Професионалната гимназия по земеделие „Тодор Рачински“ в Генерал Тошево от тази учебна година предлага едно наистина ново, модерно и интересно образование. Децата се обучават на чинове със снимки на видни българи – писатели, революционери, владетели, личности, както и на географски карти, известни цитати и исторически събития. Всеки кабинет е тематично обзаведен и украсен, учениците и техните преподаватели разчитат на интерактивни дъски и нов дигитален начин на преподаване и изпитване. В училището се обучават 272-ма младежи, средната възраст на учителския състав е 35 години. Чия е идеята за проманата на училището и как децата и техните родители посрещат промените от тази учебна година чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
Така започват часовете по литература от началото на тази учебна година в гимназия „Тодор Рачински” в Генерал Тошево. Идеята образите на възрожденците да бъдат сред децата не е спонтанна, споделя филологът и директор на първата иновативна гимназия в България Кристияна Иванова.
А този пламък, за който Кристияна Иванова говори, е факт и той се вижда у всеки ученик във всяка класна стая в професионалната гимназия „Тодор Рачински“.
Промяната в отношението на децата към училището им и към образователния процес наблюдават и техните родители. Елена Недялкова и Галина Желязкова споделят, че идеята за обновяването и то точно по този начин на училището е невероятна.
Директорът на гимназията „Тодор Рачински“ Кристияна Иванова допълва, че това е първият подобен ремонт, възложен от страна на Министерството на образованието и науката.
Гордост на училището са не само материалните нововъдения, но и броят на учениците в него – 272-ма, като през тази година за обучение именно тук са кандидатствали деца и от Добрич. Учудващ и радостен е и фактът, че средната възраст на преподавателите е 35 години.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..