Тържествата започнаха тази сутрин с изложба на Моста на влюбените на НДК, която показва постиженията на научните звена на БАН. Довечера млади учени ще бъдат наградени за своите постижения в научната област, в която работят.
Финансирането - основен проблем
Финансирането на научните изследвания е основен проблем, каза в интервю за предаването „12+3“ председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски:
„Голяма част от изследванията, които се правят, имат нужда от съвременна инфраструктура, която е скъпа. Освен това тя после изисква поддръжка. За да се извършват някакви изследвания, са необходими определени материали, които също са скъпи. От друга страна е факторът заплащане на труда на учените“.
Той подчерта, че началната средна заплата в БАН е ниска – от порядъка на 800 лв.: "Към нея се добавят докторските и прослуженото време. Базовите заплати не са високи. Има доста колеги, които работят по допълнителни проекти, откъдето е възможно да се повиши възнаграждението, но те са с определен период на действие“.
По думите му обаче в последните 2 години има подобрение в това отношение:
„2018 г. беше първата година, в която имаме по-голям бюджет от 2009 г. 10 години имаше недофинансиране, което се отрази на БАН и в голяма степен демотивираше учените. Сега тенденцията се е обърнала. Усещаме разбиране от институциите, но това трябва да продължи със същите темпове“.
БАН иска 20% увеличение на заплащането на труда
БАН предлага трудът на учените да се обвърже със средната заплата, но засега няма индикации това да се случи. Затова в момента се борим за солидно увеличение по отношение на процентите, за да може трудът на учения също да бъде адекватно заплатен, каза акад. Ревалски и уточни:
„Смятаме, че най-малко едно 20% би трябва да е увеличението на труда, за да се обере недофинансирането през годините“.
Акад. Ревалски посочи като най-голямо предизвикателство пред Академията да запази хората си и да привлече и задържи младите. По думите му след 5-6 години БАН ще загуби около 700 – 800 учени по чисто биологически причини.
Поредица от специални събития за годишнината
По повод годишнината БНБ пусна в обръщение сребърна възпоменателна монета. Предстои валидирането на пощенска марка и провеждането на поредица от специални събития, сред които са дни на отворените врати в институтите на Академията, научни конференции, семинари.
Кулминацията е тържествен концерт спектакъл, който ще се състои на 12-и октомври в зала 1 на НДК. На тази дата музеите и ботаническата градина на БАН ще бъдат с вход свободен за посетителите.
По повод годишнината в студиото на предаването „Преди всички“ гостуваха д-р Янко Николов от Института по астрономия и гл. асистент д-р Петя Илиева – Тричкова от Института за изследване на обществата и знанието.
Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.
Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..
Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..
На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията. Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..
Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи днес, след дистанционното обучение, наложено заради висока заболеваемост от грип, и последваща междусрочна ваканция. Припомняме, че грипната епидемия във Варна беше отменена от сряда, 5 януари, а междусрочната ваканция - удължена с още два дни с решение на кмета на Варна. Четвъртък и петък бяха..
Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич. Това съобщиха за Радио Варна от областните пътни управления. Няма затворени пътни участъци. Два дни са обработвали пътищата със сол в област Добрич, не е валяло и днес всичко е изсъхнало, каза дежурният диспечер. Времето е ясно, а температурите на въздуха са от минус 5 до 0 градуса. В област Варна..
В Източна България най-ниската температура на въздуха е измерена в Русе, където минус 9 градуса. В Разград е минус 8, по минус 6 градуса е в Силистра и Шумен, минус 5 градуса ев Добрич, по минус 3 в Карнобат и Шабла. Във Варна и на нос Калиакра е минус 2 градуса, минус 1 на нос Емине. В Бургас и Ахтопол е 0 градуса. Силен вятър с..
На 10.02.2025, от 8:30 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Приселци - местност Комлука, електрозахранена от KТП 15. На 10.02.2025, от 8:30 до 13:30 , поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са..