"Посока Варна" е новата рубрика на предаването Улица "Събота", в която Олга Добрева ни среща с българите, завърнали се в родината след живот в чужбина. Тя включва историите и на чужденци, избрали България за свой дом - нещо, което виждаме все по-често напоследък.
В първото издание на „Посока Варна“ ви срещаме с Васил Тодоров. Живял в над десет държави през последните 15 години, той решава да се завърне в България. От шест месеца живее и работи във Варна.
Васил завършва Колежа по туризъм в Албена, след което заминава за Франция. След 4 месеца в Алпите се премества да работи на Френската Ривиера. Две години по-късно решава да се качи на круизен кораб - така става част от екипажа на големия туристически лайнер "Максим Горки".
Имах нужда да разширя кръга на пътуването. През тези месеци обиколихме повече от 30 държави и над 30 острова, разказва Васил.
Основните маршрути на пасажера отвеждат пътешественика до Норвегия и до до Шпицбергерн, най-северния остров на Европа. Там, в хангара Свалбард, са складирани семена от всяко едно растение на света.
Природата на Норвегия завладява Васко и той остава там година и половина. Живее основно в Ставангер и работи в сферата на обслужването за една от петролните компании в норвежката столица. Това, което му липсва, обаче, е слънцето.
Без слънце се живее трудно и в Ставангер това беше най-голямото предизвикателство, споделя той.
Поради тази причина Васил заменя не много топлия и приветлив климат в Норвегия със слънчевата Валенсия, където организира турове с колелета.
Във Валенсия има прекрасни условия за придвижване с велосипед. Целият град е опасан с велоалеи. Обикаляхме забележителности, правехме тапас тур, паейля тур, обяснява той.
А за условията за колоездене във Варна Васко споделя: Има напредък. За жалост велоалеите не са направени както трябва, но това може да се промени. Инфраструктурата в България е много лоша и това затруднява придвижването с колело.
След престоя си около година и половина във Валенсия Васил Тодоров заминава за Мексико. Отива само за две седмици, но остава 9 месеца и половина и отваря плажен бар заедно с приятелка мексиканка. Природата е невероятна! Бил съм в 63 държави, но природата в Мексико най-много ми хареса, признава той.
Барът се намира в Пуерто Ескондидо, една от топ дестинациите в щата Оахака в югоизточната част на Мексико, любимо място на много световноизвестни сърфисти. Тази част на Мексико обаче не е много безопасна.
Малко по-дива и опасна е тази зона, не е добре регламентирана. Има сериозна престъпност и корупция. Бих казал, че в рая има най-много проблеми. Във всички екзотични държави, в които съм бил, неуредиците изобилстват,не знам дали има някаква зависимост между топлия климат и проблемите, смее се пътешественикът.
А защо се върна в България?
Пообиколих света и видях, че навсякъде има и плюсове, и минуси. Перфектната държава, която търсех, не съществува. В крайна сметка всичко е въпрос на гледна точка, важното е върху какво се фокусираш - ако забелязваш хубавото, ще ти се случват хубави неща.
Васил признава, че още не е свикнал в България, но желанието му е да създаде семейство тук. Вече 6 месеца е на родна земя и си дава още шест преди да вземе решение дали да остане.
Целият разговор на Олга Добрева с Васил Тодоров можете да чуете в звуковите файлове.С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..