Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейство с две деца = 4 000 лева месечен доход


С колко лева доход може да живее българското семейство или един пенсионер ? Според изследване на КСНБ за четиричленно семейство с две деца, минималният месечен доход на един от родителите трябва да е над 1200 лева. Обещано е  и увеличение на пенсиите, а в същото време, броят на възрастните хора, които живеят под линията на бедност, са около 1 322 300 души. 

Икномистът проф. Боян Дуранкев коментира тази статистика като прикриваща истинската картина. Защото средните доходи у нас не отговарят на реалните доходи - в тях се включва и рентата, а броят на тези хора никак не  е малък. Така че статистически средният доход не е реалният доход в България.

Според икономиста, за да живее горе-долу нормално, едно българско семейство трябва да има месечен  доход от около 4 000 лева.

България е на последно място по БВП на глава от населението от страните-членки на ЕС, припомни  професор Дуранкев и добави, че това предопределя и доходите да бъдат на последно място, а това се води като периферен третичен капиталъзм, така се определя  състоянието на България. 

Икономистът каза още, че  страната с най-ниски доходи си е позволила най-голямо неравенство, което е уникално за ЕС. 

 До данни от 2018 г. у  нас има 1% свръх богати, около 20% високоплатени мениджъри със заплати от около 20 000 лева, останалото е средна класа, която тегли към преобладаващата ниска класа.

Над 54%  от българите са в безнадеждно положение, това означава, че, ако се наложи разход дори за лекарства, това ще бъде тежък проблем. Така че в България сме постигнали такава диференциация на доходите, такова неравенство, каквото не е имало може би в цялата над   1300 годишна история на България. Имаме 1% свърх богати, 20-тина% уж средна класа и останалите са хора, които съществуват ден за ден, от заплата до заплата, от хляб до хляб  и най-много  в петък да излязат и да замезят с някой кремвирш...

Проф. Дуранкев припомни още, че точно социалистическото правителство на Станшев въвежда плоския данък, което води до най-голямо разделение на доходите. За съжаление Патриотите и ГЕРБ нямат намерение да променят тази данъчна политика, която наследиха от Станишев. 

Проф.Дуранкев посочи две основни възможности за промяна: първо, ЕС да промени кохезионната си политика,  и второ, у нас да се промени данъчната сшстема и преразпределението след това на доходите, но това означава ново правителство с нови идеи и нови хора.

Цялото интервю с проф. Боян Дуранкев е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30