Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фарьорските острови: "Затворени за ремонт"

Кадър от Фарьорските острови
Снимка: Личен архив

"Затворени за ремонт": Фарьорските острови, автономният датски архипелаг в северната част на Атлантическия океан, обявиха, че няма да приемат туристи на 16 и 17 април 2020 година, а само доброволци, които да съдействат за поддържането на местната екосистема, предаде Франс прес.


Хотелите ще останат отворени и международните полети също няма да бъдат отменяни, но ще бъде забранен достъпът до популярни места, уточнява БТА.


Доброволците, които искат да се включат в инициативата, могат да го направят до 15:00 часа по Гринуич (17:00 часа) българско време днес, съобщи Туристическата служба на Фарьорските острови на интернет сайта си. След крайния срок 100 души ще бъдат избрани на случаен принцип. Те трябва да платят самолетния си билет, но ще им бъде осигурено настаняване и храна през техния работен уикенд.


"Крехката околна среда на някои известни туристически места пострада от нарасналия брой посетители", каза пред Франс прес директорката на службата Гури Хьойгард през март малко преди първото издание на тази инициатива.


"Тези зони се нуждаят от бърза намеса, за да сме сигурни, че ще останат непокътнати", добави тя.


През 2019 година тя е получила 3500 кандидатури от доброволци.


Щастливите избраници от 25 различни националности са възстановявали пирамидите от камъни, изправяли са указателни табели, почиствали са пътеки, слагали са наблюдателни постове.
Архипелагът, който е ценен високо заради привлекателните си пейзажи с отвесни скали, високи над 30 метра, се простира на площ от 1400 квадратни метра, има 50 000 жители и 80 000 овце, пръснати на 18 острова.
През 2018 година 110 00 туристи са посетили Фарьорските острови и броят им е нараствал с 10 процента годишно през последните пет години. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

АПИ глобява пътноподдържащата фирма за късната реакция при снегопочистването на Обзорския проход

Агенция „Пътна инфраструктура“ ще наложи неустойки за близо 115 хил. лв. с ДДС на пътноподдържащите фирми в областите Бургас и Монтана за закъсняла реакция при снегопочистването на републиканските пътища при снеговалежа през миналата седмица. Санкцията за изпълнителя, отговарящ за поддържането на републиканската пътна мрежа в област Бургас, е в..

публикувано на 25.02.25 в 12:10

"Гората.бг" раздава 30 хиляди дръвчета във Варна тази събота

30 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета ще бъдат подарени във Варна в рамките на кампанията на Гората.бг.  Раздаването на всеки желаещ ще започне от 10 часа в събота, 1 март, пред Катедралния храм "Успение Богородично".  Ще подаряваме плодни дръвчета - кайсии, праскови, ароматни дюли, сливи жълта афъзка, лешници, облачински вишни,..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Варна ще отбележи 147 години от Освобождението на България (ПРОГРАМА)

Община Варна организира общоградско честване за националния празник на България – 3 март, отбелязващ 147 години от Освобождението на България. Съорганизатори на събитията са Военноморските сили на Република България и Варненската и Великопреславска света митрополия. Програма: 10:00 - 10:30 ч. Площад „Св. св. Кирил и Методий“ ТЪРЖЕСТВЕНО..

публикувано на 25.02.25 в 11:22
Росен Желязков

Росен Желязков: Конвергентният доклад за еврозоната вероятно ще излезе в началото на юни

България е подала искане за извънреден конвергентен доклад на база на разбирането, че страната ни покрива критериите за влизане в еврозоната, коментира премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР. По думите му има много стъпки, които България трябва да извърви преди да стане ясно дали е готова за въвеждане на еврото. "Конвергентният доклад вероятно ще..

публикувано на 25.02.25 в 11:16

Живеещи между "Аспарухово" и "Галата" вървят пеша близо 2 км, за да стигнат до спирка на градския транспорт

Заради ремонта на пътя "Аспарухово" - "Галата" живеещи там, които ползват градския транспорт, нямат достъп до автобусна спирка. Те са принудени да вървят пеша по километър и половина или два, за да стигнат до възможността да стигнат до работа или училище навреме.  "Единият ни вариант е да минаваме през "Галата" - там пътят е разбит, тъмно е и е..

публикувано на 25.02.25 в 10:05

Приключи монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост

Приключи монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост. През изминалата нощ съоръжението беше осветено от 248 LED осветителни тела от ново поколение, информираха от общинската дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване". Последните 38 елемента бяха монтирани по стълбовете през изминалите дни въпреки ниските температури и..

публикувано на 25.02.25 в 09:08

В Парламента обсъждат Бюджет 2025

Парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства ще обсъди информация от Фискалния съвет относно проектобюджета за 2025 г. Вчера на извънредно заседание Министерският съвет прие Държавния бюджет и бюджетите на здравната каса и Държавното обществено осигуряване. Те предвиждат увеличение на пенсиите с 8,6%, рекордно високи нива на..

публикувано на 25.02.25 в 08:18