Това се казва в становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“– България, изпратено по Проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри.
Промените в Наредбата за отпадъците е потушаване на скандалните разкрития, но не и решение на проблема. Това е посланието на становище на еколозите, изпратено до МОСВ и до медиите. Още по темата в интервю с икономиста Данита Заричинова, магистър по „Екология“, от екип Нулеви отпадъци на Сдружение „За Земята“:
"Липсата на контрол и гаранции за състава на внасяните в България отпадъци ще продължат да са проблем и след като бъдат приети планираните промени. Това се казва в становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“– България, изпратено по Проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри.
Създаването на ефективна система за контрол върху вноса и превоза на отпадъци е добра, но недостатъчна стъпка за осигуряване на максимална защита на живота и здравето на населението.
“Очевидно е, че отново се предлагат законови промени прибързано, заради скандални разкрития и репортажи в медии. Институциите се задействаха, за да отговорят на обществения натиск, без да се интересуват дали ще има резултат. Вносът и горенето на отпадъци не са проблем от вчера и би трябвало решенията да са по-адекватни”, коментира Данита Заричинова от “За Земята”. За привидното раздвижване на институциите говори и фактът, че въвеждането на задължителната Национална информационна система “Отпадъци” (НИСО) се отлага от години и се очаква чак през 2021 година.
Нито в проекта на Наредбата не се дава срок, в който министърът на околната среда и водите да утвърди методиката за вземане на проби и анализи за установяване на съдържанието. Смятаме този пропуск за съществен, проблемът с разминаването между съдържанието на отпадъците по документи с това, което в действителност се внася в България може да се окаже от особено голямо значение. Той може да прерасне и в проблем от значение за националната сигурност, ако бъдат внесени опасни отпадъци, етикетирани и декларирани като неопасни. Затова министърът на околната среда и водите трябва спешно да изготви и да публикува въпросната липсваща методика за вземане на проби.
Изгарянето на отпадъци е порочна и опасна практика, вредна за хората и природата. Насочването на вниманието единствено към вноса е голяма грешка, тъй като съдържанието на генерираните в България отпадъци е не по-малко неясно. С изгарянето те не изчезват, а създават опасни пепели, които също трябва да се съхраняват при определени условия. Отделно, отпадъците са ресурс и би трябвало да се работи повече в посока рециклиране и повторно оползотворяване. А тъкмо обратното — засилва се притеснителната практика въглищните централи да ги изгарят, вместо въглища, защото е по-изгодно. Докато съществува тази възможност, отпадъците ще продължат да са апетитна хапка за собствениците на топлоелектроцентрали. Така интересът на тяхното лоби ще продължи да получава подкрепа пред обществения."
Властите в Швеция освободиха днес по обед кораба "Вежен" и екипажа му, които бяха задържани на 26 януари във връзка със скъсването на фиброоптичен кабел на дъното на Балтийско море, предаде БНР. Заключението на местната прокуратура е, че това е било инцидент, а не саботаж или хибридна атака. Разследването е установило, че именно една от котвите на..
От ПП "Възраждане" раздаваха листовки и вестника си на кръстовището на Червения площад ( пл. "Съединение"), а актът бе форма на протестна демонстрация срещу наложени глоби на доброволци на партията от общинската администрация, правили същото през почивните дни. Това обясни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, предаде репортер на Радио Варна...
Кметът на Варна Благомир Коцев представи Годишен отчет за изпълнението на Програмата за управление през мандат 2023-2027 г. Документът е изготвен в изпълнение на чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и обхваща периода на първата година от мандата. В Програмата за управление основна философия е..
Очаква се доставката на 50 стълба за улично осветление, с което да започне поетапната подмяна на остарелите и корозиралите съоръжения във Варна, съобщават от общинската администрация. По предварителни данни на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ над половината от общо около 40 000 стълба за улично осветление са много стари - на по 40-50..
Председателят на партия "Възраждане " Костадин Костадинов и общински съветници от партията поискаха среща с кмета на Варна Благомир Коцев заради наложени два акта на доброволци на формацията, разпространявали през миналата седмица агитационни материали и вестници на организацията. Според тях са нарушени правата им, защото в никоя друга община не..
Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна и региона - МБАЛ „Света Анна – Варна“, до момента са силно преувеличени. Това, уви, не пречи винаги да се намират хора, групи, организации, които да поддържат традицията и шумно да прогнозират затварянето на болницата. Това казва в своя позиция изпълнителният директор на болницата д-р..
В някои от районите на Варна вече е започнал демонтажът на нерегламентирано поставени рекламни съоръжения, съобщават от общинската администрация. В район „Одесос“ шест екипа от служители на дирекцията за контрол на обществения ред са извършили над 160 проверки на Първи микрорайон. Обстойно са проверени централните булеварди „Осми приморски полк“, „Цар..