Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кораловите рифове може да изчезнат до 2100-ата година

Коралов риф край Австралия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Глобалното затопляне и окисляването на водата в океаните могат да унищожат всички коралови рифове до 2100-ата г., съобщава в. "Дейли мейл".
Учени от Хавайския университет в Маноа установиха, че климатичните промени, предизвикани от дължащите се на човешката дейност парникови газове, са на път да унищожат между 70 и 90 на сто от кораловите рифове през следващите 20 години. Осъществяването на проекти за защита на кораловите рифове, включително на Големия бариерен риф край брега на Австралия, също ще се сблъска със сериозни предизвикателства през следващите години. Бъдещото замърсяване вследствие на човешката дейност ще има малки последствия, що се отнася до унищожаването хабитата на коралите, тъй като човекът вече е причинил големи увреждания на рифовете. "Към 2100-ата г. картината ще е зловеща", увери експертката по биогеография Рене Сетър от университета.
По-топлата вода, вследствие повишаването на океанските температури, стресира коралите, като ги кара да се освободят от водораслите, на които дължат 90 на сто от енергията си. Това води до избелване на коралите. Избелените корали не са мъртви, но са с повишен риск от смърт. Учени от години предупреждават за опасността от избелване на коралите. Подобно избелване доведе до унищожаване на около 30 на сто от коралите в Големия бариерен риф през 2016 г.  Корали могат да оцелеят след избелване, ако достатъчно бързо получат хранителни вещества. В противен случай умират за дни.
Учени направиха опити да извършат трансплантация на отгледани в лабораторна среда корали в умиращи рифове в океана. Смяташе се, че израслите в лаборатория корали ще дадат тласък на възстановяването на рифовете. Нивото на оцеляване на трансплантираните корали обаче в редица случаи бе ниско.
В рамките на изследването си Сетър и колегите й картографирали райони в океана, в които ще е добре да се положат усилия за възстановяване на коралови рифове. Били направени симулации на температурата на океанската повърхност, силата на вълните, киселинността на водата, замърсяването и свръхриболова в райони, където има корали. Учените констатирали, че повечето райони, в които днес живеят корали, няма да са подходящ хабитат за тях към 2045-а г. Районите, които са подходящ хабитат за коралите, ще намалеят още повече до 2100-ата г. Тогава само някои части от Калифорнийския залив и Червено море ще са подходяща среда за коралите. /БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00