Най-ниските температури през ноември у нас ще бъдат между минус 8 и минус 3 градуса, по-високи ще са по Черноморието, а най-високите температури ще са между 20 и 25 градуса. Това съобщи Красимир Стоев - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология, цитиран от БТА.
По думите му през ноември се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която за Северна България и в Горнотракийската низина е между 5 и 8 градуса, за високите полета - между 3 и 5 градуса, по Черноморието и долината на река Струма - между 8 и 10 градуса, а в планинските райони - от минус 5 до 3 градуса.
Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, като повече ще са валежите през втората половина от месеца. Месечната норма на валежите за по-голямата част от страната е между 40 и 70 литра на квадратен метър, в южните и планинските райони - между 60 и 90 литра на квадратен метър.
През ноември се очаква динамиката на атмосферните процеси над Балканския полуостров да е повишена и времето в нашата страна ще е често динамично.
Въпреки значителното застудяване в началото на месеца, през първото десетдневие температурите ще бъдат по-високи от обичайните. Слаби валежи от дъжд ще има в началото и в края на периода.
През първата половина от второто десетдневие на ноември ще е все още сравнително топло и без валежи. През втората половина от периода температурите значително ще се понижат, ще има и валежи, на места значителни. В края на десетдневието в Предбалкана и по високите полета дъждът ще преминава в сняг.
През третото десетдневие ще преобладава облачно и мъгливо време. Често ще има и валежи. В началото на периода ще настъпи относително повишение на температурите. Отново застудяване се очаква в края на месеца, когато дъждът по високите полета и в Северна България ще преминава в сняг.
Климатичната справка определя ноември като преходен месец между есента и зимата. Нощното изстиване на земната повърхност е значително и броят на дните с облачно и мъгливо време се увеличава. Намаляват спокойните есенни дни. Динамиката на атмосферните процеси се увеличава. Арктичният въздух по-често достига до Балканския полуостров и не рядко вали сняг. В същото време при топли средиземноморски нахлувания температурите през ноември у нас са достигали до 27-30 градуса. Периодите със слънчево и топло време през ноември са наречени "циганско" или "сиромашко лято".
Според астрономическата справка в началото на ноември слънцето в София изгрява в 7 часа и залязва в 17 часа и 20 минути. Продължителността на деня е 10 часа и 20 минути. В края на месеца слънцето изгрява в 7 часа и 35 минути, и залязва в 16 часа и 55 минути. Продължителността на деня е 9 часа и 20 минути.
Фазите на луната през ноември са: на 4 ноември е първа четвърт, на 12 - пълнолуние, на 19 - последна четвърт, а на 26 ноември е новолуние.
Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов. Той призовава шофьорите да карат..
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..
Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението. Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Димът е видим от различни части на града. Няма пострадали.
Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна. Защо след нова..
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..