В рамките на проявите по повод 100-годишнината на немската архитектурно-дизайнерска школа Баухаус, оказала трайно влияние върху архитектурата и изкуствата в Европа и света, в Балчик гостува изложба “Школата Баухаус и архитектурата на Българското Черноморие“. Тя бе официално представена в Художествената галерия на Балчик от проф. Росица Никифорова - председател на Варна Дизайн Форум. Включва 37 пана и показва примери от Варна, Балчик, Бургас, Несебър, Созопол.
Архитект Никифорова изтъкна ролята на Баухаус за развитието на модерната архитектура по Черноморието и очерта приноса на първите архитекти, възпитаници на тази школа. Балчик присъства в изложбата с девет пана и толкова сгради. Осем от показаните вили са проектирани от румънската архитектка Хенриета Делавранча-Жибури и са построени в един много кратък период (1933-1937).
„Тази уникална жена прави невероятен пробив в професията. Успяла е по категоричен начин. Вилите, които прави, това са поредица от сгради, в един много кратък период проектирани и построени, които са уникални като постижения. Балчик може да се гордее с наличието все още на такива сгради. Този период от създаването на архитектурата не е оценяван в достатъчна степен“, подчерта проф. Никифорова, но посочи, че вече започва да се усеща, че все повече хора, които обитават такива сгради, си дават сметка, че живеят в архитектурна ценност.
Тя припомни, че това е наследство от периода, когато България и Румъния са имали споделени управления на територията на Балчик. Някогашната бохема е била добре настроена към територията на града, с всички романтични чувства, които предизвиква природата му. Това събиране на характеристики, на обстоятелства и на хора, е довело до този изключителен резултат в Балчик, отбеляза проф. Никифорова.
Седем от вилите и днес може да бъдат видени в приморската част на Балчик. Сред тях са днешният исторически музей, Бяла къща, бившият общински детски комплекс, вила Избънда в Двореца, Домът на филмовите дейци. Други две вили, дело на арх. Делавранча, са изчезнали. Къде са били те, обяснява местният архитект Велин Нейчев: Вила „Ветровете, вълните“ на генерал Расовичеану, 1933 г., се е намирала зад сегашния хотел „Мистрал“, а другата е Вила Лучия Попович – Лупа (Вила на любовницата), 1934, и била зад Нов плаж.
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част, от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите й няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..