Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да "докоснеш" знамената на свободата

За първи път във Варна показват три от петте оригинални знамена на Българското опълчение, пренесли през десетилетията стремежа към постигане на желаната свобода. Знамената, които са част от фонда на Националния военноисторически музей (НВИМ), за първи път изобщо напускат София, съобщи за директорът, доц. Соня Пенкова.

Това са знамената на 1-ва и 5-а опълченска дружина, изработени зад граница със средства на българската емигрантска общност. Те не са участвали в бойни действия по време на Руско-турската война, но се развяват като знамена на Опълчението на военния парад в Пловдив на 30 август 1878 година.

Третото знаме е известно като знамето на Горнооряховските въстаници. Ушито за Априлското въстание, то е връчено на 4-та дружина по време на Руско-турската война и се развява в боевете при Шипка, Шейново и Стара Загора. След Освобождението и трите знамена участват във войните за национално обединение.

Изложбата „Знамена на свободата“ ще гостува във Варна до 26 март.

Малко повече за историята на флаговете?

- Представени са знамената на 1-ва, 4-та и 5-та дружина. Отсъстващите знамена са Самарското и това на 2-ра дружина. Това са емблематични знамена на българското освобождение, не само поради факта, че са знамена на българското опълчение, но и защото знамето на 4-та дружина взема участие в реални бойни действия, а по-късно знамена от Освобождението стават знамена на българската земска войска.

Да разкажете повече за това как са намерени тези знамена, как са опазени до ден днешен?

- Славно са преминали през годините. Както казах, част от тях са участвали във войните за национално освобождение. Част от тях - знамето на 5-та дружина се развява и през Сръбско-Българската война през 1885 г., Останалите знамена - на 1-ва и на 2-ра дружина, вкл. и на 5-та, участват в Балканските войни и Първата световна война. Знамето на 1-ва дружина дори е сред спасените знамена (на Южния фронт) в българската армия. В Първата световна война то е знаме на 52-ри полк, който попада в заложничество, т.е. на запад от Скопския меридиан* и е спасено от няколко военнослужещи. След войните за национално освобождение тези знамена са прибрани в Знаменната зала на Двореца в София, както и другите знамена от българската армия.

*След пробива при Добро поле на 29 септември 1918 г. България подписва т.нар. Солунско примирие, според чиито клаузи, бойните части и съединения, оказали се на запад от т.нар. Скопски меридиан, остават като заложници. Непобедените в сраженията 1-ва Софийска, 6-та Бдинска, 302-а и Сборната дивизия - общо около 96 хил. войници и офицери, са задължени да предадат оръжието, техниката, имуществото, архивите и знамената си. Българските воини обаче решават да опазят знамената си и с риск на живота си ги укриват и спасяват.


Чуйте и звуковия файл, където има още интересни и малко познати факти за знамената на опълченците ни.



Иначе, за първи път 3-ти март се чества през 1880 г. – две години след Освобождението, като Ден на възшествието на престола на император Александър II. От 1888 празникът започва да се чества като Ден на Освобождението на България от османско господство. Еднократно като национален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод на 100-годишнината от Освобождението. Десет години по-късно, през 1988, той става официален празник, а през 1990 г., когато в България започнаха промените, с решение на Великото народно събрание, датата бе обявена за национален празник на страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 07.01.25 в 07:25
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05