Български граждани са арестувани при мащабна акция срещу калабрийската мафия Ндрангета в България, Италия, Германия и Швейцария. Това съобщават германски и италиански медии.
260 души са задържани, 70 заподозрени са под домашен арест, а четирима нямат право да напуснат страната, в която са задържани. Сред тях има политици от региона Калабрия, един бивш сенатор и действащ кмет.
Заподозрените са обвинени в изнудване, убийства, пране на пари и участие в мафиотска организация. Те са използвали барове, ресторанти и хотели за пране на пари.
Ндрангета е смятана за една от най-мощните мафиотски структури в света с водеща роля в международната търговия с наркотици, оръжия и влияние. Според експерти оборотът от престъпната ѝ дейност възлиза на близо 100 милиарда евро годишно.
Според съобщението на италианската агенция АНСА в акцията само в Италия са участвали близо 2500 полицаи, конфискувани са вещи на стойност 15 милиона евро.
Председателят на антимафиотската комисия в италианския парламент Никола Мора нарече операцията „гигантски успех“ срещу организираната престъпност.
След акцията през юни, когато в Италия бяха задържани 126 души по подозрение в участие в мафиотска структура, това е вторият голям удар на властите срещу калабрийската мафия.
Илон Мъск изрази подкрепа за излизането на САЩ от НАТО, като заяви, че няма смисъл Америка да финансира отбраната на Европа, предаде "Блумбърг". Старши съветникът на американския президент Доналд Тръмп реагира на публикация в X , в която се заявява, че САЩ трябва да "излязат от НАТО сега!“. "Наистина трябва“, написа съоснователят и главен изпълнителен..
Русия обяви днес, че е превзела по едно село в Курска област и съседната украинска Сумска област, предаде ТАСС. В сводката, публикувана от Министерството на отбраната на Руската федерация, пише, че в частично окупираната от Украйна Курска област е превзето село Лебедевка в Суджански район. Съобщението, което не е проверено по независим път, бе..
Издирваният в Кула, Видинско, 20-годишен мъж е убит, предаде БНТ. Той беше в неизвестност от 4 дни. Става въпрос за убийство по особено жесток начин и опит за заличаване на следите. По информация на "По света и у нас" извършителите са двама и след убийството са напуснали страната в посока Сърбия, където са задържани. При обиск в дома им са намерени..
Един човек е загинал, а 26-ма са ранени при 22 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани пет тежки и 16 леки катастрофи, при които са ранени шестима души. По данни на МВР за периода от 28 февруари до 6 март са проверени 100 099 моторни превозни средства. Извършен е контрол на 112 657 водачи и..
Ново проучване на Атинския университет подчертава реалната възможност за възникване на цунами в района между Санторини и Аморгос, съобщава уебсайтът Tovima. Проучването предупреждава, че макар сеизмичната активност да е известен фактор, свлачищата - както на сушата, така и под водата - също могат да предизвикат разрушителни вълни, като подчертава..
Обявеният като граждански протест в защита на българския лев в Добрич събра около двайсет човека, по-голямата част от които привърженици и членове на политическа партия. Подробности от Мая Райнова: С българските знамена в ръка недоволните жители на Добрич, събрали се на площад "Свобода“, изразиха несъгласието си страната ни да приеме единната..
С официална церемония и Поход на толерантността "Ние помним" в София бяха отбелязани 82 години от спасяването на българските евреи и почетена паметта на евреите, загинали в нацистките лагери на смъртта. Шествието започна от църквата „Св. София“ и достигна до Паметника на спасението в столицата. Начело застанаха председателят на Народното събрание..