На 27-и септември за шеста година Медицински университет – Варна посрещна любопитни млади изследователи, гости и приятели на „Европейска нощ на учените". Темата на тазгодишното издание беше „Наука в мрежовото общество". Организатор на събитието бе МУ-Варна, съвместно с „Образователен център – Варна" и „Агрополихим".
Събитието откри зам.-ректорът по „Международно сътрудничество“ проф. Тодорка Костадинова, която сподели, че е щастлива от факта, че за поредна година МУ-Варна има възможността да е домакин на Нощта на учените.
Специални гости бяха ректорът и зам.-ректорите на Тверския университет в Русия. Ректорът Леся Чичановская изрази положителните си впечатления от проведените инициативи по повод на европейското събитие.
Партньорите на МУ-Варна бяха подготвили специален видео поздрав за всички присъстващи. Служителите на първата университетска аптека у нас „Мед уни фарм“ направиха демонстрации на тема „Запознаване с лекарствените форми, изготвени в аптеката". Интересните химични опити продължиха след като студенти от университета, заедно с доц. Диана Добрева, показаха смайващи химични реакции. Доц. Величка Андонова проведе дискусия на интересната тема „Когато науката и индустрията се срещнат", в която се включи голяма част от аудиторията с интересни въпроси.
През цялото време гостите на Нощта на учените можеха да разгледат фотоизложбата на Петко Момчилов и Петър Петров на тема „Варна: университети – наука – индустрия", както и изложбата на картини на участниците в конкурса за рисунка „Зелено бъдеще". Най-добрите творби в изложбата бяха отличени, а всички участници получиха комплекти за рисуване.
Научна викторина донесе награди на най-любознателните, а за най-малките посетители бе организирана Детска научна лаборатория, в която децата направиха първите си опити.
В Юнашкия салон във Варна също бе изложена експозицията „Варна – университети, наука, общество“, както и картини на участниците в конкурса за рисунка на тема: „Варна в моите мечти". Проведени бяха още научно кино и научно кафе. В „Агрополихим“ посетителите можеха да видят презентацията на тема “Растеж на знанието в Агрополихим” (научни интереси - кръгова икономика, грижа за глобалното хранене – използване на селското стопанство), както и да участват в научното кафе на тема „Когато науката и индустрията се срещнат“.
Европейска нощ на учените 2019 се осъществява в рамките на проект K-TRIO 3 („Researchers in knowledge triangle"), финансиран от Европейския съюз по програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020", Дейности „Мария Склодовска-Кюри".
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..
От днес до 30 януари и област Добрич е в грипна епидемия заради повишение на заразените с грип и остри респираторни заболявания. Училищните занятия в областта продължават, без да е обявена грипна ваканция поради малък брой отсъстващи ученици в класните стаи. Регионалната здравна инспекция в Добрич отчита ръст на заболелите от грип и респираторни..
Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..