Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На село" в Черковна - най-българското варненско село

26
село Черковна
Снимка: Румен Сарандев

Далеч от главен път, далеч и от голям град – днес гостуваме на жителите на провадийското село Черковна. Чакат ни отрано, за да разкажат за живота в селото, да се похвалят с това, което имат и ревностно пазят. Село Черковна е известно с това, че в него винаги са живяли само българи. Дори и по времето на турско робство. Твърди се, че на негова територия се е извършвала първата черковна дейност във варненска област, оттам идва и името Черковна. Там стои и до днес сградата на първата църква строена във варненско – храмът „Свето Възнесение Господне“. А до него е и сградата на първото българско училище във варненско, основано от книжовника и учителя Рашко Блъсков, строено през 1841 година.


Пристигнахме в Черковна в слънчево и топло утро / бел.авт. - аз и фотографът Румен Сарандев, на когото са всички снимки/. Влязохме в селото по чисти улици, в тишината на сутрешните селски моменти, когато всеки шета нещо из двора. Спряхме пред кметството, където ни чакаше кметът Румяна Николова.Седнахме в беседката отвън. Около нас са старата църква, първото училище, пенсионерския клуб, читалището и магазина. И докато се запознаваме пристигна и първия ни събеседник – Христа Балинова, на 89 години...

Христа Балинова


И вкупом тръгваме към църквата.

Много отдавна, още преди основаването си Черковна е била черковен център на близките села. Преди войната от 1828 – 29 година в цялата варненска област не е имало нито една църква, затова населението се черкувало съвсем примитивно – под дърветата. В Черковна по това време се черкували под един дъб в двора на Ескар Вълчо, разказват историческите справки на местния учител и родолюбец Христо Чернев, който издава книгата Кратка история на село Черковна. През 1838 година  в селото започнал строеж на първото църковно здание дълго 20 метра, широко 6-7 метра, с цял навес от южната страна. Черквата била завършена през март 1841 година. Имала каменен зид, керемиден покрив, белосани стени с четириъгълни прозорци и железни решетки по тях. Отпред имало зелена морава. По-късно през 1876 година църквата е надстроена и разширена. Направен е втори етаж, защото навремето жените са имали право да влизат само там. Той стои и до днес.  И събеседниците ми си спомнят за нея - Йорданка Христова, Милчо Момчев, Йорданка Кирякова, Милена Илиева, Радка Тунчева, Нико Ников и Гинка....

Снимка



Непосредствено до църквата в Черковна се намира първото българско училище, което е открито във Варненска област. Отиваме да го видим с черковненци и  с кмета Румяна Николова, с която вървим напред...

Снимка


И читалището в Черковна впечатлява, също като църквата и училището. Двуетажно с балкон и гримьорни и цяла стена с грамоти и отличия на певческата група. Сградата е завършена през 1955 година и тя с доброволния труд и пари на местното население. За нея разказа Христина Филева, която работи в читалището...



В село Черковна сме. Селото, в което откакто съществува живеят само българи. Днес постоянно живеещите в него са 160 души, разказа кметът Румяна Николова. И тя е родом от там.

Румяна Николова


И така завърши гостуването ни в селото. Почерпиха ни с кекс и тиквеник – домашно приготвени и много вкусни. И тъкмо да тръгнем разбрахме, че в Черковна живее бабата на Симона Дянкова – капитанът на ансамбъла ни по художествена гимнастика. Отидохме и до нейната къща. Намерихме я в двора. Посрещна ни и ни покани да влезем. На стената в гостната й е поставен календар на националния ансамбъл по художествена гимнастика. На другата стена виси сувенир подарък от Баку, където бяха гимнастичките ни на световно първенство. А на масата бонбони, пак от Баку, с които баба Пенка ни почерпи.


Пенка Миланова

Пенка Миланова е последният ни събеседник в Черковна. Тръгваме си с усещането, че ще се върнем отново. Заради хората, заради спокойствието и заради българщината запазена през вековете.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00

Православната църква отбелязва Св. Прокопий Пчелар

На 8 юли православната църква чества Великомъченик Прокопий, който умира мъченически за вярата си, посечен след жестоки изтезания от император Диоклетиан през 303 г. заради изповядването на християнски религиозни убеждения. В народните представи светецът е покровител на пчеларите и е известен като..

публикувано на 08.07.24 в 03:47