Стефан Цанев, Калин Терзийски, Мария Лалева и Георги Господинов са сред най-търсените автори, споделят от читалищните библиотеки.
За трета поредна година, през 2020 г., обществените библиотеки имат възможност да закупят нови заглавия и така да повишат броя на читателите си.
Средствата са по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” на Министерството на културата. За 2018 г. по програмата са били отделени 1 милион лева, а през 2019 г. средствата са били удвоени на 2 милиона. Също толкова се предвижда да се разпределят чрез конкурсни сесии и през настоящата година. Това обяви Силва Хачерян, началник отдел „Регионални дейности“ в Министерството на културата, като уточни, че преди това от много години по тази програма не били осигурявани средства. Според новия регламент всяка кандидатстваща библиотека трябва да има 10% участие в проекта, което по думите й не е пречка за библиотеките, тъй като те разполагат със свои бюджети и с готовност се включват като партньори по проекта.
До 15 януари приключва отчитането на средствата за обновяване на фондовете за изминалата година.
По-голямата част от библиотеките, спечелили проекти и сключили договори с министерството, са читалищни.
Сред тях са библиотеките на читалищата в Долни Чифлик и Провадия, които две години поред участват в програмата и се радват на повече читатели, заради закупените стотици новите заглавия.
Варна и Пловдив се борят кой за втори по големина град след София. Битката между тях е и за второто място по навлизане на дигиталните услуги. Това стана ясно при представяне на деветото издание „Регионални профили“ на Института за пазарна икономика /ИПИ/. Старши изследователят Петър Ганев обясни, че разликата между населението на Варна и..
Истинска еуфория е да береш цитрусови плодове посред зима в България, сподели създателят на Ботаническата градина „Маргарита“ в село Гроздьово Иван Иванов. Най-много плод тази зима са дали мандарините – около 20-30 щайги. В градината се отглежда един от най-студоустойчивите видове японска мандарина уншиу , от която има няколко..
До каква степен книгите са част от ежедневието ни? За някои неделима, за други няма смисъл, за трети е начин на живот, а за четвърти е духовна храна. Все по рядко можем да видим домове с отрупани от книги библиотеки. Това обаче не означава задължително, че нямаме афинитет към книгата. Доказва го срещата ни с Бистра Георгиева – преводач и..
През последната година малцина от нас имаха шанса да пътуват, особено до далечни дестинации. Все пак при хора, които силно вярват и преследват своите мечти, докато последните се превърнат в реалност, нещата се случват. И макар сега да е студено у нас, има места из света, където температурата е 30 градуса, а лятото не свършва. Репортерът ни..
Многобройни въпроси на варненци в предаването „В ефир сте”, свързани с качеството на минералната вода от най-популярните чешми в града, предзвикаха интервюто на Даниела Стойнова с Радка Траянова - главен инспектор в Регионалната здравна инспекция. Оказва се, че има регистър, в който общината вписва чешмите, които подлежат на мониторинг,..
Правото на откъсване от работната среда е основно право, което позволява на работниците да се въздържат от участие в свързани с работата задачи извън работното време, включително празници и други видове отпуск, коментира пред Радио Варна адвокат Андрей Александров . Той припомня, че у нас е прието трудовите задължения да се изпълняват в рамките на..
Не е изключено и в други заповеди на екоминистерството за обявяване на защитени местности в България да има пропуснати забрани за строителство или забрани. Това коментира за Радио Варна Иван Радев от сдружение Зелени закони , които преди дни алармираха за пропусната забрана за строителство в района на защитената местност "Камчия"...
Кълнове и поници може да си отгледа всеки у дома, разказва д-р Людмила Емилова и уточнява, че за това са подходящи всички видове семена. От пшеница, овес, ръж, люцерна, леща, боб мунг, сминдух, елда, нахут,..