След като 2019 година Балчик работи без утвърден бюджет от местния парламент, днес сборната рамка за 2020 срещна одобрението на Общинския съвет с 13 гласа „за“, трима „въздържал се“ и един „против“.
25,5 милиона лева е бюджетът, внесен от кмета Николай Ангелов.
И тази година се запазва социалната привилегия пенсионерите и хората с увреждания с и над 50 на сто трайна нетрудоспособност да ползват 70 процента намаление от цената за градския транспорт. Социално слаби жители и възрастни хора от селата ще могат да ползват безплатни карти за транспорт до Балчик и обратно. 550 хиляди лева е отреденият резерв за местни дейности.
3,726 млн.лв. е капиталовата програма. От тях за основен ремонт са 2,3 млн.лв., в това число 825 хиляди лева целеви за ремонт на общински пътища. Последните се разпределят за рехабилитация на ул. „Д-р Зл. Петков“ от кръстовище Двореца до вилна зона Белите скали, на ул. „П. Яворов“, ул. „Д-р Желязко Бончев“, улица във вилна зона Изгрев, улица „Варненска“ в Балчик и ул. „Лозар“ в село Рогачево. Планира се обособяване на две кръгови кръстовища: между улици „Черно море“, „Варненска“ и „Христо Ботев“, както и ул. „Приморска“, „Яворов“ и „Гео Милев“.
Бюджет 2020 е реалистичен, определи председателят на финансовата комисия Сияна Фудулова.
Кметът изрази несъгласие с обвинението, че няма големи инфраструктурни проекти, насочени към туризма, и посочи рехабилитацията на крайбрежната алея и панорамния път от Балчик за Каварна. Като допълнение на тези европейски проекти Общината ще инвестира в подходи към крайбрежната алея, а също и в държавния участък от пътя до площад „Рибарски“. А също и входните артерии на града. Той съобщи още, че се очаква одобрение чрез МИГ Балчик – Г. Тошево на проект за възстановяване на велоалеята в сервитута на пътя Балчик – Албена.
Преди да бъде приета рамката за годината, кметът заяви, че Общината разполага с половин милион резерв. „Всички проблеми не може да бъдат решени в първата година от мандата. Животът няма да свърши на 31 декември 2020“, каза той в заключение.
Община Варна ще възложи рехабилитация на най-компрометираните участъци от пътя за село Долище. Мярката е временна, докато се извърши основен ремонт на пътния участък. Очаква се дейностите да започнат до края на месец февруари. Това стана ясно след огледа на пътния участък, който извършиха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Димитър Кирчев и..
От 1 януари ДДС за ресторантите отново стана 20%. По-ниското облагане с 9% беше въведено като мярка за защита на бранша по време на ковид пандемията. Ресторантьорите обаче настояват да бъде върната по-ниската ставка. Преференциална данъчна ставка да използват ресторантьорите по примера на много европейски страни, предлага Павлин Косев, председател на..
Няма констатирани нарушения в козметични студиа и салони за красота във Варна след проверките на Регионалната здравна инспекция направени днес - първият от трите поредни дни, в които ще се извършват. Те се проведоха съвместно с Областната дирекция на МВР по з аповед от Министерството на здравеопазването след зачестилите случаи на инциденти при..
От утре започва монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост, като първоначално екипите ще работят в началото на съоръжението – широката част с колонадата в посока квартал "Аспарухово". Движението по пътното платно няма да бъде спирано по време на монтажните работи, но са възможни известни смущения в трафика, предупреждават от ресорната дирекция в..
Приключи основният ремонт в Клиниката по урология в Университетската болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна, съобщиха от лечебното заведение. Подменени са и медицинската апаратура и оборудване. 2 555 са пациентите, диагностицирани и лекувани в Клиниката по урология през 2024 г. Наблюдава се ръст в броя на заболелите, отчетоха от..
Регионалната здравна инспекция във Варна започна днес проверки по салони за красота и козметични студиа, каза за Радио Варна д-р Юлия Витлянова, директор на дирекция „Обществено здраве”. Контролът се осъществява по заповед, спусната от Министерството на здравеопазването, след зачестилите случаи на инциденти при прилагане на ботокс в..
От нов спасителен дюшек се нуждае Пожарната във Варна, тъй като старият вече е с изтекъл срок на годност. Това съобщи за Радио Варна г лавен инспектор Стоян Стоянов, заместник-директор на Регионалната дирекция "Противопожарна безопасност и защита на населението". В момента екипите разполагат с една вишка и една 30-метрова стълба, които служат за..