 2 градуса е температурата на въздуха в Русе, Силистра, Шумен, Шабла, на нос Калиакра и във Варна. Минус 1 градус – на..

публикувано на 06.02.25 в 05:54

Адресите без ток

В периода 03.02.2025 - 07.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Дъбравино - клиентите, електрозахранени от ТП 6. На 06.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на..

публикувано на 06.02.25 в 05:00
Кораб

Купуваме системата за обмен на данни Link 22 за двата нови патрулни кораба

Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи за Link 22 за новите кораби, предаде БНР. Сделката за над два 2 654 000 лева без ДДС влиза в пленарната зала за одобрение в момента, когато се прави бюджетът за 2025 година. И с уверението на министъра на отбраната, че пари за съществуващите проекти има. Спуснаха на вода..

публикувано на 05.02.25 в 19:34

В края на февруари започват да кърпят дупките на пътя за село Долище

Община Варна ще възложи рехабилитация на най-компрометираните участъци от пътя за село Долище. Мярката е временна, докато се извърши основен ремонт на пътния участък. Очаква се дейностите да започнат до края на месец февруари. Това стана ясно след огледа на пътния участък, който извършиха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Димитър Кирчев и..

публикувано на 05.02.25 в 16:47

Ресторантьор: С 9% ДДС вкарахме в хазната с 200 млн. лева повече данъци

От 1 януари ДДС за ресторантите отново стана 20%. По-ниското облагане с 9% беше въведено като мярка за защита на бранша по време на ковид пандемията. Ресторантьорите обаче настояват да бъде върната по-ниската ставка. Преференциална данъчна ставка да използват ресторантьорите по примера на много европейски страни, предлага Павлин Косев, председател на..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Без нарушения при проверките на козметични студиа и салони за красота във Варна

Няма констатирани нарушения в козметични студиа и салони за красота във Варна след проверките на Регионалната здравна инспекция направени днес - първият от трите поредни дни, в които ще се извършват. Те се проведоха съвместно с Областната дирекция на МВР по з аповед от Министерството на здравеопазването след зачестилите случаи на инциденти при..

публикувано на 05.02.25 в 15:44