Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненци отсъдиха: култура, а не търговия на мястото на "Дупката"

Основната функция на пространството в центъра на Варна, известно като "Дупката", трябва да бъде обществена. Това показа допитването, в което участваха 134-а експерти и 3124 граждани. Според участниците в анкетата там не трябва да има жилищни сгради или търговски обекти, а многофункционален културен център с внимателно експониране на археологията. 

Данните от проучването, проведено по инициатива на Община Варна и преминало под мотото „Да излезем от Дупката“, бяха представени днес.

Общо предложенията на експертите за бъдещето на пространството са над 35, сред които обществено пространство, мултифункционален център, парк, бизнес център, амфитеатър, концертна зала, спортна зала, експониране на археологическите разкопки и други.  Анкета бе достъпна на платформата www.ideavarna.com до 20-ти септември.

„Чудесно е, че анкетата предизвика такъв голям обществен отзвук. Благодаря на всички, които се включиха, както и на всички доброволци. Личното ми мнение е, че това място може да съчетае една многофункционална, културна субстанция, която да събира варненци. Убеден съм, че идеите на хората могат да бъдат много хармонично съчетани.  Явно е, че варненци отчитат  обществената значимост и ценност на това място и искат то да бъде част от обществения живот на града. Тези идеи ще бъдат взети предвид, когато се формира заданието за провеждането на международен конкурс  - така, както г-н кмета вече няколко пъти обявява това. Вярвам, че до края на годината заданието трябва да бъде готово, а в конкурса отново ще се включат най-добрите архитектурни бюра от цял свят, както стана с международния конкурс за библиотеката“, коментира главният архитект Виктор Бузев (в прикачения звуков файл чуйте какво каза арх. Бузев пред Даниела Стойнова).



Какво казват експертите:

Относно височините:

34,3%  Застрояване до нивото на бул. „Княз Борис I“;

26,3%  Застрояване, съобразено с височината на околните сгради –паметници на културата;

20,4%  Свободно пространство, без застрояване;

19%    Без ограничение във височините;

Относно плътността:

30,7%   Свободно пространство, без застрояване;

18,2%   Минимално застрояване – до 20%;

43,8%   Застрояване до 50%;

7,3%   Максимално застрояване;

Отговорност за пространството:

32,8% Община Варна, главен архитект;

31,4%  Специалисти от областта на архитектурата;

3,6%    Специалисти от областта на културата;

2,2%    Специалисти от областта на историята;

28,5%  Други

Неподходящи функции за пространството:

58,9% от експертите са категорични, че там не може да има мол, 27,1% - не искат паркинг.

28,8% от гражданите не искат на мястото да има търговски обект, мол, 21,4%  - не искат паркинг. Общото мнение е срещу изграждане на жилищни, бизнес офиси и административни сгради.

„Имаме много категоричен отхвърлен отговор – търговски център тип мол. Тава е своеобразен парадокс, тъй като знаете, че предназначението на терена през 80-те години е било точно за търговски дом. В момента и граждани, и експерти смятат, че в никакъв случай това не трябва да се случва“, коментира социологът. Той обясни, че идеите за паркинг, хотел, заведения,  жилищна или бизнес сграда също не се приемат добре сред анкетираните. 

За какво е подходящо пространството в Дупката?

В топ 3 от предложенията на експертите са  многофункционален културен център – изложбена зала, галерия, опера; експониране на археологията; обществено пространство – парк, площад.

В топ 3 от предложенията на гражданите – обществено пространство, парк, площад; амфитеатър; мултифункционален културен център.

Т. нар. Дупка е терен в центъра на Варна, заключен между булевард "Княз Борис I" и ул. "Княз Александър Батенберг",  ул. "Воден" и ул. “Архимандрит Филарет". Тя се появява в края на 80-те години, след като местната власт събаря няколко къщи със статут на паметници на културата с идея на мястото им да бъде построен Търговски дом. В процеса на работа обаче били открити археологически пластове – част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост. Подобни останки не са установени на други места в стария град. Пак на същото място са налични и руини от сгради от късната античност – IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Извън разкопаното пространство, но кореспондиращи с описаните старини, са открити и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция.

През 1989 г. комисия към Националния институт за паметници на културата (НИПК)  излиза с категорично становище, че разкритите древни останки са уникални както за града, така и в национален мащаб. Препоръката е съхранението им да бъде на място, тъй като преместването им би било пагубно за тях. Тази позиция довела до спиране на проекта за изграждане на Търговския дом. Оттогава това място в сърцето на археологическия резерват „Античен град Одесос - Варна” е останало като грозна дупка  в центъра на града.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниела Стойнова с отличието "Златен глас" от годишните награди "Сирак Скитник" на БНР

На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Отличието "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева", давана от журналиста Кеворк Кеворкян, взе Даниела Стойнова, кореспондент на Българското национално радио във Варна. При получаването на приза Даниела Стойнова подчерта, че гласовете на всички..

публикувано на 25.01.25 в 17:44

Петролният разлив в Черно море няма да достигне до българските брегове

Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от..

публикувано на 25.01.25 в 15:06

Студент от ВСУ представя оригинален шрифт

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Това съобщиха от висшето учебно заведение.  Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов. Той е един от тримата представители на..

публикувано на 25.01.25 в 10:24

90 години БНР, Радио Варна с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"

Кулминацията на честванията за 90-годишнината на Българското национално радио е днес - 25 януари. По-късно следобед ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор на БНР Сирак Скитник - за принос в развитието на Радиото, както и наградите за радиожурналистика и радиопроект. Радио Варна е с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"..

публикувано на 25.01.25 в 09:20

Тръмп прекръсти Мексиканския залив

Министерството на вътрешните работи на Съединените щати обяви, че Мекисканският залив вече ще бъде наричан Американски залив по силата на указ, издаден от американския президент.  Промяната на името на залива беше сред предизборните обещания на Доналд Тръмп. Наименованието Мексикански залив се употребява от 16 век. Мексиканската президентка..

публикувано на 25.01.25 в 09:16

Съдът във Варна остави в ареста двама мъже, разследвани за финансова измама в Люксембург

Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за двама мъже – на 29 и 30 години, до разглеждане по същество на делата за тяхната екстрадиция в Люксембург, съобщиха от съда. Двамата са разследвани за участие в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила..

публикувано на 25.01.25 в 08:17

В парламента отново се разделиха по темата с еврозоната

Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..

публикувано на 24.01.25 в 19:15