На 13-и октомври се отбелязва Световният ден на зрението.
Заболяванията на окото винаги са вълнували хората по съвсем разбираеми причини. 80% от информацията за заобикалящия ни свят получаваме чрез зрението и неговото опазване е основна задача на офталмолозите, но така също и на цялото общество.
Много са заболяванията, които могат да причинят необратимо увреждане на зрението. На първо място в световен мащаб това е глаукомата и България не прави изключение от това, алармира Министерството на здравеопазването. Смята се, че глаукомата е болест приоритетно за възрастта над 60 години, но съществуват много изключения от това правило. В последните десетилетия възможностите за диагностика в ранните стадии на болестта и за успешно консервативно лечение се развиват с много бързи темпове. Въпреки това всеки ден в практиката срещаме хора загубили зрение от глаукома.
По данни на американските здравни служби усложненията в очите, свързани с диабета са най-честата причина за слепота в трудоспособната възраст между 20 и 70 години. Диабетната ретинопатия и свързаните с нея кръвоизливи и отлепвания на ретината, както и вторичната глаукома водят до необратима загуба на зрението. Профилактиката на тези усложнения изисква добра колаборация между отделните звена на здравната система и значителен финансов ресурс.
Макулната дегенерация свързана с възрастта е друг голям проблем, с който се бори съвременната офталмология. Това заболяване засяга централното зрение и в различни срокове води до зрителна инвалидизация и до силно влошаване на качеството на живот. Особено актуален е този проблем в наши дни поради бързото застаряване на населението. До преди няколко години не съществуваше никакво лечение на макулната дегенерация. В момента някои от формите и могат успешно да се лекуват посредством медикаменти, които се инжектират в стъкловидното тяло и забавят или спират развитието на процеса.
Катарактата е причина за временно нарушение на зрението. Развитието на съвременната офталмохирургия дава изключителни възможности за бърза зрителна рехабилитация, включително и за коригиране на рефракционните аномалии посредством имплантиране на подходящи вътреочни лещи. В България ежегодно се извършват около 25 000 операции за катаракта на съвременно световно ниво.
За нивото на здравеопазването в една държава се съди по качеството на грижите за детското здраве. Проблемите, които решава детската офталмология са ранната диагностика и корекция на рефракционните аномалии, лечението на амблиопията, профилактиката на ретинопатията на недоносените, лечението на вродените аномалии и др. Проучване на очната патология при деца, настанени в социални домове на територията на столицата показа в пъти по-голяма честота на заболяванията от тази в общата популация.Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да ни излезе по-скъпо тази година. Почти няма промяна в цените на основните стоки. Потребителската кошница запазва стойността си. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Той съветва да пазаруваме по-информирано. От нас зависи какво ще е качеството на..
Не зная дали сте чували за битката на медузите в Черно море. Аз лично не бях чувал за тази морска баталия, която се е случила в края на миналия век. Всъщност битката е била между армиите не точно на медузите, а по-скоро на ктенофори, които са от семейство Гребенести и са подобни на малки медузи, и не е била точно битка... Какво се е случило..
Варненска област е на трето място сред най-засегнатите от кризисни събития области в страната. Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт, които бяха оповестени днес. Вследствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415..
Извънредни дежурства по време на предстоящите празници ще организират от фирмата за сметопочистване във Варна, за да не се препълват контейнерите и боклукът да се извозва своевременно. Това съобщи кметът на града Благомир Коцев, който заедно с управителя на фирмата Николай Симеонов посети района на пазар "Чаталджа", където на улица "Сава Радулов" до..
Проф. Валентина Тодорова е новият директор на Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ във Варна, научи Радио Варна. Другият кандидат за поста беше доц. Виолин Райков. Проф. Атанас Палазов временно изпълняваше длъжността на директор до избора на титуляр. Проф. Валентина Тодорова е в Института по океанология от над 30 години. Преди години е..
Временно в залата за административни услуги на "Пътна полиция" - Варна, е спряно електрозахранването. Сградата, в която се издават СУМПС, връчват се наказателни постановления и се плащат глоби по тях, ще заработи, когато електричеството бъде възстановено.
Най-подробната българска книга за менструално здраве ще бъде представена тази вечер във Варна. „Менструация от А до Я“ от Вера Маркова е книга с образователна мисия, която цели да изгради положително отношение към менструацията и да помогне на читателите да се грижат по-добре за себе си и близките си. Представянето на книгата във Варна е в..