Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Varna Buddies-усещане за Варна чрез изкуство

| обновено на 20.02.20 в 09:32

Вдъхновени от красотата на Варна двама млади графични дизайнери създадоха проект, целящ да предаде усещането за Варна чрез изкуство. Получават се интелигентни, любопитни и много забавни версии на сувенири със стилизирана версия на чайки, море, вълни, варненски изгреви, вкл. така характерните за Варна днес котки. Техните, обаче харесват морето. Авторите наричат концепцията си Varna Buddies. Чуйте 25-годишни варненци Цветелина Стойнова и Александър Христов (на снимката), завършили графичен дизайн в София при доц.Илия Кожухаров и художника Чавдар Гюзелев.

А.Х.: Нещо просто и базово, като името на града и „buddies“, което означава приятел, другари, дружки, което е нарицателно и за нас и за всички хора, които са наши последователи и хора, които се интересуват от бранда, защото те също са част от това нещо.

Ц.С.: Ние тръгнахме малко на шега честно казано. Да видим какво ще се случи, дали ще има интерес. Всъщност интересът се оказа доста голям, което нас даже малко ни уплаши в началото. Започнахме само с  тениски и стикери, след това включихме платнени торбички.

Част от идеята ви да създадете тези сувенири, е и да дадете алтернатива на житейските произведения.

Ц.С.: Да, абсолютно всичко се прави в България. Няма нищо, което да поръчваме извън страната, било то от Китай или другаде. С това, колкото и малко да е, се подпомага производството в България. Защото тук имаме много качествени материали и изработки.

Символите – разкажете ни за тези котки, за чайките. Как решихте да са те?

Ц.С.: Това са едни жители на нашия град, с които се сблъскваме всеки ден. Дали чайки или гларуси, това е много дълъг спор (смее се). Но те ни будят сутрин, кога приятно, кога не. Те са по някакъв начин съпоставени с жители на града, както реални, така и не. Чайките ни са по-веселяшки настроени. А морските котки... Всички знаят, че котките не са любители на водата. Има и такива варненци, които не могат да плуват, дори (смее се). Опитахме се да вкараме и реални образи.

А.Х.: Просто искахме да вкараме малка доза хумор и да забавляват хората, които си ги поръчат и гледат. И се получава за момента.

Ц.С.: Самите надписи са на български написани, на кирилица. Нещо, което напоследък много рядко се вижда. В общи линии всички залагат на латиницата, на популярни изрази, които не са български и много липсват наши неща.

Има ли други образи, които сте решили, че ще направите?

Ц.С.: Има, да. Т.г. планираме да обновим продуктовата гама. Има неща, които вече в време да ги пуснем да си отлетят.

Ще продължите ли с животните и с тези различни, на пръв поглед незабележими символи на Варна, или ще обхванете и някои от емблемите?

Ц.С.: Имаме проекти, които включват например Спортна зала.

А.Х.: Като цяло да включим емблематични сгради и архитектурата на града. И варненци да видят града си като туристите, които идват тук.

Вие как се чувствате – като турист или като местен, живеейки в София сега?

А.Х.: Живея там, но все още се чувствам част от този град и не се чувствам турист. Никога не ми стига времето и искам още. Точно затова виждам неща, които преди въобще не са ми правили впечатление.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15